Am vitiligo?

SALUTARE ! in momentul de fatza am 22 de ani… iar in urma cu 16 ani… cand jucam footbal! i-am spart unui copil capul din greseala… si mic fiind am avut un soc cand am vazut sange si cand am crezut ca a patit ceva… iar dupa aceasta intamplare la 2 saptamani… au inceput sa-mi apara pe piept pe partea dreapta extinzandu-se putin pana spre umar niste pete in forma de harta…( cam cum ar fii harta unei tari) …petele fiind o depigmentare a pielii…mai am si o pata de vreun centimetru in cap…unde imi creste par alb :slight_smile: ( de precizat ca petele se fac roz cand stau la soare si pielea nu se bronzeaza niciodata in locul acela) am fost la un doctor exact atunci cu parintii iar acel doctor mi-a spus ca e vitiligo… Ceea ce ma framanta este ca… in 16 ani de zile nu mi-i s-a mai dezvoltat deloc aceste pete…iar ocazional cand mai mergeam pe la doctor…majoritate imi spuneau ca nu e vorba de vitiligo ci de o simpla depigmentare a pielii pe sistem nervos…! Intrebarea mea este: oare chiar nu am vitiligo? oare nu o sa se mai dezvolte niciodata ? pentru ca am inteles ca vitiligo creste incontinuu pana cand ocupa aproape tot corpul si ca deobicei apare la incheturile membrelor… !

intreb daca am sigur vitiligo pentru ca am vazut pe prima pagina ca scrie ca pot trece zeci de ani fara ca sa mai apara pete noi… dar se poate sa treaca o viata intreaga fara sa mai apara nimik? in caz ca am vitiligo? iar daca nu e vitiligo a-ti auzit de alte boli de genu asta cu depigmentare? :frowning:

Buna Vlad (daca acesta iti e numele),

1)Din pacate eu cred ca da, este vitiligo. Asa am patit si eu: mi-au aparut primele pete cand aveam 15 ani, pe fond nervos, nu le vedea nimeni decat eu pt. ca le acoperea slipul. Nu s-au extins prea tare, doar local si f. incet, parea o simpla depigmentare cum ai zis si tu. De atunci nu mi-a aparut nici o pata, in ciuda factorilor declansatori la care m-am expus.
Numai ca, dupa alti 15 ani, mi-au aparut alte pete: o gramada pe maini si una pe fata, mica. Deci perioada de incarcare a durat 15 ani la mine, apoi boala a inceput sa se extinda. Asa evolueaza boala asta: debuteaza (pe fond de stres, soare, factori chimici sau lovituri), se opreste ca sa se incarce, si apoi debuteaza iar. Astfel de cicluri pot dura toata viata bolnavului.
Eu cred ca e vitiligo, si am si argumente:
-petele au forma neregulata (ca o harta)
-au aparut in urma unei traume fizice si psihice;
-ti-au aparut si in alte zone, deci s-au extins
-ai zone albe de par pe cap (probabil cam cat o moneda de 1 ban)
-se inrosesc la soare pt. ca acolo nu mai exista pigment.
Parerea mea e sa mergi la un dermatolog bun si sa iti dea un tratament. fiind la inceput, cu putine pete (adica max. 9 pete) ai sanse sa te repigmentezi repede. Petei alba de pe cap nu ai ce sa ii faci. Vezi tu, pigmentul e structurat pe 2 nivele: la nivelul pielii, care se distruge primul. Al doilea strat de pigment e in foliculii de par. Daca tie iti apare o pata alba pe scalp, pe aia trebuie sa o ataci prima, astfel incat pielea sa isi traga melanina din foliculii de par. Asa se explica de ce zonele cu par (organe genitale, etc) se repigmenteaza mai repede: isi trag pigmentul din foliculii de par. Daca a apucat sa iti albeasca si parul, inseamna ca s-a distrus melanina de la radacina firului de par, si nu prea ai ce sa ii faci, ca nu si de unde sa mai tragi pigmet.
Pt. zonele de pe pielea fara par, pigmentul se ia din zona invecinata, neafectata de boala, asa explicandu-se de ce petele mari se repigmenteaza mai greu decat cele mici.

2)Referitor la alte boli care albesc pielea: da, exista. Ele sunt: pitiriazis alb (e o ciuperca care se intinde) si alopecia insulara sau alopecia insulara roz. Aici ti se schimba si culoarea petelor, care devin roz, dar se manifesta numai la parul de pe cap si iti si cade parul pe zona respectiva.

Cam asta ar fi, daca mai ai nelamuriri poti sa ne intrebi.

Multumesc mult ! eu de petele in forma de insulite am scapat intr-un mod mai putin sau mai mult ingenios… mi-am facut ditamai tatuajul ( pemanent) cu umbre si cu tot tacamul ca sa acopere absolut toata zona depigmentata… ( am ales aceasta metoda ca prefer sa zica lumea, vai ce cretin e ala de si-a facut tatuajul ala, decat sa fuga lumea d emine sa zica ca am cine stie ce boala contagioasa…ce pot sa zic sper din tot sufletul… sa nu se mai extinda niciodata desi tu spui ca la tine s-a extins…

In strainatate exista posibilitatea sa-ti acoperi petele de vitiligo printr-un procedeu asemanator tatuajului intr-o culoare apropiata pigmentului natural. Metoda e controversata deoarece micile rani provocate de aplicarea tatuajului pot declansa o dezvoltare a bolii in zona respectiva. S-au semnalat cazuri de femei (susceptibile la vitiligo) carora le-au aparut pete de la pensatul sprancenelor.

mie nu mi-a aparut nimika in plus… si am tatuajul de 4 ani… si nici o dezvoltare a ,bolii, de 16 ani oare e posibil ca petele sa nu mai creasca niciodata?

La intrebarea asta e foarte greu de raspuns. Eu am avut vitiligo stabil timp de 15 ani si in mai putin de 1 saptamana mi-au aparut 4-5 pete noi.
Important este sa rezisti psihic si sa fii pregatit sa le tratezi pentru ca petele recente de vitiligo raspund cel mai bine la tratament.

Da, Mircea are dreptate: nu stii cum evolueaza boala asta. Vitiligo stabil inseamna ca nu ti-au aparut pete noi in ultimele 6 luni, chiar daca petele vechi s-au marit. Vitiligo activ inseamna ca ti-au aparut pete noi in ultimele 3 luni.
eu am avut v. stabil timp de 15 ani, si abia dupa acesti 15 ani mi s-au dezvoltat leziuni noi. DECI NU ITI POATE SPUNE NIMENI PE LUMEA ASTA DACA VEI MAI DEZVOLTA SAU NU PETE NOI (decat daca e ghicitor in stele). Boala asta debuteaza, se stabilizeaza, si apoi, dupa perioade scurte sau f.f. lungi de timp, recidiveaza. Depinde de norocul fiecaruia. Mai mult nu se poate spune, stiinta se opreste aici!!

In privinta tatuajelor, eu zic sa nu mai te mai tatuezi. Orice rana poate produce noi leziuni, si te poti trezi ca boala evolueaza si depaseste tatuajul in marime, o sa ai un tatuaj in mijlocul unei pete albe. Mai bine iti dai cu VitixColor, e un colorant care tine 3-4 zile.

Sfatul meu e sa citesti rubricile din acest site, mai ales rubrica de INTERDICTII. Si sa aplici ce scrie la interdictii, mai ales sa te fereseti de chimicale, mancaruri picante si soare puternic.
Sucdes.

da e nasol caa treaba asta tine numai de noroc… cateodata nu va intrebati , de ce tocmai eu,.?. 1 din 100 are boala si totusi noi ne-am pricopsit cu ea… nu e corect… ganditi-va sunt tratamente de stopare( nu de vindecare a cancerului)… sunt medicamente de vindecare a hepatitei tuberculozei… etc etc etc… ( boli grave)… si nu sunt in stare sa trateze niste rahaturi de pete medicina asta! Daca o sa-mi mai apara vreo pata cel putin vizibila ma arunc pe geam !

Vlad, stai usor, nu intra in disperare, reactioneaza ca un barbat adevarat ce esti.
Ai facut vitilgo pt. ca ai o ,inclinatie’’ genetica catre boli autoimune, mostenita de la unul dintre parinti. Daca nu aveai predispozitia genetica, nu faceai ac. boala, si chiar daca iti aparea o pata, ea se repigmenta de la sine. Puteai sa faci alta boala autoimuna, mult mai grava, gen cancer, asa ca mai bine ca ai facut-o pe asta, ai sanse mai mici sa faci alta mai grava.
Uite aici lista cu bolile autoimune:
-Alopecia areata
-Hepatita autoimuna
-Sindromul poliglandular autoimun (de ex., Boala Addison,
-hipoparatiroidism, diabet tip 1, insuficienta ovariana)
-Boala celiaca
-Rectocolita ulcerohemoragica
-Boala Crohn
-Sindromul Down
-Hepatita cu virus C
-Trombocitemia idiopatica
-Purpura trombocitopenica idiopatica
-Sindromul Klinefelter
-Boala mixta a tesutului conjunctiv
-Miastenia gravis
-Polimialgia reumatica
-Ciroza biliara primara
-Poliartrita reumatoida
-Sclerodermia
-Sindromul Sjögren

Tu ai sanse sa nu dezvolti pete noi, dar sa te feresti de factorii declasatori: adica de contactul direct cu chimicalele, inclusiv vopseluri, sa eviti mancarea picanta si mai ales soarele direct. Daca mergi la mare, sa stai numai sub umbrela, sa iti dai cu crema fp40, si sa nu stai la plaja intre orele 11-17. Si sa eviti socurile nervoase, ca si ele sunt un factor declansator frecvent (au fost oameni care au facut vitiligo pt. ca i-a muscat un caine ascuns sub o masina. O d-na mi-a spus ca ea a facut la auzul vestii ca fata ei s-a maritat cu barbatul nepotrivit, etc).
Cam atat poti sa faci, restul tine de sansa.
Citeste si ce am scris eu ieri la rubrica ,tu ce tratament urmezi’’, afli ce mi-a spus mie marti un doctor dermatolog.

multam pentru informare si pentru gandurile bune… cepot sa spun… o sa mai stau pe aici ca vad ca lumea de pe acest site se implica mult mai mult decat multi doctori…

Ne organizam si noi cum putem, ma bucur ca experienta noastra ii ajuta si pe ceilalti. In privinta doctorilor multi nu se pricep la aceasta boala, de aceea nu pot ajuta. Ce ti-am spus noi ai fi aflat dupa timp indelungat de mers la doctori si lecturat articole medicale, asa ca te-am scutit de mul timp cheltuit.

Buna!

ma bucur nespus ca am descoperit acest site, nu imi imaginam ca sunt atatea persoane afectate de aceasta boala si sincer nu prea mai credeam ca exista si tratamente care au efect.
Din ce mi-au spus doctorii la care am fost, se pare ca petele mele de pe fata (care m-au complexat destul de mult, :frowning: ) sunt vitiligo, doar ca nu e o manifestare obisnuita, in sensul ca petele albe nu le am in jurul ochilor, ci pe frunte, si aproape complet obrajii. In schimb, in jurul ochilor s-au format pete maronii, destul de inchise la culoare care la soare se fac imediat negre si dau impresia unui Zorro feminin (chiar asa arata ca o masca la ochii, macar sunt simpatica :stuck_out_tongue:). plus deasupra buzei superioare, unde pare mustata. Petele le am de cativa ani, sa fie vreo 3 dar cum eram pistruiata, nici nu le-am remarcat o perioada. Tratamentele date de doctori nu prea au avut succes, de la vitix gel ma inroseam f tare, insa nu mi s-a spus sa ma expun la soare… mi s-a propus peeling, dar am ezitat, mi se parea un risc prea mare, in conditiile in care nici doctorul nu era sigur ca e vitiligo. Nu prea stiu ce sa fac, pentru ca iar vine vara, iar o sa arat ca Zorro si nu e chiar asa de amuzant.

Buna Cristinne,

Fii atenta: dupa cum povestesti tu prezinti si vitiligo (depigmentare) dar si boala inversa (hiperpigmentare). Nu am auzit pe nimeni pana acum sa prezinte ambele boli in acelasi timp. Tu esti un caz special.
Vezi ca hiperpigmentarea e mult mai usor de tratat decat hipodepigmentarea, sunt niste creme pe piata, inclusiv cea de la Deuteria. Eu zic sa mergi la dr. Nedelcu la un consult, poate de vitiligo nu te scapa dar de petele acelea de pigment in plus te scapa sigur.

Multumesc mult de raspuns!! E totusi o veste buna!
Sper sincer sa ai dreptate, mai ales la partea ca ma scapa sigur. Nu stiu cine este dr. Nedelcu, am tot vazut pe forum numele dar nu stiu cum sa dau de el, ma refer unde are cabinet sau nr. de telefon. Ma poti ajuta in sensul acesta?
Sanatate multa!

Da, are cabinetul pe str. Veronica Micle, nr. 15. (langa Gara de Nord). Programari se fac la nr. 3107885, dar daca suni azi te programeaza peste o luna.

Mai are un cabinet unde face tratamente si te programeaza mai repede, daca raman locuri libere intre 2 sedinte de tratament. Are tel. 0722556635.

Eu am cunoscut o persoana care avea hiper-pigmentari si Nedelcu i-a prescris crema Deuteria pt. hiper-pigmentari (se gaseste la Mag. Victoriei la parter) si i-a trecut imediat. Eu credeam ca el isi face reclama la produse, dar nu a fost chiar asa, crema a avut efect.

Eu zic sa mergi la el la un cotrol, costa scump (1 mil consultatia), dar te trateaza de toate problemele dermatologice pe care le ai!

Multumesc mult de informatii, o sa ma programez cat mai repede.
Cat priveste tariful…nu este chiar asa mult. Am fost si la cabinete mai scumpe si degeaba. Sper sincer sa ma ajute, ca nu imi place sa arat ca Zorro :stuck_out_tongue:
O sa caut crema aceea, dar cred ca mai indicat ar fi sa merg la consultatie intai. Am sa va tin la curent.
O zi buna si sa auzim numai de bine!

Nu cumpara nimic, ai rabdare pana mergi la el la consultatie, te va pune sa combini crema cu altceva. El niciodata nu da numai un medicament, da numai combinatii.

ok, asa ma gandeam si eu. am asteptat atat, mai rezist inca o luna pana la consultatie :smiley:

Buna Cristinne,
Sunt Lavinia; am avut si eu o hiperpigmentare pe fond de vitiligo extins, chiar total, as putea zice, daca nu gresesc cumva termenul; am stat la soare intre 12-16, cand e foarte periculos nu numai daca ai vitiligo si fara nici o crema de protectie; o inconstienta!!! Norocul meu ca m-am ales doar cu aceste pete maronii si niste arsuri infioratoare… mi s-au dus vreo trei randuri de piele…
am folosit lampa Bioptron, la indicatia medicului, si mi-au disparut petele maronii de pe fata; lampa mi-am cumparat-o si o mai folosesc pt. cele catava pete de pe maini. Stii cumva, tu sau altcineva, daca este bine ca folosesc aceasta lampa (e f. buna pt. ten), avand in vedere faptul ca am vitiligo?

Multumesc si sanatate!