vitiligo copil 3 ani

tratamentele pentru vitiligo si eficienta lor

Moderatori: teo, mircea

Reguli forum
reguli-t2.html

Puteți raporta probleme în funcționarea forumului la email mircea |@| vitiligo.ro

Re: vitiligo copil 3 ani

Mesajde Deny » Dum Sep 25, 2011 4:59 pm

radu_sergiu rezultatele sunt din iunie pana acum?daca da in 4 luni eu zic ca a mers foarte bine tratamenul ..copilul a stat zilnic la soare?la un search in formula as am gasit ca vitamina b12 este foarte buna pentru piele...si poate ajuta si la ameliorarea vitiligo-ului.cred ca o sa incep si eu sa iau :).

Aniri ai rezultate de cand ai inceput acum sa folosesti vitiless-ul?Melaoline ai inceput sa iei? :D
Deny

Mesajde radu_sergiu » Dum Sep 25, 2011 5:13 pm

In urma unei infectii puternice in gat s-a nimerit sa fim la mare. A trebuit sa-i dam antibitoc Zynat, ca de obicei... Nu ne-a informat nimeni ca daca iei antibitotice puternice nu ai voie sa te expui la soare. Dupa acel concediu la mare,la 2 zile, petele i-au aparut pe picioare, intr-o proportie destul de mare. Asta cu siguranta ca a fost declicul declansator. Stres psihic din partea familiei nu a avut, dar stres medicamentos da. (pneumonii, viroze, febra, spitalizari, branule, etc etc).
As putea doar formula/specula o ipoteza care sa sune astfel: nascut usor prematur, din sarcina de gemeni (unde resursele mamei se impart la 2),pe baza unui istoric de sanatate destul de urat pana la varsta de 3 ani, deci stres, cu administrare de antibitoce puternice din 2 in 2 luni ca o medie (oral si intravenos), pe un fond genetic cu un caz de vitiligo (dar o ruda f.f.f. indepartata fata de copil - tocmai o matusa de -a mamei mele), care a culminat cu o expunere la soare intr-un tratament cu antibitoc puternic.
Acum , ce e de facut ? Mai nimic, din cate am inteles la copii marja de actiune este destul de limitata. Problema nu este asta, de fapt. Petele sunt pe picioare si este baiat. Cu siguranta, impactul psihologic va fi marginal. PROBLEMA ESTE CA NIMENI NU NE GARANTEAZA NIMIC, IN CEEA CE PRIVESTE EVOLUTIA LOR !!! Avem noi certitudina ca la pubertate, cand au loc dereglari hormonale ale organismului, nu-i vor aparea pete noi, inclusiv pe fata ? Ceea ce pot spune ca, odata harta peteleor trasata, aceasta doar s-au albit din ce in ce mai mult, dar nu au aparut altele noi, in afara de cele de la incidentul cu marea. De anul acesta, in schimb, am observat ca unele pete au inceput sa "lucreze", fara a face ceva spectaculos in acest sens.
radu_sergiu

Mesajde Aniri » Dum Sep 25, 2011 5:24 pm

@Radu, daca petele erau de dimensiuni mari pe picioare, la un corp mic, se putea merge pe principiul depigmentarii in loc de repigmentare. Bine, asta numai pt. impactul vizual si a confortului estetic. Pe de alta parte, depigmentarea totala duce la o sensibilitate puternica a pielii si ar trebui sa se protejeze mereu cand iese afara, indiferent de anotimp + ca ranile se vindeca mai greu.

Cum petele s-ar putea sa evolueze de-a lungul anilor (cel mai probabil), ati putea sa va ganditi si la problema asta.
Nu am inteles (sau nu am citit), ambii copii au vitiligo sau doar unul?

@Deny, nu am inceput cu Melaoline, astept sa ma duc la Nedelcu sa fac sedinte cu vitiless sau vitix+lampa si pe urma om vedea :) La tine cum merge treaba?
Aniri

Mesajde radu_sergiu » Dum Sep 25, 2011 5:25 pm

@deny
Practic nu a existat nici un tratament direct catre vitiligo. doar vitix crema + soare si vitamina B12 fiole. As banui mai degraba tratament indirect: problema lui au fost amigdalele, erau o sursa de infectie permanenta . Din momentul operatiei de amigdalectomie din noiembrie 2010, viata lui si a fratelui a revenit la normal. Sunt niste copii sanatosi. In ceea ce priveste alte medicamente nu vrem sa insistam si nici nu cred ca o sa le aplicam.
Evolutia petelor este doar din iunie : poate doar a fost o coincidenta vitix + soare sau poate organismul a inceput sa se curete de medicamentele administrate anterior si sa se "bucure" de sanatate. Nu stiu...
radu_sergiu

Mesajde radu_sergiu » Dum Sep 25, 2011 5:29 pm

@aniri
desi sunt gemeni (diferiti ce-i drept, adica bizigoti, deci cu cod genetic diferit) amandoi au avut probleme de sanatate. dar, doar unul a dobandit vitiligo. Exact acel copil, care noua ni se parea mai intovertit, ganditor si cu usoare accese de tristete neinteleasa. (tot ca o curiozitate, sau poate asa s-a nimerit, dupa administrarea vit B12, accesele de tristete fara motiv au disparut)
later edit : am sa va mai atasez o poza de comparatie cu o pata care lucreaza in "bine"
radu_sergiu

Mesajde Aniri » Dum Sep 25, 2011 5:36 pm

Am inteles.
Totusi, copiii s-au imbolnavit datorita unui sistem imunitar slabit?
Stiu ca aparitia brusca a petelor se datoreaza dupa ce se administreaza imunostimulatoare. La mine, de exemplu, am observat intr-o perioada de 6 luni cum pielea mi s-a subtiat si ranile s-au vindecat fff greu dupa administrarea de cortizoni.
Cortizoni+stres+tiroida = vitiligo in cazul meu.

Eu am doua rude in familie cu vitiligo; tatal meu si o verisoara din partea mamei. La amandoi vitiligo a aparut in copilarie, 6 si 10 ani, iar la mine la 22.
Aniri

Mesajde Deny » Dum Sep 25, 2011 5:37 pm

eu am terminat cutia de melaoline de la tine si m-am gandit sa fac o pauza..de o luna macar...Eu de 1 an si ceva iau pastilele..combinate cu solar si decat de vreo 10 ori am stat la soare.pauze am facut in tot acest timp..dar mici,maxim 2 saptamani.Cred ca e timpul sa iau o pauza,simt ca sunt ceva reactii adverse si de la solar (gen acnee,piele uscata,imi cade parul..)oricum in ultimele 2 luni, repigmentarea nu prea a mai mers... :( .Trebuie sa imi fac curaj sa merg la dermatolog pentru ca eu m-am ghidat dupa site mai mult ( noroc cu el :D )..
Deny

Mesajde radu_sergiu » Dum Sep 25, 2011 5:40 pm

@aniri
Le-am dat cand erau bolnavi asa zise medicamente de intarire a sistemunului imunitar, dar erau mai mult placebo, fiind din acelea din plante...patlagina, etc. Niciodata corticosteroizi, etc

Gresit. Orice medicament de intarire a sistemului imunitar agraveaza boala, chiar daca e natural. Mie uleiul de catina imi provoaca in cateza zile o adevarata recrudescenta a bolii. Deci nu te baza pe faptul ca e imunostimulator natural, tot imunostimulator este.
radu_sergiu

Mesajde Deny » Dum Sep 25, 2011 5:42 pm

radu_sergiu eu zic sa aplicati in continuare vitix gel si sa ii administrati si vitamina b 12 in continuare..rau nu are cum sa faca,macar sa nu existe riscul sa se extinda si sa incercati sa il tineti departe de dulciuri,fac rau din cate am citit .
Deny

Mesajde radu_sergiu » Dum Sep 25, 2011 5:43 pm

@deny
asa facem....hmmm la ducliuri cred ca vom avea o problema :lol:
radu_sergiu

Mesajde Aniri » Dum Sep 25, 2011 5:48 pm

@Deny, la cat de bronzata esti tu, eu as spune sa faci o pauza mai mare... Foloseste lampa in combinatie cu vitix sau vitiless si fa sedinte pe anumite parti daca iti e greu sa stai mai mult cu ea.

@Sergiu, tatal meu mi-a zis ca el a observat niste puncte de pigment dupa ce a luat LIV52. Ia in fiecare zi pastilele alea si chiar in prospect scrie ca e indicat si pentru vitiligo. Ma apucasem si eu intr-un timp de ele, dar trebuiesc luate cam 6/zi, iar eu cum nu am program fix de mese, am cam renuntat.
Totusi, fiind un medicament din plante, ai putea sa incerci sa-i administrezi micutului. E un bun hepato-protector si chiar l-ar ajuta din moment ce i s-au dat atatea antibiotice... Pentru copii doza e mai mica, 4/zi.

Uite aici prospect: http://www.magazin-naturist.ro/suplimen ... blete--287

LaterEdit: Se administreaza numai copiilor peste 6 ani :(
Ultima oară modificat de Aniri pe Dum Sep 25, 2011 5:50 pm, modificat 1 dată în total.
Aniri

Mesajde Deny » Dum Sep 25, 2011 5:49 pm

stiu cum e....nici eu nu pot sta departe de dulciuri si am 22 ani...dar copil fiind ,e mai greu :D macar sa fie ciocolata alba :D si muuulte fructe in schimb
Deny

Mesajde Deny » Dum Sep 25, 2011 5:55 pm

Aniri stiu ca sunt bronzata...dar imi e frica sa fac pauze lungi sa nu pierd pigmentul castigat ..cat despre vitix..eu l-am folosit vreo 2 ani gelul,chiar si cu lampa..fara vreun rezultat .pastilele vitix nu le-am luat mult timp..mi se facea rau de la ele.dar :( .nu la toti reactioneaza acelasi tratament din pacate.o sa incerc luna asta de pauza...sa folosesc lampa...macar pe fata ca in rest nu am chef tot timpul,rar imi gasesc rabdare sa stau cu lampa 4 ore adunate..pe tot corpul zic..vitiless nu am folosit..tu o sa stai in bucuresti cat timp faci raze la doctor nedelcu?ca trebuie facute de cateva ori pe saptamana..stiam ca la nedelcu se face programare cu 1 luna inainte..
Deny

Mesajde Aniri » Dum Sep 25, 2011 5:56 pm

Da, o sa stau in Bucuresti.
Intra putin pe messenger.
Aniri

Mesajde diana2000 » Mie Iul 31, 2013 12:38 pm

Daca radu_sergiu ne-ar mai putea spune cate ceva despre evolutia copilului as fi recunoscatoare.
Am si eu fetita in aceasta situatie si ma intereseaza foarte mult evolutiile copiilor.
Nu stiu daca ma uit eu bine dar ultima postare ar fi cam de 2 ani.
Multa sanatate tuturor!
diana2000

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tratamente