Make-up

Ma intrebam daca mai foloseste cineva machiaj. Eu folosesc “pigmentante gel” din italia, peste care aplic un fond de ten. Rezultatul e chiar multumitor. Ramane toata ziua si arata natural, dar se dizolva la contact cu apa, asa ca incerc sa ma feresc de ploaie si transpiratie.

Problema e ca gelul e acum pe terminate si nu cred ca o sa ajung prin italia prea curand, asa ca sunt in cautare de alternative. Daca aveti o alta solutie, eventual ceva ce se poate cumpara din romania, v-as fi recunoscator.

cred ca la noi se gaseste doar gelul VITICOLOR. Am gasit pe net ca tine intre 4 si 6 zile, dar sigur nu stiu ca nu l-am folosit.

mersi pt raspuns. am gasit pe net o firma care vinde viticolor. o sa comand zilele urmatoare.

thanx buddy :smiley:

un link se poate?

[color=red]
Mircea: schimbul de linkuri catre situri comerciale il puteti face prin email sau servicii de tip messenger. Nu le postati in threadurile forumului

cos, ai reusit sa-ti achizitionezi Viticolorul? Daca da, esti multumit de el?

incearca Couvrance de la Avene, se gaseste si pe piata la noi. Costa in jur de 70 ron are factor de protectie ridicat si este rezistent la apa, la transpiratie. se gaseste sub forma de fond, de pudra si de baton corector.

uite cate ceva despre el: Maquillage correcteur permettant de dissimuler les imperfections cutan

Cam ce factor de protectie are? Ca daca nu are min. 50 si afara e soare, mai bine ne dam si cu o crema de protectie peste ea.

Oricum, pare un produs bun dupa cum il descrii (si dupa pret).

din pacate are spf 30. eu inca nu l-am folosit (am folosit asta vara o alta chestioara din afara care avea spf 16 si care mi-a fost foarte utila) dar mi s-a recomandat cu incredere. :wink:

O crema cu spf 30 e destul de buna, dar nu suficienta. Si mie dr. Nedelcu tot un factor de protectie de 30 mi-a recomandat, dar din propria mea experienta iti spun ca e putin, merge poate primavara si cand e innorat afara, dar in lunile calduroase de vara nu e eficienta. Ai nevoie de una mai puternica. Eu mi-am dat cu Euriage cu spf 50+, apoi am iesit la poiana. Sa vezi ce misto m-a luat soarele pe maini si pe fata, deci a trecut soarele prin ea. Iti dai seama ce misto trece prin o crema cu factor de protectie 30, ca sa nu mai vorbim de 16.

sincer iti spun, ca eu am stat toata vara la plaja, si pt vitiligo am folosit o crema: Covermark Leg Magic nr 1, dar cu spf 16 si nu am avut nimic, petele nu mi s-au bronzat deloc, nici nu mi-au iesit altele, si soarele era destul de puternic crede-ma, pt ca eram la Mediterana. Am evitat orele cuprinse intre 12-16 si totul a fost foarte ok.

Viticolor-ul l-am luat de la o firma numita Valmedica - cam 400.000 un tubuletz de 50 ml. Cautati cu google, au pe site numere de telefon, adrese, etc.
Din pacate culoarea data de Viticolor este mult prea roscata, si devine din ce in ce mai roscata in timp. Prima oara cand m-am dat era perfect. Dupa vreo doua ore a inceput sa fie mai rosiatica. A doua zi era deja exagerat. Partea buna e ca nu se ia prea usor. Si oricum dau cu fond de ten pe deasupra. Pentru palme e chiar bine. Pe fata inca nu am incercat.

O sa incerc Couvrance (thanx ank :wink: ). Pare chiar bun. Ma interesez si de Euriage si Covermark.

Ank, sa stii ca factor de protectie 16 e mic si pt. oamenii normali, (daca vor sa stea toata ziua la plaja). Un om normal incepe cu o crema cu fp 30, apoi, dupa 3 zile, cand s-a mai bronzat, poate sa isi dea si cu o crema cu factor de protectie 16. Tu ai avut mare noroc ca nu ti-au aparut pete noi (sa stii ca majoritatea nu sunt ca tine). Ai observat cumva daca petele vechi ti s-au marit? Daca nu, ai fost chiar norocoasa!
Sa stii ca si la ora 4 te ia soarele, eu recomand plaja dupa 5. pt cine chiar vrea sa se bronzeze.

sincer teo, petele vechi nu mi s-au marit deloc…nush de ce… multumesc lui Dumnezeu, dar soarele nu a avut efecte negative asupra petelor mele. Mi-a mai aparut in schimb o pata foarte micuta la incheietura mainii, dar asta a fost din cauza avionului (am prins niste turbulente si mi-a fost destul de frica).
Banuiesc ca vitiligo este totusi diferit de la persoana la persoana… Oricum vara asta am sa incerc Couvrance. Eu sincer folosesc de la Avene crema da fata si sunt foarte multumita. Sper si fondul sa aiba aceeasi calitate.

Daca nu ti s-au marit petele de la soare, inseamna ca esti in faza stabila a bolii.
Vitiligo e o boala autoimuna:celulele albe canibalizeaza melanina (sau si mai grav melancocitele) din piele, si pigmentul dispare sau se slabeste. La un moment dat, celulele albe se opresc din canibalizare, si nu mai ataca melanina (nimeni nu stie din ce motiv, ca daca s-ar sti ar apare medicamente noi). Aceasta e faza stabila a bolii, care poate dura luni sau ani de zile. Apoi iar apare faza activa, iar cea stabila, s.a.m.d.
Deci tu esti in faza stabila a bolii, e un moment ideal sa te tratezi acum, cu nUVB sau Vitix sau ce tratament urmezi tu. Eu iti spun ca ai sanse mai mari de repigmentare in faza stabila fata de cea activa (de fapt Vitix a fost creat pt. Vitiligo stabil, nu activ).
Succes!

Nu urmez nici un tratament si nici nu am mai urmat demult, de fapt o singura data am urmat un tratament, cand eram micuta si mi-au aparut petele (am petele de la varsta de 5-6 ani), dar tratamentul respectiv mi-a facut mai mult rau decat bine, in sensul ca am facut o iriatie acolo unde erau petele si a trebuit sa stau in spital. De atunci (acum am 23) nu am mai incercat nici un tratament sincer, am trait pur si simplu cu petele:eu le am localizate in zona genunchiului, jos la ousorul piciorului si in zona taliei, pe lateral, dar nu sunt niste pete foarte extinse.
Astea sunt petele care mi-au aparut la vrasta de 5-6 ani, si care nu mi s-au extins in timp. Mi-au mai aparut niste pete foarte micute si putin observabile pana acum in urma unor anumite neplaceri, sa le zic asa.
Am inceput sa ma interesez de tratamente in ultima perioada in ideea ca poate a aparut ceva care sa dea rezultate.
Mi-a atras atentia tratamentul cu UVB si o sa imi achizitionez si eu lampa. Sper sa dea rezultate, daca nu… am sa traiesc cu vitiligo ca si pana acum: adica foarte bine. 8)

Draga Ank,

Ne bucura optimismul tau. Totusi, ca sa nu ti se extinda si mai mult petele, sfatul meu e sa citesti cu mare atentie rubrica de interdictii in Vitiligo. Si sa aplici ce scrie acolo, ca sa nu iti complici boala aiurea.
Lampa nUVB e cea mai buna pt. cei cu gradul de extindere al bolii pe care il prezinti tu, insa pana faci rost de lampa poate faci pUVA pe undeva, la o clinica de dermatologie.

Succes!

buna!
Dupa multe cautari eu am gasit gama DERMA COLOR. Au fonduri de ten de diferite nuante…gama larga (CAMOUFLAGE CREME), crema pentru corp si gat ( BODY COVER), pudra waterproof ( FIXING POWDER)- pentru fata si spray waterproof pentru corp cu factor de protectie 20(FIXING SPRAY). Eu cam astea le folosesc dar mai sunt si alte produse. La noi in Romania nu cred ca au aparut…eu le-am primit din strainatate ( America, Israel si Germania), Comanda se face si pe net.
Sper sa va fie de folos :wink:

Eu am Viticolor,si da pentru persoane cu tenul inchis e buna.Tine cateva zile si e rezistenta la apa.In schimb pentru mine nu e cea mai grozava,am pielea destul de deschisa,si pe fata nu am nevoie so folosesc pentru ca nu mi se vad petele.Cat despre creme de protectie solara,mie un dermatolog din Cluj mi-a recomandat Vichy cu fps 50+,sustinand ca Vichy e singura companie care a putut demostra la microscopul electronic ca intradevar crema lor protejaza cat ar trebui :astonished: .

Se pare ca dermatologul tau nu este suficient de informat in ceea ce priveste cremele. Exista firma franceza BIODERMA care are produse cosmetice folosite special in probleme dermatologice, ei au si o crema Photoderm max fluid care are protectie 100% si iti garantez ca nu te bronzezi deloc cu ea, eu una folosesc fondul lor de ten cu factor 50% si sunt f multumita mai ales ca tine si pistrui la distanta 8)