Melatonina

Cum sunt multe produse cu M care intereseaza vitiligo, ma gandeam sa asez distinct melatonina, pare-se ca e ceva bun si nu trebuie confundat cu melaoline, melagenina, meladinine, melanina( homeopat) etc.

Eu chiar sufar de insomnii si migrene , am gasit si ceva articolase interesante, o sa le redau mai jos…
Am descoperit singura cautatn ceva pentru insomnie insa dupa ce am auzit mai multe persoane vorbind despre ea m-am decis sa iau.

Mi-am procurat ieri un flacon insa nu am gasit Bio-melatonina cum as fi vrut ci sintetica , poate nu am cautat suficient. Se intampla ceva ciudat, am mai luat si tratament homeopat pentru somn mai linistit dar initial mai rau ma energizeaza-ma luase cheful de ras si vorba…apoi intr-adevar m-am mai linistit…

Aseara am luat 1 tableta melatonina - de sinteza- adica continand un chimic mai greu de reprodus ca e lung :imp: dupa care parca nu ma simteam bine si aveam palpitatii…apoi sotul a observat ca-s tare vioaie si imi straluceau ochii- dupa care in sfarsit am inceput sa casc- nu inainte de a-i citi articole intregi despre melatonina si alte chestiuni medicale :blush:

In sfarsit la 12.30 am ajuns in pat, am adormit , dar la 4, 30 m-am trezit si cred ca am stat de veghe o ora, timp in care mi-era cald si ma gandeam de ce n-am luat alt flacon cu unele care trebuiau supte - poate erau bio si nu N- acetil 5-methoxytryptamine-sinthetic)
O fi fost pe fond psihic ca nu e bio si e sintetico?? ?

Am inteles ca DL Dr Nedelcu recomanda celor cu V- Bio-melatonina pentru calmare si un somn bun…Nutz, stiu ca tie ti-a facut bine cea “bio”
A mea e incapsulata si in general nu prea suport "materialul"respectiv in stomac…disera fac din nou o incercare …daca nu caut una mai “naturala” Din ce am citit se gaseste in cereale si fructe, mai ales in struguri, de aceea ne adorm unele vinuri negre) si se mai face si din creier de bovina ( cica in timpul scandalului cu vaca nebuna nu mai era bine vazuta) A mea e chimica, cea mai santoasa :imp:

Nutz, a ta de ce provenienta este, scrie ceva pe ea?Are prospect?

Articole despre melatonina:

cel mai interesant mi s-a parut acesta :

jurnalistica.lit.uaic.ro/webmix/ … =&ucat=14&

apoi, pentru fete :

news.softpedia.com/news/Lumina-a … 5304.shtml

si altele :

cosmopharm.ro/product_info.p … ucts_id=36

jurnalul.ro/articol_43204/re … enele.html

Bio-melatonina care am luat-o eu e exact asta, produsa de firma Pharma Nord din Danemarca. Faza e ca mie intotdeauna mi-a placut somnul, acum cu atat mai mult :smiley: Bafta

Vad ca scrie ceva si de termoreglare, de-aia m-o fi luat cu calduri toata noaptea :confused:

Biomelatonina e medicamentul, inca nu l-am luat ca eu dorm tun noaptea (am adormit in autobuz, tren, avion, servici, numai la volan nu am adormit). Vreau sa ma mai consult cu un medic, sa vad ce parere are.

Pe mine m-a zapacit de tot…a doua seara a fost bine, am adormit linistita dar…m-am trezit oar la 7,30 desi ma culcasem pe la 2 ( prima oara ma trezise la 4,30 noaptea si n-am mai dormit o ora si ceva)
A treia zi iar la 7,30,adica ieri, duminica.
Nu mai stiu ce sa zic, boate cea bio o fi altfel.
Eu ma inteleg f bine cu calmepam dar daca iaus eara ma trezesc greu si tarziu adica pe dos…
Altefl am insomnii- adica nu am chef de somn pana la 2 noaptea si nu e bine deloc ( vezi si articolele ref la melatonina)

mi-am luat si eu azi bio-melatolina de la plafar…mi-a zis tipa de acolo ca tr sa iau cate o pastila in fiecare seara inainte cu jumate ora de culcare…cica e recomandat sa ne punem la somn intre 9 si 11…inntre orele astea corpul produce cea mai mare cantitate de melatonina (un hormon care regleaza somnul)…si mai tarziu se produce acest hormon dar in cantitati mult mai mici…
mie imi va fi f greu greu sa respect orele astea avnd in vedere ca m-am obisnuit sa ma pun la culcare dupa ora 12…
nedelcu a zis ceva de treaba asta???
va pup

Alexa, buna !

Eu am citit ca intre 10-2 se produce cea mai mare cantitate…daca iei melatonina o sa mergi mai devreme la culcare te obliga ea…tare-s curioasa daca te trezeste devreme ca pe mine:)Uita-te si la linkurile puse de mine mai sus, si eu ma culc numai pe la 1-2 noaptea si nu e bine deloc…v cancer de san etc ( scrie mai sus)

E adevarat ca dupa ce iei bio-melatonina iti vine pofta de somn. Dar depinde ce faci dupa ce o iei, daca esti concentrat la ceva sau consumi bauturi energizante, iti cam sare somnul.

Nu am consumat nimic,am luat-o la 1 noaptea! Am descoperit insa un ceai de plante- e si bun la gust, are menta, ( peppermint, spearmint) frunze de lamaie, flori de potocala, musetel,afine,iarba de passiflora ,trandafir si flori de tei “arome naturale” sunt atenta la tot ce scrie pe produse, sa nu contina zahar si arome artificiale( asa procedez de vreun an, nu mai vreau otravuri)…aici multe produse au zahar adaugat…Se numeste Dreamland si nu mi-a venit sa cred,aseara am cascat o ora dupa ce l-am luat si pana m-am culcat si am dormit bine, in sfarsit…Are gust de menta si se simt pe undeva si celalate plante, musetelul, dar foarte putin…e ca ceaiurile noastre medicinale dar bun la gust…l-am indulcit cu miere…
Cred ca remediile naturiste sunt tare bune dar greu de respectat…

In plus, am mai stins o veioza( la TV stateam stam cu doua) si nu m-am mai uitat la calculator, ca sare somnul,iti trezeste atentia si-mi “lumineaza” melatonina, ceea ce nu e bine.Pe unde ma uit pe net vad ceva despre melatonina, ar trebui sa mi-o pun pe a mea in functiune ca vad ca suplimentele imi dau reactii ciudate…dar mai incerc daca e cazul…

Alexa, cum e??? Ceva efecte ? Culcat devreme si trezit fara ceas la 7 ? :slight_smile:

arinna eu am luat o singura pastila …aseara…nu pot sa ma pronunt inca…eu acum trec printr-o per mai agitata…mai stresanta…de vreo luna nu mai dorm klumea noaptea…noaptea trecuta a fost una obisnuita…am adormit f greu…si m-am trezit inainte de a-mi suna tel…deci n-a avut nici un efect…
dar eu zic sa nu ne grabim…mai bine sa ne spunem parerea mai tarziu…dupa cel putin zece zile…promit sa revin cu informatii…:slight_smile:
pupici

Bineeeeee… te pup si eu !

fetelor, luati bio-melatonina, dr. Nedelcu a subliniat bio pe reteta!!!

Da, da, Teo,stie el ce stie…numai ca eu inca n-am gasit aici…am vazut sintetica sau facuta din glanda pineala de bovina, dar citisem undeva ca se teme lumea de cand cu boala vacii nebune…mai sunt unele pe care nu scrie nimic…bio n-am vazut dat intr-adevar trebuie sa fie cea mai buna, din vegetale…presupun ca e cea care se gaseste in struguri si cereale…

Puteti sa-mi spuneti si mie daca este specificata sursa melatoninei pe cutiile luate de voi? Mai ales pe cea cu bio…Nu stiu daca la bio intra si bovina sau numai planta, ca aici am gasit melatonina provenind de la glanda pineala de bovina dar nu scria bio pe ea.

e diferenta intre ele. Am vazut ca bio-melatonina costa 400 000, iar melatonina 128 000. E clar ca bio e mai buna, dar nu mi-am cumparat ca eu dorm tun noaptea, nu-mi este necesara. Eventual sa trec pe la farmacie sa intreb care e diferenta intre ele. Eu cred ca bio e numai naturala, cealalta e cu multe chimicale. Dar mai vedem.

pe cutie scrie doar melatonina si inca o substanta (metibio…).

Mie chiar ca-mi trebuie…nu mai dorm deloc…ce bine era cand faceam acupunctura, la 10 cadeam de somn…acum stau iar pana la 2 daca nu iau una alta…:frowning:

asta nu e de la V., Arinna. Eu dorm tun noaptea.
Biomelatonina e mai buna deacat melatonina, acum nu stiu cum sa faci rost de ea…

Teo stiu ca nu e de la V asa am fost mereu…dar stii ceva,cautand despre insomnii am gasit ceva care m-a pus pe ganduri, cica exista o boala tot legata de autoimunitate, care se manifesta prin lipsa somnului, oamenii nu dorm cu lunile uneori si poate fi letala :imp:mai auzisem de asta dar nu car ar fi legata de autoimunitate.