vitix

buna ziua!astazi am aflat de acest site.am vitiligo de vre-o 2 ani.nu am bagat in seama petele micute de la inceput,deabia acum o luna m-am dus la dermatalog dupa ce sau cam marit petele,am inceput cu vitix ma dau cam de o luna cu el si nu vad nici o schimbare acum nu stiu sa mai astept sau sa schimb tratmentul?va multumesc mult

Continua tratamentul pentru ca in cele mai fericite cazuri abia dupa 3 luni apar primele semne vizibile!

Din pacate,eu il folosesc de 4 luni jumatate dar rezultatele sant infirme.Totusi ,se poate ca unei alte persoane sa-i fie de mai mare folos.

Rezultatele folosirii Vitix sunt diferite de la caz la caz. La unii are efecte mai bune, la altii (mai ales cu pete vechi), nu prea are efect. Oricum, el este doar un adjuvant, in general se combina cu terapia nUVB sau pUVA. Apropos de nUVB, Marius, cat te-ai repigmentat pana acum?

Tot Vitix se cheama.

Nu stiu. Eu stiu ca el se comericalizeaza cu aceiasi denumire peste tot in Europa. Poate nemtii nu il folosesc si au altceva mai bun, dar iti spun ca si in alte tari tot sub denumirea asta se gaseste.

Buna am revenit si ei eu dupa ceva timp printre voi. Am vesti bune in ceea ce ma priveste. Am “inventat” singura un tratament pe care il urmez de aproximativ o luna si ceva si care in cazul meu da roade.
Am facut o cura cu B-caroten timp de 6 saptamani iar in acelasi timp m-am dat cu vitix in fiecare zi + o data pe sapt. m-am dat cu vitix si am mers la solar 5 min.
Apropo eu am vitiligo de aproape 13 ani si pana acum nu am mai folosit Vititx, dar la mine rezultatele cu Vitix s-au observat dupa o sapt. si ceva dupa ce m-am dat am ramas uimita pt. ca am citit ca abia dupa cateva luni se vad rezultatele. Nu pot sa zic ca am scapat inca de pete dar oricum se obs. cum incep sa paleasca si sa-mi treaca.
Sper sa nu ma imbat cu apa rece si sa mearga aceasta varianta de tratament.
Oricum bafta celor ce incearca si alte tratamente…pt. mine e oricum incurajator avand in vedere ca nu credeam ca asa repede voi vedea primele rezultate. :slight_smile:

Cam la 10% din cazuri rezultatele in cura cu Vitix apar in mai putin de o luna. Problema e ca dupa un timp se obisnuieste organismul cu Vitix, si nu pea mai reactioneaza.

Multi nu recomanda solarul, eventual poti sa iti acoperi zonele neafectate de v., sa nu te ia razele si acolo.

Mihai, in primul rand ca Vitix- tablete se gaseste in Romania din nou, il au toate farmaciile mari din BUc.
In al doilea rand daca tu te bronzezi la bec, vei lua premiul Nobel pt. medicina. Lampa nUVB are o frecventa de 311-312 nanometri, becul are o cu totul alta frecventa. Sunt niste neoane care au o frecventa asemanatoare, dar in nici un caz becurile din apartamentele noastre.

Un vizitator pe site (care se cheama Jimi) descoperise ca o anumita lampa cu vapori folosita la iluminatul public te poate bronza. Eventual poti sa citesti ce a scris el la rubrica respectiva (era vorba despre o lampa 250W cu vapori si mercur), insa eu nu garantez cat de sanatoasa e metoda!

Doamne ajuta sa-ti mearga tot la fel de bine cu vitix.Dar ce a spus teo ,mie mi se pare deosebit de adevarat.Oraganismul se cam obisnuieste cu el.Mie ,dupa a doua zi de folosire ,mi-a aparut un punctulet de pigment la mana.Foarte fericit am fost crezand ca va fi asa in continuare.Dupa 4 luni si jumatate ,a mai fost ceva…foarte foarte putin.La lampa nbUVB sa intamplat la fel.Dupa 2-3 zile,am observat mici punctulete de pigment.Sper sa nu se opreasca aici…

La mine cele mai bune rez. cu lampa au fost in primele 2 luni, apoi a cam stagnat. Acum fac 6 luni de cura si, facand bilantul, rezultatele au fost bune, dar sincer ma asteltam la mult mai mult. Multe pete nu prea au reactionat la lampa. Insa eu am probleme doar pe maini, unde lampa are rezultate partiale. Cei care au pete pe gat sau corp se vor bucura de rez. mult mai bune!

Sper sa functioneze cat de cat bine tratatamentul.Mi-e frica de pete noi:(.M-am gandit sa fac acupunctura.Am citit ca ar ajuta in tratarea vitiligo.

e posibil sa aiba vreun efect, dar eu personal ma cam indoiesc. Boala asta e autoimuna, celulele albe ataca melanina din piele. Tu insa incearca si sa ne spui si noua ce rezultate ai avut!!