Metode de relaxare

Salut tututor. Vreau sa va propun o noua tema de discutie. Stiti ca multe teorii asupra cauzelor vitiligo implica factorii psihologici, stresul si modul in care raspundem la stres. Cred ca suntem cu totii constienti ca in ziua de azi stresul nu poate fi evitat, dar ne putem schimba modul in care noi raspundem la stres. Eu sunt de “formatie” psiholog, sufar de vitiligo de 3 ani. In ultima vreme am practicat cu regularitate o metoda de relaxare atestata stiintifc cu rezultate nu doar in tulburari psihice ci si in boli psihosomatice. Se numeste TRAINING AUTOGEN. Este o metoda lipsita de misticism, ea a fost testata si validata stiintific si se bazeaza pe asocierea unor pozitii naturale ale corpului (care induc ele relaxarea) cu niste formule verbale (“Sunt calm, relaxat” si altele). Metoda se practica mai intensiv la inceput pana se invata asocierea, apoi este foaret simplu de utilizat. Eu am observat accelerarea repigmentarii petelor mele (bineinteles ca am mentinut tratamentul cu nUVB). Poate va ajuta si pe voi. Apelati la un psiholog pentru inceput ca s ainvatati bine exercitiul, apoi il practicati singuri sua puteti incepe si singuri insa uneori nu se obtine efecte vizibile de la inceput si tendinta este sa renuntati. dar va recomand oricum si pentru alte probleme somatice, nu doar vitiligo.
Mai utilizeaza cineva tehnici de relaxare ca metode adjuvante in lupta cu petele?
Sper sa vi se para un subiect incitant.

Salve ade!
Ce pot sa iti spun si eu sunt de "formatie"psiholog, si iti dau dreptate ca psihicul conteaza foarte mult, nu am aplicata aceasta metoda, daca poti as vrea sa imi dai mai multe detalii, eu am folosit “gandirea pozitiva” am zis ca nu v. ma invinge pe mine, ca eu sunt mai tare ca aceasta boala si i-am dovedit ca asa este, nu m-am jenat nici o clipa de ceea ce sunt, eu am fost diagnosticata cu vitiligo in 2001, mostenire de la mama, (sincer m-a cam intristat la inceput cand am aflat, mai ales ca mama mea are o forma foartev extinsa pt ca ea nu a urmat un tratament, bine nici nu exista unul eficient cand a facut ea iar in timp a renuntat, dar mi-am zis ca eu pot, si am fost la vreo trei medici pana la dr. Nedelcu care nu imi daceau nici o speranta, imi ziceau sa ma impac cu gandul, halal medici dar pot spune ca pana in prezent aproape ca “am scapat” desi stiu ca ramane intr-o stare latenta, pete mai am doar pe miini la degete dar nu mari si cirtiva pistrui de v. la barbie dar care nu sunt foarte vizibili.
Bineinteles ca si eu am asociat cu tratamentul indicat PUVA, dar nu m-am lasat doborata de faptul ca petele se identificau mai mult si ieseau in evidenta, si am avut destule, in jurul ochilor, la gura pe gat care se vedeau. Nu ma feream ma intreba lumea, le explicam si gata. in timpul tratamentului cu Puva nu ma machiam pt ca eu am considerat ca machiajul nu face bine tenului in timpul tratamentului, si inca mai cred.
Ce pot sa spun sunt foarte multumita, si ma bucur ca ai deschis acest subiect, eu nu am avut suficient curaj, desi am mai incercat sa spun ca nu e bine sa te lasi condus de boala, noi o conducem pe ea.
Si mai cred ca nu e bine sa te gandesti mereu, mama am vitiligo ce ma fac, traitiva viata ca si cand nu ar fi! Si o sa vedeti ca in timp ciar nu o sa mai fie.
De aproximativ 4 luni am facut o pauza la tratament si nu s-a extins, ba din contra s-au mai pigmentata un pic, am fost la mare, am folosit vitix si a fost ok. urmeaza sa ma duc luna viitoare la consult.
Succes in continuare si mai vorbim.

Ma bucur ca esti ok! Despre Training autogen ce sa-ti zic. Daca cauti la bibiloteca cred ca gasesti ceva carti unde este descris trainingul autogen. Practic iti alegi o pozitie comoda, inchizi ochii si incepi sa repeti niste formule verbale. Tot exersand, se prodeuce o asociere intre pozitia care induce relaxarea si acele formule verbale (in genul conditionarii clasice a lui Pavlov, cu catelul). Apoi, formulele verbale induc relaxarea si in late pozitii, fara sa fie nevoie sa inchizi ochii etc. Poti cauta la biblioteca carti despre trainingul autogen si te incurajez sa-l practici asa pentru o bunastare generala, nu doar pentru vitiligo. Mult succes!

Ve vreo jumatate de an urmarim si noi aceste subiecte si am mai spus ca copilul meu este foarte agitat, cu energie multa cu o personalitate iesita din comun si poate de asta i-au aparut primele pete pe la 5 ani iar acum are 13.Petele se extind si aveam in gand sa merg cu el si la psiholog. Am observat ca si altii cu aceasta boala sunt mai afitati…nu cred ca la o persoana calma apare. Dar altii m-au contrazis. Fiind psiholog ce ma sfatuiti.La noi nu mai are nimeni din familie.

Incerc sa imi controlez prin autohipnoza transpiratia, somnul, energie, fericirea etc. In anumita masura la o parte din ele am reusit iar cand voi fi stapan pe mine o sa controlez si migratia de melanina :slight_smile:

Va recomand o carte foarte buna care e scrisa de Dylan Morgan “Hipnoza pentru incepatori” price.ro/preturi_dylan_morga … _26592.htm

In cea mai mare parte din carte sunt descrise diferite metode de relaxare. O varianta mai slaba dar gratis o gasiti la hypno1.co.uk/BookHypnosisForBeginners.htm

Sper sa gasesc sa cumpar si “The Principles of Hypnotherapy” insa pana nu o citesc nu pot sa o recomand :slight_smile:

Auzisem prin anii '90 ca in alte tari precum Germania bolnavii de v. mergeau la psiholog.
Cred ca au mare dreptate, nu stiu cum e la voi, dar pe mine in fiecare an prin luna aprilie- mai ma apuca o depresie…care se mai amelioreaza pe parcursul verii.

Cred ca cea meai buna metoda de relaxare e cu prietena, prietenu.
Doctori ar trebui sa ne incurajeze sa facem cat mai multa dragoste. :blush: :laughing: :laughing: :unamused: :unamused: :exclamation: :exclamation: :exclamation: :exclamation: :exclamation: :exclamation: :exclamation: :exclamation:

Mia placut gandirea Cristinei…ma bucur pt tine ca esti o luptatoare.
Dar e foarte greu sa gandesti pozitiv cand ai aceasta boala mai ales sa ai o varsta pana in 25-30 de ani. Cand esti casatori ai pe cineva alaturi de tine e altceva daca persoana te iubeste …te iubeste asa cum esti si cu pete…dar cand ai pete si vrei sa te implici intro relatie e mai greu…nu se intragostesc fetele de unu cu pete…
Pt mine a fost foarte greu cand am aflat ca am v. Eram cam prin clasa a 11 …un baiat destul de smecher, sportiv…mistocar mai mereu cu zambetul pe buze…toata ziua cu fete din liceu…dar sa intors roata…cand am aflat ca am…absolut m-am schimbat total…m-am last si de sport( trebuia sa ma antrenez cel putin 4-6 ore pe zi numai in soare.
In ultima vreme am inceput sa fiu mai calm si sa gandesc mai pozitiv…si sa nu ma mai uit asa mult in oglinda…:smiley: