vitiligo + o alta "problema" !!!

Buna, acum am aflat de site-ul acesta.

bolnavii de v. au muti anticorpi la un nivel mai mare decat e normal ex. hormonii antitiroglobulina de la glanda tiroida. In perioadele cand v. este activ, brusc nivelul acestor anticorpi creste peste normal.

La tine e posibil sa te confrunti cu o reactivare a vitiligo dupa 18 ani, deci cu o crestere a nivelului multor anticorpi din organism.

Cele mai frecvente boli legate de v. sutn cele de tiroida, acolo te sfatuiesc eu sa iti faci analizele!

MULTUMESC pt. sfat.
Medicul a spus atunci ca nu trebuie sa ma gandesc la tiroida. Adevarul este ca nu am nici un simptom si banuiesc ca VSH-ul mi-ar fi iesti marit.
Am vazut ca esti cel mai activ dintre membri, ai incercat tot felul de tratamente. Sunt uimita cat de contradictorii sunt tr. de la un medic la altul.
Mie (acum vre-un an jumate) mi-a dat o dr. vitix crema. Am urmat tr. 2 luni dar am avut impr. ca s-a extinsdoar in zonele respective, caci nu m-am uns peste tot, era prea mult.
De curand alt medic mi-a spus sa iau vitix cr+tb. sa nu ma expun deloc la soare, ba chiar sa ma dau cu factor de protectie 100% pe zonele expuse la UV.
Momentan nu urmez nici un tr., am ajuns la o concluzie : pt. medici si pt. oricine din cunoscuti aceasta boala este o nimica toata, toti imi spun ca ma stresez degeaba , ca nu se observa, etc. Doar noi ,cei care o avem, ne putem intelege suferinta.
Atata timp cat nu afecteaza nici un org. vital ptr. medici este un fleac. :frowning:

eu te-as sfatui sa urmezi un tratament, sa nu lasi boala sa se extinda. Cel mai bun tratament esta lampa nUVB un combuinatie cu Vitix. Tu ai folosit Vitix doar 2 luni, nu trebuia sa renunti, abia dupa 3 luni apar rezultatele.
In locul tau as incepe asa: Vitix gel de 2 ori/zi pe leziuni si in jurul lor, si 1 tableta Vitix. In a doua luna se iau 2 tablete Vitix, iar in a 3-a luna se iau 3 tablete Vitix/zi. In fiecare dim. se mai ia 1 tableta Coenzima q10.

Ca sa ai rez. maximale e bine sa iti achizitionezi lampa nUVBN,. costa cam 300 EUR dar merita. Chiar daca boala e la inceput, ia-ti lampa pt. ca ea si previne extinderea bolii.

Succes la tratament.

PS: nu uita interdictiile, le gasesti la rubrica ,Interdictii in vitiligo’’

boala o am de 20 de ani!!!
am citit pe forum(parca tu ai scris) ca vitix ajuta mai ales la debut.
MA GANDESC SI EU LA UN TRATAMENT, DAR NU CRED CA VOI AVEA REZ.
Am luat mult timp (cand eram mica ) Meladinine -cont. methoxypsoralen, nu m-a ajutat prea mult, doar ca la un moment dat s-au oprit din evolutie si f. putin s-a repigmentat. Bineinteles trebuia UVB, dar de unde?, stateam la soare.Am o cunostinta la care a avut efect si a facut trat tot in acea perioada, a ramas doar cu o pata la genunchi greu vizibila.Acum este insarcinata sunt curioasa daca se va declansa v.
De regim am auzit doar de la voi, mie nici un medic nu mi-a spus de regim ,de detergenti,… si am fost la destui
Eu nu consum tigari, cafea , dar mananc ciocolata destul de mult :smiley: ,iar regim nu tin , nu mananc f gras dar mananc de toate + multe fructe.Este suficient?

Eu ma gandeam ca poate e mai bun pt mine melaoline,dar cu el tot la uvb sau la uva trebuie stat? Vitixul - este si greu de urmat tr. cu el,dar este si f. costisitor(eu foloseam 2tuburi pe luna si nu ma dadeam peste tot) merge cand ai pete putine.
I-mi este teama de orice tratament sa nu se declanseze boala, care sper ca s-a “potolit” momentan.
Tu ai incercat melaoline?

Daca boala s-a oprit momentan, inseamna ca treci prin faza stabila. Lasa boala, nu o mai zgandara cu medicamente interne (meladinine, etc) ca poate o activezi iar, eu daca as fi in locul tau as folosi lampa nUVB, ea macar nu face rau. Vitix-ul nu e eficient decat in primii ani ai bolii, nu are sens sa mai folosesti, eu cred ca dai degeaba.
Incearca sa mananci ciocolata alba, nu neagra (care excita sistemul nervos) si fii atenta la regim. Nici pUVa nu te sfatuiesc sa faci, la multi le-a extins boala.