Dati-mi o mana de ajutor!!!

Buna, ma numesc Alexandra, am 20 de ani si am vitiligo. Primele pete mi-au aparut la varsta de 6 ani. Am una in jurul ochiului, pe piept cateva, subrat si in zona inghinala. Am incercat la inceput tot felul de tratamente care nu au dat nici un fel de rezultate. Cand mi-au aparut mie nu existau atatea tratamente si toti medicii spuneau ca nu sunt tratamente, asa ca am renuntat sa mai fac vreunul, m-am resemnat si chiar nu ma deranjau deloc. Mentionez ca la mine nu sunt asa vizibile, adica sunt in zone mai ascunse.
De ceva timp am inceput sa caut pe net tot felul de informatii despre noile tratamente aparute si m-am gandit ca poate acum merita sa incerc oricum n-am nimic de pierdut.
Si inca ceva asa din senin in ultimul timp au inceput sa se pigmenteze mai ales pe piept si in zonele in care am stat mai mult la soare. Cred ca este un semn bun care imi da sperante ca voi scapa de ele de aceea vreau sa incerc un tratament.
Am auzit de tratamentul cu Melaoline si as vrea sa-l incerc mai ales ca am un ten care rezista destul de bine expunerii la soare, pentru ca am auzit ca in mare parte in asta consta tratamentul + medicamentul.
Rog din suflet cine poate sa-mi procure medicamentul la un pret cat de cat rezonabil sa ma contacteze la nr. de tel. 0743032190.
Va multumesc,

Stii care e cel mai bun tratament in vitiligo? Sa ai rabdare si sa nu te dai batutata ! Eu am 22 de ani si am vitiligo pe maini, coate, genunchi, ochiul drept, dar nu dau batut. La sfarsitul verii se repigmenteaza cat de cat, apoi primavara-vara iar se intind si tot asa. Chiar de multe ori am fost surprins sa vad lume care apreciau vitiligo si spuneau ca fac mai special :wink:

Despre tratament, la ora actula cel mai bun este Vitix Gel + Vitix Tablete + sedinte de PUVA sau nUVB ( le poti face la un spital sau iti poti procura lampa pentru nUVB cu aprox 13mil )

Alexandra, eu nu as lua Melaoline, daca as fi in locul tau. Vad ca nu ai o forma extina, medicamentele astea nu fac bine la toti, la unii exista riscul sa activeze boala. Nu stii cum reactioneaza organismul, fiecare raspunde altfel la medicatie.

Mai bine incearca cu Vitix gel + 30 min. plaja, dar atentie sa nu te expui la orele de varf.

Teo, mersi mult pt. sfaturi. Inca o intrebare, care e diferenta daca iei medicamentul “Vitix” sau gelul?
Am mai auzit de acest medicament,se poate sa faci tratament si la raze UV normale? Nu trebuie sa sa mergi la medic sa faci cu raze speciale? :unamused:

Se pare ca tabletele ajuta la stoparea bolii , se ia daca v este in perioada de extindere ; gelul este pentru repigmentare.
Sa ma corecteze cineva daca gresesc…
In legatura cu UV nu stiu ce sa te sfatuiesc , mie medicul mi-a inticat pe langa cele doua Vitix-uri si o crema cu protectie 100% cu care sa ma dau pe zonele expuse , deci soare deloc.
Pe forum am citit diferite pareri cu privire la expunere la UV, nu stiu ce sa te sfatuiesc…
Cel mai bine sa te sf. cineva care a avut efect cu vitix .

Eu iau si tablete si gel Vitix. Plus expunere la soare timp de 15 min dupa ce ma dau cu Vitix gel

Problema e cu doua taisuri :slight_smile: Cu cat trece timpul cu atat mai greu functioneaza unele medicamente … iar cum spunea teo nu toti reactioneaza bine la medicamente . Daca ai inceput sa te repigmentezi e un semn bun te ajuta mult curajul pe care l-ai prins si eu unu zic ca o sa iti treaca din ce in ce mai mult .Asta incerc sa spun pe forum … vitiligo trece fara nimic daca esti in stare sa il bati.Astept in cateva luni sa le spui ca ti-a trecut :wink:

Va multumesc pentru sfaturi! Sa speram ca toti vom scapa odata si odata de aceasta boala…
Nu am inceput inca nici un tratament dar curand o voi face. Sper sa ma ajute daca nu oricum eu ma simt bine asa cum sunt.
Am sa revin dupa ce incep sa va tin la curent cu evolutia bolii. :unamused:

in nici un caz sa nu iei vreun medicament, Alexandra. Nici vitix, nici melaoline, nici Q 10 si nici altceva. Multi s-au trezit cu complicatii ale bolii dupa ce au inceput sa ia medicamente pt. ca nu poti sa sti cum va reactiona organismul.
Cu Vitix gel poti sa iti dai pe pete, in cel mai rau caz nu au efect, dar boala nu o agraveaza.

Tabletele Vitix sunt destinate stabilizarii bolii, dar se pare ca ajuta si la repigmentare. Eu cele mai bune rezultate le-am avut cand am luat 3 tablete de Vitix/zi, atunci ma repigmentam cel mai bine. Cum am trecut la 2 tablete, cum s-a incetinit ritmul de repigmentare.

Gelul repigmenteaza si incetineste marirea petelor, dar nu are efect asupra aparitiei de noi pete.

Buna tuturor.
Ma numesc Mya si am vitiligo de 11 ani cred.Am incercat tot felul de tratamente, am fost la Bucuresti la Nedelcu si am facut ani de zile tratament cu raze PUVA, insa nu m-a ajutat deloc.La un moment dat mi-am dat seama ca in Romania nu am nici o sansa sa ma vindec si m-am dus in Germania la un medic dermato.Mi-a spus ca razele PUVA nu m-au ajutat deloc chiar mi-au oprit cresterea.NU VA RECOMAND sa incercati.Oricum acel medic mi-a prescris un praf pe baza de caroten si un unguent cu care in aproximativ 6 luni m-am vindecat complet si mi-au disparut absolut toate petele.Asa ca sincer va recomand daca aveti posibilitatea sa mergeti la un medic specilist oriunde numai in Romania nu, eu sunt foarte multumita ca am facut acest lucru si de asemenea de rezultate.

Mya, nu pot sa cred ca ai reusit… sincer ma bucur pentru tine. Inca sunt uimita… pana acum nu am auzit pe cineva sa se vindece de vitiligo. Eu am aceasta boala de foarte multi ani, si nu am reusit nimic, decat sa ma gandesc ce bine ar fi fost sa fi avut o copilarie normala. Am facut si eu exact ca tine , multe tratamente , si la dr Nedelcu, vreo 5 ani si nimic. Zi-mi te rog mai multe amanunte despre reusita ta, te rog. Si poate o sa am o noua speranta…Id-ul meu este lolita_baby25

bravo !!! :smiley:
e… uite un astfel de mesaj e bine sa citim macar o data la 2-3 luni. Un astfel de mesaj ne ajuta sa credem ca totusi se poate , ca exista o modalitate de a reusi.
iti suntem recunoscatori daca ai putea sa ne spui mai multe: exact ce reteta ai folosit ,daca te expuneai la soare , cat de avansata era boala , de cand ai scapat de pete?

Da sigur ca se poate daca ai vointa.Mi s-a prescris tablete care se numesc CAROTABEN si un unguent ECURAL.Tabletele sunt pe baza de morcovi si ajuta la pigmentarea pielii foarte mult.In perioada de vara luam cate 5 pastile pe zi iar iarna doar 3.La soare am stat absolut normal, nu m-am ferit sa merg la mare sau la plaja cred ca expunerea la soare chiar m-a ajutat.Din pacate tratamentul nu l-am gasit decat in Germania si 2 cutii de medicamente si un unguent costa aprox. 100 euro, dar sincer va spun ca merita.
Si eu am avut multe pete cele mai vizibile erau in genunchi.Erau pur si simplu depigmentati complet;de asemenea am avut pe spate,pe maini(nu multe dar aveam) si pe burta cateva.Cele din genunchi erau foarte vizibile si ma deranjau foarte tare.Imi era rusine sa port fusta sau sa merg la plaja.Eu tot timpu am avut speranta ca o sa-mi treaca si asa a fost.Am incercat toate tratamentele posibile si nici un rezultat iar pana la urma un tratament banal a dat rezultate.Iar de atunci nu mi-a mai aparut nici o pata.

Esti o fericita, Mya, pentru ca ai reusit. Cat as vrea sa pot spune si eu ca m-am vindecat… si tratamentul a constat doar in acele pastile si unguentul? in rest n-ai mai facut nimic? si tratamentul l-ai facut incontinuu, pana la vindecare? sau ai mai facut si pauze?ma gandesc ca daca voi avea ocazia sa ajung in Germania, oare mi se va recomanda si mie la fel?eu nu prea cred. Poate pe la farmaciile de acolo as putea gasi aceste medicamente. Multumim pentru ca ne-ai relatat povestea ta. Mie cel putin, mi-ai dat o noua speranta.

Alte medicamente in afara de cele care vi le-am scris nu am mai luat.Doar ca am tinut regim si nu am mancat ciocolata, nu am baut cola, cafea, am incercat sa consum doar sucuri naturale si de preferat de morcovi, am mai spalat vase fara manusi, nu m-am atins de nici un fel de detergent si cel mai important am incercat sa nu ma mai enervez din toate prostiile sau sa plang.Am facut aceasta boala pe baza nervoasa, de la un soc emotiv; nu am avut nici un caz de vitiligo in familie.
Cat am facut tratament?Am venit din Germania si am inceput tratamentul.Era vara atunci asa ca luam cate 5 pastile pe zi si ma faceam seara su unguentul respectiv(o data pe zi).Am urmat acest tratament pana in toamna, apoi am redus tratamentul la doar trei pastile pe zi pana cand petele s-au facut tot mai mici, iar la un moment dat nici nu se mai vedeau doar ca stiam eu locul unde erau.Dar m-am tinut de tratament si am luat medicamentele in fiecare zi.
Chiar data mi-a trecut si nu am mai avut nevoie de tratament am rugat niste prieteni care sunt stabiliti in Germania sa imi cumpere tratamentul respectiv si le-am trimis o reteta(fara reteta nu iti dau tratamentul) si mi-au trimis ei.
Nu stiu ce sa va spun as putea sa va trimit prospectul de la medicamente iar doctorul de familie sa va elibereze o reteta daca aveti pe cineva in Germania care sa vi le cumpere.

Da, ar fi foarte bine daca ai reusi sa imi trimiti prospectul. Adresa mea de e-mail este lolita_baby25@yahoo.com. Daca ai placerea sa vorbim sa vedem cum facem sa mi-l trimiti si mie. Mercik.

Din ce oras esti?Nu am scaner acasa, doar la lucru poate ar fi mai util sa iti trimit fax sau ti le trimit prin posta.

Sunt din Bucuresti. Am si fax dar mai bine imi dai e-mailul tau ca sa ti-l trimit. Nu are rost sa il fac public aici. Dar crezi ca reteta care mi-o va da aici dr de familie se poate folosi si in alta tara?O zi buna.

Da sigur ca este valabila siin alta tara.Doar prospectul este in germana daca vrei poti sa il traduci.Sigur o sa incerc maine sa ti le trimit de la lucru. :smiley:

Multumesc mult. Pai da, o sa incerc sa caut pe cineva sa mi-l traduca. te pup :smiley: