Nu stiu ce sa fac...

Am 18 ani, si mi s-a declansat boala in urma cu 3-4 luni… La inceput mi-a aparut o singura pata, asta fiind in jurul mainii stangi :unamused: , nu stiam ce este si nu mi s-a parut atat de important incat sa merg la un medic. Dupa o luna mi-a mai iesit o pata, dar de data asta la mana dreapta. Atunci am inceput sa alarmez si sa imi pun intrebari :cry: … Incepusem sa vad persoane pe strada care aveau pete pe zone mai extinse (pe fata, pe toata mana, pe picioare, etc.), pete care semanau cu ale mele.
Am mers la mai multi medici care ma sfatuiau sa urmez un tratament cu “Vitix”. Mi s-a prescris o reteta cu acest medicament in urma cu o luna, dar din pacate nu se gasesc capsulele “Vitix”. Nu stiu ce sa fac, pt ca nu vreau sa arat ingrozitor, vreau sa incep tratamentul cat mai repede :frowning:
Daca imi puteti ofei cateva sfaturi, sa stiti ca v-as fi foarte recunoscatoare

Poate nu ai incercat in toate farmaciile. Incearca la farmaciile mari trebuie sa se gaseasca.
E foaret bine ca incepi timpuriu, dar nu te stresa nici macar daca boala nu va stagna imediat, stresul e un prim motiv pt. evolutia boli.
Mie boala mi-a aparut in urma unui soc puternic.
Iti urez bafta .

Si mie mi-a aparut in urma unui soc puternic… Eu am incercat la aproape toate farmaciile din Galati, dar peste tot mi se spune ca exista probleme la import, si ma amana de la o saptamana la alta… acum cateva zile mi-au mai iesit cateva puncte albe pe gat. Poate daca as incerca in strainatate, dar nu cred ca are aceeasi denumire medicamentul

Georgiana incearca in farmaciile Sensiblu daca aveti in Galati; eu acolo am gasit.

Am sa incerc, poate gasesc; multumesc pt sfat

eu am facut comanda de vitix gel la o farmacie sa zic mica din craiova si mi-a venit dupa 3 zile , nush la capsule cum e

nu stiam ca pot da nume de farmacii…
in cazul asta, daca aveti SENSI BLUE (cum a spus si Ana) sau HELP NET incearca acolo,. la noi in timi au in stoc, nu trebuie asteptat dupa comanda.

DAIANA uite id meu de mes daca vrei sa vb sunt din TIMISOARA alin_varanik ms

buna, Alin
momentan nu am mes, am avut ceva probleme cu calc. si nu stiu sa-l reinstalez.dar in curand voi avea.
La ce dermatolog mergi?

Voi v-ati intrebat de ce oare vitixul nu se compenseaza la farmacie?!!!
Totusi conteaza la suma aceasta un -50%.
De ce tratamentul pt. psoriazis ,de ex. , boala cumva opusa lui vitilibo, toate cremele si solutiile sunt compensate (ex. Daivonex, Elocom, Locoid, Diprophos, …)?
Si psoriazis-ul in final tine de aspect, dar s-au descoperit mult mai mule decat in v.
Nu este corect , nu :cry:

Normal si o sa iti apara foarte multe dar nu pentru ca nu gasesti vitix ci pentru ca vezi in vitix salvarea si fara el simti ca se vor mari … Vor face cum spui tu … ai fost vreodata la mare ? Iti place ? Cand esti mai stresata inchide ochii si imagineaza-ti ca esti acolo si simti nisipul, auzi valuri, simti briza / daca te streseaza o problema da-i o nota intre 1 si 10 ( 10 pentru mine inseamna ca ai condus o masina ti-ai omorat toata familia care era in ea si in celalata masina ai lasat doar un copil sub un an in viata iar tu esti imobilizat pe viata si dependent de niste aparate vitiligo ar avea cam -2 )

Daiana psoriasis-ul e Mult mai grav decat vitiligo … nu ma satur sa ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat vitiligo si nu alta boala autoimuna ( si sunt mult mult mult mai grave )
Daca urmezi tratament cu Advantan … e compensat

Dupa mult timp de cautari am gasit “vitixul” capsule, am inceput tratamentul de o saptamana si dupa vreo 5 zile de la inceperea lui am inceput sa am usturimi foarte mari de stomac care imi provocau stari de greata. Credeti ca ar trebui sa stopez tratamentul cateva zile sau sa merg la medicul meu dermatolog? Este normal ceea ce se intampla? :frowning:

1)Din pacate Vitix tablete nu se mai importa, cel putin nu pt. moment. Speram sa fie ceva temporar, au mai fost faze din acestea si cu alte medicamente. Nici in Buc. nu se mai gaseste la nici o farmacie.
2)Daca ai arsuri in stomac, inseamna ca nu suporti tratamentul. Mai incerca cateva zile, e posibil te adaptezi, dar daca senzatia de greata si voma continua, va trebui sa intrerupi tratamentul cu Vitix tablete. Nu ai ce sa ii faci, esti sensibila cu stomacul. Eu am luat si 3 pastile Vitix/zi si nu am avut nici cel mai mic simptom de voma, dar tu din pacate nu esti asa.

georgiana, baga te rog id ul meu, tot din gl sunt si eu si vreau sa vorbim:d
silvano_picy

silvano, mesajul Georgianei este din 27 Aug 2007, adica acum 2,5 ani. Intre timp, ea nici nu mai activeaza pe forum (user dezactivat)

ah… nu m am uitat la data…