si eu am vitiligo!

Buna! ma numesc Raluca si acum cateva zile am fost diagnosticata cu vitiligo…in urma cu cativa ani buni, respectiv 4 sau 5, mi-au aparut pe corp pete mici maronii sau rosiatice cu scoame - at a fost pitiriazis versicolor, nu mai am sau cel putin nu mai sunt vizibile, pana asta vara cand dupa o zi de plaja (cu creme de protectie SPF 25) am remarcat in zona ochiului drept, in barbie si pe maini pete albe (am tenul deschis la culoare si probabil de aceea nu au fost vizibile pana atunci)…si at am spus ca tot nu am scapat de pitiriazis versicolor :frowning: !!!..am fost la medic pt analizele ce le-am primit prin posta, care oricum tr facute si astfel am ajuns si la dermatolog…am fost foarte dezamagita de cum a decurs consultatia, doar ma privit si mi-a spus “VITILIGO” :cry: …mi-a prescris vitix gel, si o crema cu factor de protectie 50, sa mananc multe fructe si legume…de 3 zile citesc tot ce gasesc pe net despre aceasta boala…desi nu sunt o fire optimista, vreau sa cred ca pot invinge aceasta boala…pt inceput imi voi face toate analizele si voi trata eventualele afectiuni, voi adopta un stil de viata mai sanatos (desi nu fumez, nu beau alcool si nici cafea) in ceea ce priveste alimentatia.Imi voi face poze, voi urma tratementul cu vitix gel, probabil si ceva naturist.
VA SPUN DACA AM CEVA REZULTATE!!!
INTREBARE: Cum ati fost voi consultati si diagnosticati? tot asa?
ma indoiesc!! insa nu ma mai pot minti in continuare, e clar, ceea ce am e vitiligo, …aaaaa si sa va mai spun, mi-a mai aparut o pata langa buza in urma unei epilari!!!
Astept sugestii, propuneri, tratamente si de ce nu intrebari, daca doriti putem comunica si pe mess, id meu este rallluk2005.

SANATATE VA UREZ!!!

buna, sa sti ca vitiligo se depisteaza foarte usor, in sensul ca se aseamana eventual cu o ecsema (alergie) dar nu este identica ca aspect.
Pt v. nu ai ce analize sa faci pt a fi sigura ca esti diagnosticata bine, poti sa-ti faci analize pt. tiroida (suntem predispusi la afectiuni tiroidiene), sau sa-ti faci vdrl-ul ,daca vrei, care poate fi pozitiv cum e la mine, fiind o boala autoimuna totul e posibil.
Oricum te sfatuiesc sa mergi la un dermatolog bun si abia atunci sa incerci sa te tratezi .
Voi cei din bucuresti il aveti pe Nedelcu… norocul vostru :wink:

Pt. diagnosticul de vitiligo e suficienta o examinare vizuala a pacientului.
Cel mai bun tratament este lampa nUVB, trebuie sa iei legatura cu Elena sa iti poata spune cum se comanda in Romania.
Pata de la buza ti-a aparut in urma traumei provocate de epilare: sa te feresti sa te zgarii, sa te tai, etc., pt. ca acolo poti face noi pete de vitiligo.
Tratamentul cu Vitix gel si tablete e bun, dar trebui sa il dublezi cu lampa nUVB. Vitix tablete nu se mai importa deocamdata in Romania, asa ca mai bine ia 2 pastile de Coenzima Q10/zi de la firma Walmark (daca iti agraveaza starea, renunti imediat la ele).

Ce legatura au zgarieturile??? Eu am pe picioare…si trebuie sa ma epilez…

Desi… am obsevat ca la o zgarietura care a si sangerat…la brat… a ramas o urma alba si putin rosiatica in jur :frowning: ma intrebam de ce se vindeca atat de greu…

\

S-a observat statistic ca mai orice zgarietura sau traumatism care produc sangerari, duc la aparitia unei pete de vitiligo pe acea zona.
Expicatia (speculativa) sta in faptul ca in mod automat creste activitatea autoimuna la nivelul zgariteurii, si odata cu anticorpii care distrug microbii, in zona apar si autoanticorpii care distrug melanina.
Sfatul meu e sa te feresti de zgarieturi, intepaturi, orice care iti produce sangerari la nivelul pielii.