autobronzant special pt. vitiligo - Permatan Dermask

Am cumparat lampa nUVB si, din pacate, asa cum au spus si cercetatorii, la maini rezultatele sunt slabe. Din pacate, avand tenul mai inchis, la maini se vede cel mai bine diferenta. A aparut acum un autobronzant special pt. noi, adica face diferenta intre pata si pielea pigmentata, se numeste Permatan Dermask si nu stiu cum sa dau de el. Se face in Franta si se gaseste in Europa. Bineinteles ca nu trateaza, dar sa recunoastem, cel putin eu m-am consolat ca la maini nu mai am ce face. L-as comanda pe net, dar majoritatea siteurilor sunt in franceza si spaniola. Poate reusiti voi sa aflati ceva ? :unamused:

Cum adica nu ai ce face? Persevereaza si ai sa vezi rezultatele

eu am rezultate f. bune la maini, nu mi se mai vad petele (poate ca daca m-as bronza s-ar vedea). Trebuie sa perseverezi 6 luni, apoi pauza de minim o luna si reincepi cura.

Salut!

Nu stiu cum se procedeaza, daca pot pune linkul la sit-ul de unde poti cumpara spay-ul, ar fi bine ca l-ar vedea mai multi, daca nu ti-l trimit pe PM.
Am dat intamplator de sit-ul asta, cautam sa vad dca vitiligo e ereditar, si eu am si ma intrebam daca cumva si baietelul meu ar putea avea :cry: , sper totusi sa nu se intample asta.
In fine, bine v-am gasit!

Am citit pe un alt forum o relatare ce ,spunea", ca ar da rezultate Dermovate ( Clobetasol propionat), pentru petele de pe maini.
Daca vrei sa folosesti sa fii foarte atenta, face parte din grupa corticoizilor topici foarte activi, fiind intrebuintat pe perioade scurte de timp!

pt. Biju: daca si sotul tau are v., atunci sansele ca un copil sa mosteneasca sunt de 50%. Adica daca veti avea 2 copii, unul va face boala, probabil.

Daca tu ai v. si sotul nu o are, sansele sunt mai mici, cam de 10%.

pt. Ziper: Eu am folosit Dermovate fara nici un rezultat, ba parca mi s-au si marit putin petele. Altii se lauda ca au rez., eu nu am avut. Se foloseste maxim o luna, odata/zi.

Mersi de raspuns, sunt mai linistita; otul meu nu are v. :stuck_out_tongue:

sansele ca un om normal sa faca vitiligo sunt de 1-2%. Daca un copil are un parinte afectat, sansele sunt de 7-10 ori mai marie, adica de 10, maximum 20%.

a reusit cineva sa faca rost de Permatan Dermask?/???

Am incercat sa fac comanda pe site dermask.com shi nu a functionat. Probabil ca e de vina cardul meu…care pana acum a mers cam la toate tranzactiile online. Sper sa nu ma trezesc ca mi-au luat banii din cont…nu imi place sa ma duc la banca :stuck_out_tongue: Din poze pare ca produsul…lucreaza de minune…dar situl este doar o pagina…nu pare a fi ceva serios…nu se stie niciodata oricum

saptamana asta am vb cu o prietena care este la doctorat in franta si am rugat-o sa imi cumpere din farmaci.
Din pacate nu a gasit la nici una (si a fost pe la cateva) si culmea farmacistele nu au auzit de acest produs!!!
Au spus ca eventual nu este acreditat sau asa ceva… :unamused:

Cam asta este povestea cu toate produsele de pe internet…eu cred ca nimic nu e cu adevarat bun deoarece daca era il vindeau in farmacii nu? Nu pe un sit facut la repezeala cu niste poze si compuneri cu marturii. Ori firma care il face nu are habar despre comert ori e o mare pacaleala. Trista lumea in care traim. Eu am reusit sa folosesc cu succes un fond de ten pentru petele de pe fata si cred ca ma ajuta foarte mult mai ales la plusul de incredere. Am inceput sa nu mai evit privirile celor din jur :stuck_out_tongue:
Succes tuturor

Cam asta este povestea cu toate produsele de pe internet…eu cred ca nimic nu e cu adevarat bun deoarece daca era il vindeau in farmacii nu? Nu pe un sit facut la repezeala cu niste poze si compuneri cu marturii. Ori firma care il face nu are habar despre comert ori e o mare pacaleala. Trista lumea in care traim. Eu am reusit sa folosesc cu succes un fond de ten pentru petele de pe fata si cred ca ma ajuta foarte mult mai ales la plusul de incredere. Am inceput sa nu mai evit privirile celor din jur :stuck_out_tongue:
Succes tuturor
[/quote]

da, si eu folosesc un fond de ten pt fata care acopera cat de cat , ma mai dau si cu baton corector, dar pe corp … :frowning: ?
tu ce fond de ten folosesti?

Dupa indelungi cautari am ales un MaxFactor Flawless Perfection. E chiar culoarea pielii mele si acopera bine. Oricum am incercat multe fonduri de ten pana l-am gasit p acesta…chiar ajunsesem sa cred ca nu voi gasi. Pacat ca nu sunt produse dermablend si la noi…

buna la toata lumea si eu sufar ca si voi…dar asta este trebuie sa mergem mai departe…viata nu se opreste in loc sa asculte suferinta noastra…cat despre PERMATAN si eu am incercat sa il comand si mi-au returnat banii de doua ori din cauza ca in Romania nu livreaza…doar in tarile specificate acolo pe site…nu se gaseste in farmacii in franta decat intr-un magazin anume destinat produselor de bronzat pentru cei interesanti adresa este 20 RUE DE CHATEAUDUN, 75009, METRO NOTRE DAMME DE LORETTE, nr de telefon 0142813358, nu ma intrebati daca am folosit produsul ca inca nu dar am citit pe un forum frantuzesc despre el si scriau cei care l-au folosit ca este f bun si de unde se poate lua de acolo am luat adresa…pt cei care au pe cineva in franta e f bine sa il trimita…e singurul produs care nu trebuie dat exact pe pata chiar daca dai pe langa el bronzeaza doar pata asa scrie…va doresc succes!

salutare la toti am comandat eu permatan dar inca nu mi-am dat fiindca nu am instructiuni in limba romina doar in engleza dar nu in detaliu o sa incerc sa vad cum e sidaca e ok va spun

un cosmetizant f bun pt Vitiligo sunt cojile de nuci verzi. Eu am incercat in concediu, si sunt asa de bune ca am crezut ca mi s-a repigmentat pielea. Dupa 4 zile mi-am dat seama ca de fapt era vorba de o cosmetizare, nu de repigmentare, dar bine si asa.

Aşa este; coaja de nucă este foarte bună mai ales la cei cu pielea mai închisă. Am postat pe make-up, în trecut, cum am utilizat pentru camuflare. Se poate folosii şi sucul din coajă de nucă, în perioada când nu mai există nuci verzi, dar nu ţine mai mult de 1-2 luni, îşi pierde proprietăţile.
Pentru că, conţine mult iod este foarte bună pentru pete cauzate de ciuperci cum ar fi pitiriazis versicolor, ce se aseamănă uneori cu vitiligo.

Exact…de la iod se recoloreaza pielea…am impresia ca acesta este si ingredientul principal din viticolor. Chiar certitudinea as putea spune pentru ca la fel de greu se duce de pe piele :stuck_out_tongue:. Oricum se observa la lumina zilei diferenta de culoare desi noaptea poti spune ca esti camuflat foarte bine :slight_smile:

si cum folosesti cojile de nuci verzi.cum procedezi ?