Tratament foarte promitator, vesti foarte bune!

De cateva zile, prin intermediul unui prieten care este student la medicina am aflat de un nou posibil tratament pentru vitiligo; este vorba de un medicament care este folosit pentru tratarea artritei, si care am fost testat pentru un caz de vitiligo si a dat rezultate concrete.
Motivul pentru care sunt entuziasmat in legatura cu acest medicament este ca a fost deja aprobat de FDA (adica nu trebuie sa asteptam 10-15 ani sa fie aprobat si testat ca in cazul multor altora). Totusi, medicamentul urmeaza sa fie testat daca poate fi folosit in siguranta si cat de eficient este.
In ceea ce ma priveste pe mine, urmeaza sa primesc vesti de la prietenul meu, care in curand o sa vorbeasca cu un doctor de specialitate care prescrie acest medicament pentru artrita.
Urmaresc descoperirile astea pentru vitiligo de ceva vreme, si de departe asta e cea mai promitatoare pana acum. Alte informatii si stiri despre asta se pot gasi online, cu un search pe google gen “arthritis drug cure vitiligo”. Se poate observa ca stirile si publicatiile vin de pe site-uri medicale de incredere si sunt foarte recente, de cateva zile, in engleza deocamdata… Daca sunteti interesati, o sa mai postez updates.

Salutare

Mie mi-a prescris dr dermatolog Leflunomide (folosit pt tratarea artritei reumatoide). Iau pastilele de aprox. 2 luni. Nu am observat niciun rezultat pana in prezent (majoritatea petelor mele sunt foarte vechi; mi-a spus dr de la inceputul tratamentului ca sansele de repigemnaresunt mai scazute avand in vedere vechimea petelor). Acesta mi-a spus ca a avut un pacient, care dupa 6 sapt de administrare a pastilelor, a obtinut repigmentarea totala a peteleor (vechimea acestora era de aprox 6 luni).

Se fac niste analize de sange anterior inceperii tratamentului, precum si periodic pe parcursul tratamentului.

Mare atentie insa la riscul major al administrarii pastilelor. Substanta din aceste medicamente se elimina din corp dupa circa 2 ani de la finalizarea tratamentului. Pe perioada tratementului, si pana la eliminarea medicamentului din corp, nu este indicat sa faci copii (exista riscul sa se nasca cu malformatii).

Dr care mi-a prescris tratamentul este un dermatolog foarte bun din Cluj.

Numai bine!

In cazul asta e vorba de tofacitinib, ceva imunosupresor din cate am inteles. Oricum, se vor face teste pentru a vedea care ar putea fi efectele adverse si cat de eficient este… la tine cat de vechi sunt petele? la mine de aproximativ 4-5 ani, dar nu au progresat agresiv, am cam pe 10-15% din corp.

buna
o parte din petele mele sunt vechi de peste 25 ani, restul au aparut pe parcurs…si am pete pe aprox 50% din corp
dr care mi-a recomandat Leflunomide mi-a zis ca administrarea lor conduce la stoparea evolutiei bolii…vom vedea daca e asa…
numai bine!

Buna,a mai incercat cineva tratamentul cu Leflunomide?se obtin oare rezultate?

Salutare

Dupa 3 luni de trat. cu Leflunomide dr. mi-a recomandat sa opresc tratamentul. In cazul meu nu a dat rezultate.

Acum mi-a recomandat un tratament cu vitamine. Inca nu l-am inceput.

Era foarte entuziasmat cand mi-a zis de un tratament revolutionar care da rezultate foarte bune in America. E vb de Tofacitinib, despre care a scris Mihaist. A zis ca pastilele astea se pot cumpara momentan doar in America, iar costul tratamentului ar fi de cca. 3.000 USD/luna. El recomanda sa se astepte o perioada pentru a se vedea eventualele efecte nedorite ale acestor pastile. In plus spune ca atunci cand se vor comercializa in Europa vor fi probabil mult mai ieftine. In octombrie va merge la un congres, iar acolo va afla probabil mai multe despre tratamentul asta minune.

Doamne ajuta sa fie tratamentul mult asteptat de atatia dintre noi!

Numai bine!

Ma bucur sa aud ca este si el entuziasmat de tratamentul asta nou si ca isi da interesul in privinta asta, sper sa revina de la congres cu vesti bune. Daca ai putea, te rog sa ne ti la curent despre asta. Salutare, numai bine!

Bine ar fi sa existe in sfarsit ceva sperante. Sper sa ne tineti la curent. Multa sanatate!

Bună ziua,eu sunt nouă pe aici am Vitiligo de la 6 ani acum am 27 și am făcut Vitiligo in urma unui impact emoțional.Am reușit să tratez Vitiligo când eram mică cu ultrameladinine Paint și stat la soare câte 3 minute pe zi nu mai mult.După acest tratament m-am ars însă după 1 an in care am avut o viata linistita,fericita si cu o dieta fara carne foarte multa,fara dulciuri,foarte mukte fructe,legume,multa miscare insa,este important sa faceti un sport care va place nu mai aveam pete de Vitiligo decât pe ploape,cot și o idee pe picioare câteva puncte.De vreo 3 luni a început sa-mi apăra din nou în urma stresului pete în zone noi,până acum la mine a stagnat nu au mai aparut în zone noi decât ca pe parcursul vieții s-au mai extins în zonele existente.Din punctul meu de vedere din experiență mea nu cred ca exista un singur tratament pentru toată lumea.Eu cred ca ar trebui ca toată lumea să se pună la punct cu organismul,Vitiligo este rezultatul organismului care ne spune ca ceva nu este în regulă nu cred ca ține de piele.Fiecare organism este diferit,fiecare gândește diferit și are un stil de viață diferit deci cum poate o singură pastilă să fie bună pentru toată lumea.Poate ca da funcționează și eu am folosit vitix gel,pastile,isoprinosine însă Vitiligo este o boală mult mai complexă decât depigmentarea pe care o vedem noi.Majoritatea care au Vitiligo au probleme cu intestinul,tiroidă,ficatul depinde de fiecare.Cel mai bine este să va faceți un set de analize foarte complex și să vedeți unde este problemă care este cauza.Eu când am fost ultima dată la dermatolog i-am spus doamnei doctor ca aș vrea sa-mi fac un test pentru tiroidă și ea a spus “nu cred ca este cazul însă,îți dau să faci” am făcut testul anti TPO valorile normale erau de max 35 eu am 712.Nu vreau să jignesc dermatologii dar ei nu înțeleg ca nu este doar o problemă dermatologica. Pielea arată starea sanatii noastre.Eu momentan urmez un tratament homeopatic mi se pare mai natural decât toate,acum sper să am rezultate.Am mai auzit de o cremă pseudocatalase se numește care este foarte eficiență este o clinică în Germania după consultație se da tratamentul.Doamne ajuta!

Vitiligo este o boala autoimuna, si pana la urma s-au descoperit si cauzele ei: anumite gene raspunzatoare cu pigmentarea sunt incomplete. Sistemul imun al organismului confunda melanina din piele cu virusii (care au o structura molecuara a invelisului asemanatoare cu a celulelor umane). Acest lucru se datoreaza, asa cum am spus, faptului ca anumite gene sunt incomplete. Sistemul imunitar ataca si distruge celulele de melanina din piele, pt ca el crede ca sunt virusi. Asa se si explica ca, daca ne crestem imunitatea cu medicamente imunostimulatoare, ne apar pete noi imediat La fel, daca stam la soare, ne creste activitatea imuna la nivelul pielii, deci sistemul imunitar distruge mai multa melanina, si prin urmare ni se maresc petele.
Vitiligo poate fi insotit de alte boli autoimune, cea mai frecventa fiind tiroidita Hasimoto (pe fond de hipotiroidie) sau Basedow (hipertiroidie). In aceste 2 boli sistemul imunitar manana tiroida, pana nu mai ramane nimic din ea.
Pe de alta parte ai dreptate, stresul agraveaza boala si este principalul factor declansator.
Carnea, dulciurile, cafeaua, ciocolata, grasimile, alcoolul sunt produse care nu se recomanda in bolile de piele in general, nu numai in vitiligo.