Tratament vitiligo

Dragii mei,am fost la un medic neurolog si mi a prescris urmatorul tratament:bilonag 1/zi, stresclin 1/zi , dormolin forte, bromazepan 1/2 seara si 10 zile pe luna tonotil, eu aveam probleme si cu somnul nu puteam dormi noaptea.Folosesc acest tratament de 2luni de zile si majoritatea petelor au inceput sa prinda un contur de pigmentare.Eu cred ca ar trebuie sa tratam cauza aparitie la mine a fost stresul.sper sa va foloseasca sfatul meu.va doresc multa sanatate.

Cred ca nu esti singura careia i-a aparut vitiligo in urma stresului insa altii nu au probleme cu somnul. Ma cam indoiesc sa aiba legatura cu medicamentele pe care le ei avand in vedere ca unele pete se pot repigmenta afara nici un fel de tratament asa cum s-a intamplat si la mine de exemplu.

Vitiligo are drept cauza o deficienta cromozomiala…o gena dintr-un cromozom este incompleta. Dupa studii mai amanuntite s-au gasit 3 gene raspunzatoare de aparitia vitiligo. Apoi 5.
In prezent nu se cunoaste cu precizie cate gene si ce combinatii intre ele sunt raspunzatoare de aparitia acestei afectiuni, dar un lucreu este sigur: la mijloc este o mutatie genetica.
Stresul nu face decat sa declanseze boala (la cei mai multi pacienti), dar adevarata cauza tot problema genetica ramane.
Din pacate, eliminarea factorului declansator nu va vindeca boala. Odata aceasta declansata, nu mai poate fi oprita (doar incetinita f mult).