Repigmentare pentru prima data dupa aproape 15 ani

Am si eu ‘‘boala’’ asta de aproape 15 ani timp in care am incercat cam toate tratamentele existente dar din pacate fara absolut nici un rezultat. Din iulie anul acesta am facut niste schimbari in urma carora surpriza a inceput sa mi se bronzeze pielea afectata de vitiligo, ba chiar intr-un ritm foarte rapid. Ma gandeam sa va scriu si voua, cine stie poate incercati si-aveti acelasi rezultat pozitiv ca mine. Ca sa nu lungesc povestea am facut urmatoarele: in primul rand am renuntat toate produsele ce contin zahar (ciocolata, prajituri, sucuri etc) si lactate, la toate produsele procesate / prelucrate si la orice fel de prajeli. Consum foarte putina paine (2-3 felii la 2 zile) sau produse ce contin gluten. In acelasi timp am luat si vitamia d si antioxidanti. Aveam un nivel de vitamina d destul de scazut dar din cate am citit 50%-70% din oameni au deficienta de vitamina d. Am luat vitamina d 5000 ui o pastila la doua zile, ASTAXANTHIN cel mai puternic antioxidant cunoscut pana in prezent de 12 mg o pastila la doua zile si ginkgo biloba 80-120 mg pe zi.

De o luna de zile nu am mai luat nici astaxanthin nici ginkgo biloba si doar foarte putina vitamina d dar chiar si asa pielea mi se repigmenteaza la fel de rapid chiar si cu ultimele raze de soare din luna OCTOMBRIE. Trebuie sa va mai spun ca pielea mi s-a repigmentat doar dupa ce stateam la soare nu si in cazul in care nu faceam acest lucru. Acum ca vara a trecut si nu mai am cum sa stau la soare imi sta gandul sa-mi cumpar o lampa uvb dar fiind foarte scumpe am tot amanat acest pas. Ma gandeam sa va scriu si voua cum am reusit total neasteptat sa-mi repigmentez pielea dupa multi multi ani de tratamente fara nici un rezultat. Poate daca incercati si voi aceleasi lucruri sa aveti aceleasi rezultate.

Ti-a prescris vreun medic acest lucru sau ai luat tu singura initiativa?

Zaharul, ciocolata, sucurile artificiale, grasimile, sosurile, rantasurile, mezelurile sunt de evitat atat in vitiligo, cat si in alte boli de piele. Chiar dr Nedelcu recomanda insistent sa fie evitate.
Dar el recomanda 1 iaurt si 1 mar pe zi…nu vad de ce ai renunta l aun iaurt slab.

Intre timp la sfarsitul lui octombrie mi-am facut rost de o lampa ubv si-am incercat sa-mi bronzez petele care pana atunci se bronzau de minune la razele de soare. Din pacate surpriza a fost una neplacuta deoarece oricat am folosit lampa pielea afecatata de vitiligo nu s-a mai bronzat deloc, absolut deloc nici una dintre pete. Lampa ubv fiind o ratare totala voi incerca din nou la primavara sa stau la soare si sa iau iar eventual astaxanthin / vitamina d / ginkgo biloba. O sa va scriu din nou aici pe forum la primavara, sper oricum sa am la fel de mult succes ca in toamna acestui an.

Stiu ca este tarziu dar dupa atata timp ai mai reușit ceva ? Poate ne mai spui si noua .multumesc

lampa nUVB nu este la fel de eficienta ca una mare, profesionala, de salon.
Cei cu mai multe pete sau cu pete in zonele care se repigmenteaza greu sunt sfatuiti sa mearga la un cabinet dermato care are lampa nUVB de dimensiuni mare. Doar aceasta are forta sa repigmenteze mainile, coatele, genunchii sau alte zone dificil de bronzat. Se ia si Meladinina, cabinetele au asa ceva (chiar daca in comert nu se gaseste)

Lampa UVB a fost o ratare totala, nu mi s-a repigmentat pielea cu ea deloc. (Teo) Am facut acum cativa ani la indicatiile unui medic dermatolog si un tratament cu Vitix si raze UVB la spital intr-o cabina mare de genul celor de la saloanele de bronzat timp de 4-5 luni de zile dar fara absolut nici un rezultat, nu mi s-a repigmentat pielea deloc atunci. Intre timp nu mi s-a mai repigmentat pielea nici la soare, ba mai mult acum daca stau la soare mi se maresc petele albe (unele dintre ele) asa cum se intampla dintotdeauna dealtfel cu exceptia anului 2015. Am luat din nou PE RAND iar vitamina D, astaxanthin, ginkgo biloba… tot ce am incercat si in 2015 dar din pacate pielea nu mi s-a mai repigmentat. Nici acum nu mananc zahar (produse ce contin zahar) decat foarte rar si foarte putin, paine la fel, mai iau vitamina D odata la cateva luni… dar oricum pielea nu mi s-a mai repigmentat. E clar pentru mine totusi ca schimbarile pe care le-am facut in 2015 au facut ca pielea sa mi se repigmenteze problema e ca nu poti sa-mi dau seama care dintre ele. Ce e foarte pozitiv totusi e faptul ca din 2015 nu mi-a mai aparut nici o pata noua, am ramas doar cu cele pe care le aveam pana in 2015. Timp de 15 ani pana in 2015 imi tot apareau pete noi, unele mai mici altele mai mari, aveam an de an tot mai multe. Chiar daca nu am reusit sa-mi mai repigmentez pielea sunt totusi foarte multumit ca nu mi-au mai aparut pete noi de atata vreme. Daca cumava o sa am din nou succes si o sa mi se repigmenteze pielea o sa va anunt bineinteles. Numai bine !

La mine lampa nUVB a avut efect foarte bun la fata (unde am scapat de pete), si relativ bun la coate.
Pe palme intr-adevar, nu prea a avut efect.
Ma rog, in aceasta boala nu toti raspund la fel la acelasi tratament,…de aceea trebuie incercate mai multe tratamente si vezi care are efect.

Buna ziua.
Povestea mea este ca la 13 ani a debutat boala vitiligo, cu o pata in frunte si una pe spate pe coloana vertebrala. Intre timp am fost la multi medici dermatologi si am urmat multe tratamente, diferite de la medic la medic, regim alimentar de ficat, insa au mai aparut pete pe fata, pe coate , organele genitale, in jurul gurii. Eram marcata pe viata :frowning:
Ultimul tratament recomandat de medic, l-am urmat de la 17 ani pana la 19 ani. Tratamentul cu Gerovital H3 a facut ca petele sa se retraga( a mai ramas un singur punct pe spate si unul in jurul gurii) si practic nu mi-a mai aparut niciodata de atunci. Tratamentul l-am facut timp de 2 ani, pastile, pauza, injectii, pauza.
Va redau mai jos schema de tratament urmata de mine si sper sa va ajute si pe voi, sau macar pe unii dintre voi, cei care rezoneaza cu acest tratament.

  1. Pastile Gerovital H3, 2 cutii, 25 zile, 2 pe zi, 1 dimineata si 1 la pranz
  2. 30 zile pauza
    3)Injectii Gerovital H3, 15 fiole, 30 de zile, 3 cutii, 1 injectie la 2 zile, 1 zi injectie 1 zi pauza, ( se sta putin culcat dupa fiecare injectie pana dispare starea usoara de ameteala); injectiile se fac dimineata pana in ora pranzului
  3. 30 de zile pauza
  4. reluam cu 25 zile pastie, apoi 30 zile pauza, apoi 30 de zile injectii 1 la 2 zile, apoi 30 de zile pauza … si tot asa timp de 2 ani de zile adica 24 de luni
    deci vor fi in total 6 serii de pastile si 6 serii de injectii ( 1 la 2 zile)
    Sanatate multa !