Salut la toti

Buna, ma cheama Radu, am 19 ani si am o problema destul de mare, cind eram in scoala, cam in clasa a6-7 imi amintesc cum dintr-o data a inceput sa ma manance ceafa, am zis ca e de la caciula care o purtam si am dat-o jos, fiind mic am facut marea greseala de a ma scarpina, pana am facut o rana, si de citiva ani am o pata alba pe ceafa, am fost la dermatolog acum 1-2 ani si a zis sa stau putin la soare si pielea se va repigmenta, am incercat dar doar se inrosea si revenea la culoarea normala, acuma ma intreb daca e vitiligo sau nu, pentru ca voi sunteti mai de incredere decit unii doctori de azi, ma afecteaza pe fond psihic in mare parte pentru ca nu pot sa ma tund scurt si daca ma tund scurt sunt mereu constient de ea si ma streseaza extrem de mult, va rog ajutati-ma, multumesc pentru timpul acordat.

Buna, nu am inteles ,te -a diagnosticat medicul cu vitiligo?
Dupa descriere seamana cu vitiligo , dar mai poate fi si un defect de cicatrizare , adica pielea ta sa nu se reface ca si in mod normal ,.
De exemplu si o arsura la unii se cicartizeaza intr-o culoare mai deschisa , sau vergeturile apar daca pielea nu este suficient de elastica, sau negii (veruci) toate astea plus multe altele sunt cauza unor defecte ale pielii.
Totusi cel mai bun sfat ar fi sa mai mergi la un medic sa vada daca ai vitiligo sau nu.

Multumesc pentru raspuns, nu imi amintesc ce a zis doctorul, imi amintesc doar ce mi-a sugerat sa fac, din moment ce a zis sa stau cu pata la soare ma gandesc ca nu e vitiligo, deoarece din cite am citit este interzis, deci sunt confuz. Cum am zis si mai sus, m-am scarpinat pana am facut rana, m-am dat cu o crema si mi-a ramas o pata destul de mare pe ceafa, vara cind ma prinde soarele se face roz, o sa ma duc cit de curand la dermatolog dar prefer mai intai sa aud parerile voastre deoarece nu prea am incredere in medicii de azi. Multumesc. :frowning:

EDIT: Am fost la farmacie nu demult si mi s-a recomandat crema Uriage Depiderm cu apa termala, care ar trebui sa aibe efecte vizibile dupa 5-6 luni, ma dau de o luna, deci mai am de asteptat, este buna sau e total nepotrivita pentru ce am eu?

E greu de psus ce ai tu. Ar putea fi vitiligo localizat, sa stii ca el apare adesea si ca urmare a unor rani din care a curs sange, pt. ca sunt atrase mai multe celule albe care omoara microbii, dar odata cu microbii omoara si melanina. Mai ai pete si pe alte parti ale corpului???
Crema aceea e de protectie solara?? E clar ca nu mai ai pigment acolo, deci e posibil ca farmacista sa iti fi prescris o crema de protectie solara, ca ma indoiesc ca este pt. repigmentare. Ce scrie pe prospect?

Deobicei vara imi apar niste pete albe, care deobicei dispar pana in toamna/iarna, astea am inteles ca sunt din cauza uleiului pentru protectie, stau in Constanta deci ma expun destul de mult la soare vara, zilnic as zice.

Nu eu am cumparat crema aceea ci o ruda, pe cutie scrie: crema depigmentanta intensiva, special conceputa pentru persoanale cu pete pigmentare, cloasma, melasma etc.

Contine:nicotinamida,glabridina(depigmentant), AHA si BHA, keratolitic, extract de ceai verde si vitamina C ( anti - radicali liberi).

Si as vrea sa stiu daca a face zilnic dus face vreun rau pielii afectate, cu apa calda/rece sau intre?

Teo, ai un ID de yahoo te rog?

1)Am ID, dar din pacate nu am timp de mes. Asa ca toate intrebarile va trebui sa mi le pui pe acest site.
2)Ceea ce folosesti tu este o crema folosita in boala opusa vitiligo: hiperpigmentarea (melasma). Eu zic ca farmacista aia nu a inteles bine ce ai tu, din moment ce ti-a prescris o crema care depigmenteaza, nu pigmenteaza. Tu ai o pata alba, nu maronie la ceafa, nu??? Sfatul meu e sa intrerupi imediat folosirea cremei si sa mergi la un dermatolog, sa iti puna un dignostic corect. Apoi vedem noi ce facem, daca e vitiligo localizat.

Dusul caldut face bine, se evita dusurile reci pt. ca frigul face extrem de rau in boala asta!

Ok multumesc. M-am uitat prin threadul cu interdictii si n-am gasit, dar totusi e bine sa intreb, eu fac sala destul de des, deci transpir mult, este ceva ce n-ar trebui sa fac?(sa transpir)
Multumesc.