mezoterapie pentru vitiligo

Intre timp am inceput un nou tratament: mezoterapie pentru vitiligo.
Procedeul consta in injectarea la nivelul dermei a unei cantitati f mici de solutie lichida continand un amestec de minerale (Ca, CR, Mg), aminoacizi, antioxidanti si vitamine (A, B5, C, E) , astfel incat sa se refaca echilibrul pierdut la nivelul pielii. Pentru persoanele care vor intinerirea tenului sau diminuarea celulitei se introduc si acid hialuronic, colagen etc, dar mie nu mi-a trebuit asa ceva. Apoi se recomanda sedinte de lampa nUVB sau expunere la soare (intre ore decente) pentru ca pielea alba sa se bronzeze.
Din pacate procedeul e cam invaziv, sau la mine cred ca nu a prins anestezia. Mi s-a dat cu o crema antidurere pe toate petele unde urma sa se injecteze solutia, si am stat 30 min ca anestezia sa isi faca efectul. Dupa 30 min a venit doctorul si a inceput sa imi faca injectiile in derm (se fac cu o seringa f mica si cu un ac mic, de max 1 cm). Din pacate m-a durut, si ce m-a mai durut, dar nu am spus ca ma doare ptr ca imi era teama ca medicul va intrerupe sedinta de tratament si eu imi doream foarte mult sa fac acest tratament. Asa ca am strans din dinti si am suportat cam la 100 de intepaturi dureroase. A curs si sange din intepaturi, dar asta este.
Acum astept rezultatele, se fac intre 8-10 sedinte de tratament, insa eu sunt abia la inceput, inca nu m-am bronzat pe petele albe. Am atacat petele de pe palme, degete, coate, subtiori si una de la laba piciorului (adica tot ce am).
Oricum va tin la curent. :unamused: :unamused:

Ai cumva un link care sa descrie acest tip de tratament si rezultatele asteptate ? Intreb pentru ca e vorba totusi de 1000 intepaturi pe toata durata sedintelor

Pe internet sunt scrise mai multe articole cu mezoterapia pentru celulita, vergeturi sau intinderea pielii. Nu am gasit nimic tintit pe vitiligo.
Totusi, procedura este aceeasi: se fac injectii cu un ac scurt cam de 1 cm si foarte fin, direct in derm, si se injecteaza un coktail de vitamine si minerale. Acestea refac echilibrul pielii, si, dupa expunere la lampa nUVB sau soare, poate avea loc o repigementare a pielii.
Deocamdata am observat cateva puncte de pigment aparute acolo unde s-a injectat solutia. Dar acest lucru s-a intamplat pe putine pete.
Ma rog, am rabdare, sunt abia la prima sedinta si se fac minimum 8.

Vorbim mai mult despre rezultate dupa 4-5 sedinte.

Intre timp am facut si sedinta nr. 2 de mezoterapie. De data aceasta am stat mai mult cu anestezia, aproape 1 ora, si injectiile in piele m-au durut mai putin.
Niste rezultate slabe parca au inceput sa apara: mici pete de pigment acolo unde s-a bagat acul. Cel mai mult a reactionat pata de la picior, mai mare decat o moneda de 50 bani. Au aparut punctulete de pigment in interiorul ei, care incep sa se mareasca.
Doctorul spune ca dupa a treia sedinta rezultatele se vor vedea mai bine, eu astept in continuare sa vad ceva concret.
Mentionez ca in paralel fac si 3 sedinte saptamana de lamna nUVB+vitix gel+3 pastile vitix/zi

Intre timp am facut si a patra sedinta si pot sa spun ca e plafonare totala. Nici un rezultat in plus fata de precedenta sedinta.
Tratamentul are efect doar daca e acompaniat de expunere la lampa nUVB+2-3 pastile de vitix pe zi+vitix gel.
in ultimul timp nu am mai stat asa mult la lampa, si nu am mai avut rezultate.
Ptr mine e clar: mezoterapia ptr vitiligo e doar un adjuvant la lampa nUVB.
fara lampa nici sa nu va apucati de mezoterapie

Teo din postul tau sa inteleg ca rezultatele obtinute cu lampa UVB sunt trecatoare? eu am incercat lampa pentru 1 luna in jurul gurii si mai rau mi-a facut … nu s-a inrosit pielea nici dupa 4m pluca ca V. s-a declansat mai tare :frowning:

Nu.
vreau sa spun ca rezultatele mezoterapiei par trecatoare. Dar sa nu ne hazardam, au trecut doar 4 sedinte si mai am 6. Vad niste zone vinetii acolo unde inainte aveam pete albe, dar acesta nu pare pigment.
Cu lampa am obtinut rezultate stabile. Spre exemplu la obraz am o pigmentare de aproape 100%, si rezultatele sunt stabile de ani buni de zile. Acum am fost la mare, m-am bronzat pe obraji si nici urma de pete albe. Si asta datorita lampii nUVB.
Tu esti un caz mai aparte, daca spui ca ti se maresc petele de la lampa. Am mai auzit de cateva cazuri, dar ff rare.
La palme, coate, picior si subbrat incerc si mezoterapie…vad ca deocamdata petele doar au devenit vinete la culoare.

Am facut 6 sedinte si nu mi se pare un mare progres. Sunt zone care s-au umplut de pigement la baza firelor de par, dar asta e de la lampa nUVB.
Dupa injectii imi apar niste zone rosii, dar astea sunt vanatai de la injectie (se mai sparg capilare de sange).
Nu cred ca mai continui mult cu sedintele, deja am dat prea multi bani si rezultate clare tot nu am.

Intre timp am facut si sedintele nr. 7 , 8 si petele albe s-au inrosit. Insa roseata nu e neaparat de la mezoterapie ci de la lampa nUVB. Am schimbat bulbii de la lampa (cost 220 ron) si, cu bulbii noi, ma bronzez mult mai bine. Sunt rosu pe petele de la maini, desi inainte nu ma roseam niciodata.
La subbrat si cot repigmentarea continua bine, aici am sanse sa ma repigementez total.
Ma rog, pararea mea este ca mezoterapia este un adjuvant pentru lampa nUVB, care sensibilizeaza pielea inainte de expunere.
Dar 300 ron pe sedinta nu merita.

Am facut si sedintele 9 si 10…parca nu mai doare asa tare, a schimbat doctorul substanta de anestezie.
despre rezultate…nu sunt progrese mari fata de sedinta nr 7. Cele 2 luni de pauza s-au simtit, dar trebuia sa le fac ptr ca se subtiase piele.
Pe scurt, la cotul stang si subratul stang pigmentarea e de 80%. Pe palma stanga erau 3 pete mici, s-au estompat vizibil.
Pe partea dreapta e mai greu ptr ca petele raspund mult mai greu la tratament…adica la subratul drept pigmentarea e de 33%, iar la cotul drept de 25%. Au aparut pete mici la baza firelor de par, dar nu s-au marit asa repede ca la cotul drept.
La palma dreapta e si mai greu…
Ma rog, mai continui pana la sedinta 15, apoi daca vad ca rezultatele nu apar, o las balta…
Incep sa inteleg cuvintele d-rui Ioan Nedelcu de acum 14 ani: ,daca va repigmentati, o sa va repigmentati foarte greu’’.

mersi ca ne tii la curent teo, sper sa ai parte de rezultate mai bune

urmeaza sedinta nr. 11 in cateva zile…cum a venit primavara m-am si bronzat pe maini…si parca vitiligo se vede mai tare decat anul trecut. Adica mi-au aparut pete noi sub buricele a 3 degete…
Cat despre rezultate , la palme si la laba piciorului tind spre 0.
am dat peste 3000 RON, am suportat o gramada de intepaturi, si cam degeaba…doar la cotul stang si subratul stang se vad rezultate in plus.
De pe 1 aprilie incep sa iau si Vitix pastile, care potenteaza efectul lampii nUVB…incep sa cred ce imi spunea o doamna dermatolog, de la Medlife: mezoterpia ptr Vitiligo e doar un moft, un adjuvant. De baza tot lampa ramane.

Intre timp am facut si sedinta nr 13…am deja peste un an de cand am inceput terapia, facand injectii la fiecare 2-3 saptamani, apoi la o luna, si acum rarite la 2 luni.
Rezultatele au fost mai degraba satisfacatoare decat bune, insa pe cotul stang aproape m-am repigmentat complet. La palme rezultatele au fost slabute, iar la laba piciorului niciun rezultat.
La subbrat am avut rezultate bune, insa nu sunt convins ca au fost de la mezoterapie si nu de la lampa nUVB. O sedinta costa 300 RON, si cred ca, cu totul, am dat cam 4000 ron, daca nu chiar mai mult.
Daca se pot pune poze de pe telefonul mobil pe acest site, il rog pe Mircea sa imi spuna cum pot face asta. As vrea sa arat cateva pozele cu rezultatele.

1 Like

@teo - poți face drag and drop la imagine în fereastra de răspuns sau poți apăsa pe pictograma imagine pentru a incărca pozele

b

Din iunie si pana acum am mai facut 2 sedinte de mezoterapie (le fac la 6 saptamani ptr ca deja s-a subtiat pielea). Rezultatele sunt slabe, dar sunt. Ma uit acum la palme si, la palma stanga nu iti mai dai seama ca am vitiligo, iar la dreapta petele se vad mai putin. Iarna trecuta se vedeau clar petele, acum sunt vizibil estompate. Problema este cu costul mare (300 ron pe interventie si cu durerile de la intepaturi).
Alte persoane au raspuns mult mai bine decat mine…chiar si la zone in care nu au facut injectii (ex au facut injectii intr-o zona si s-au repigmentat in altele). Doar ca eu nu raspund la tratament. Pe de alta parte si durerea e crunta, au fost persoane care au raspuns bine la tratament dar dupa 4 sedinte au renuntat din cauza durerilor. Eu am strans din dinti si am mers inainte, sa vedem daca si merita.

Teo,
nu renunta pentru ca e f greu ca mine care am vitiligo generalizat, insa ce pot sa iti spun precis este ca de cate ori ma suparam sau la efort, oboseala, cu toate ca faceam tratament (mai putin, nu ca tine) simteam cum pielea mi se depigmenteaza (ca o furnicatura) si a doua zi o vedeam, cam noaptea aparea cate o zona alba, intai mainile si picioarele, apoi fata si restul, in vreo 3 ani, de tot.
Este f important sa ai un stil de viata f stabil.
La mine a aparut in urma unui soc cauzat de o tragedie in familie.
Iti tin pumnii!
Doina

*

*
Asa arata acum. Mult mai bine decat in vara, dar conteaza si faptul ca acum nu sunt bronzat. Oricum, tot e ceva, inainte se vedeau si cand nu eram bronzat. La vara incep iar mezoterapia plus lampa nUVB.

Buna tuturor, eu folosesc o solutie si o crema de 2 lumi jumate si deja mi sa repigmentat in unele zone, am mai folosito acum 1 an dar o perioada f scurta de timp ca nu aveam rabdare, i am mai recomandat o unei fete de 5 luni o foloseste si ea si sa repigmentat in proportie de 80%…am vitiligo de 12 ani!

Unde ai facut mezoterapie ?