soare

Este sau nu indicată expunerea la soare?
Soarele stimulează procesul de pigmentare, bronzare.
Unele tratamente si cele cu rezultate bune, vitix, melaolina etc. ,folosesc"
soarele. Lampile artificiale chiar daca functioneaza doar pe un anumit spectru, cel care ne intereseaza, substituie Soarele.
Din relatarile unora si chiar din recomandarile doctorilor Soarele este interzis. Unii recomanda creme si factori de protectie ridicati; pe alte subiecte este mentionat ca factor declansator folosirea in exces a cremelor. Nu mai stii ce sa crezi!
Este foarte clar ca fiecare individ este unic si raspunde la un anumit tratament.
Altii dupa ce se bronzeaza si petele ies prin contrast in evidenta ,pun vina pe soare".
Foarte multi dupa ce au fost diagnosticati, gasesc si alte pete sau portiuni pe care nu le-au luat in seama.
Eu personal nu stiu ce sa cred.
Nu m-am ferit deloc de soare( pana in iarna cand am fost diagnosticat) si nu stiu ce sa fac in continuare. Zona cea mai afectata este cea genitala si va rog sa ma credeti nu mi-am expus-o. Pe fata petele insotite si de par alb mi-au aparut i decembrie. In jurul decetelor de la maini si piciare pot spune ca sunt singurele zone expuse permanent. Ce sa cred?
Ani de zile, ani nu gluma am jucat fotbal la bustul gol in perioade total neindicate. Nici o pata… Insolatie , arsuri dar nici o pata. Am zeci de iesiri la munte in zona alpina fara nici o crema de protectie, doar Niveea pentru buze dar pentru vant nu pentru Soare , nici o pata. Este adevarat atunci nu era generalizat, de fapt nici nu stiam. Cunosc personal oamenii ce au pete de vitiligo dar nu stiu ca au aceasta boala. Daca ai 2 pete mici pe fata 15 ani fara nici o modificare de regula nu mergi la doctor.
Daca va intereseaza subiectul Soare si aveti date certe as fi interesat caci se apropie vara si nu stiu cum s-o abordez.
Multa sanatate

Eu personal nu cred ca soarele declanseaza vitiligo…probabil asa s-au speriat unii mai albi la culoare care nu au observat petele decat dupa ce s-au bronzat :stuck_out_tongue:

Soarele nu este indicat deoarece pielea depigmentata tinde sa se arda foarte repede. De aceea este bine sa folosesti o crema cu spf 15-20 pe zonele cu pete cand te expui la soare (si aici ma refer la bronzat) deoarece spf15-20 nu e ridicat si permite totusi radiatiei sa treaca chiar daca mai putin dar suficient pentru a se inrosi (in sensul bun) petele respective. Eu asa am facut anul trecut la mare si mi s-a repigmentat o pata. Acum de car de mult te repigmentezi tine de fiecare…stresul cotidian si lipsa somnului contribuie mult la inrautatirea acestei boli. Stiu ca pentru unii asta inseamna un cerc vicios din care nu prea poti iesi datorita stilului de viata.

In concluzie eu iti sugerez sa iesi la soare si sa te bronzezi :slight_smile: Sa nu exagerezi totusi…soarele poate avea alte efecte negative asupra pielii.

Foarte bun subiectul.Acum ca incepe sa se incalzeasca ,imi pun si eu aceste intrebari.Am voie sa mai uit din cand in cand de creme?M-am gandit ca oricum o sa ma protejez de soare…dar as fi foarte fericit sa ma pot bronza putin.Nu cred ca in cazul meu ,soarele mi-a sporit dezvoltarea bolii.Nu mai stiu exact cand mi-a aparut prima pata,dar au trecut cateva veri de atunci,si nu ma protejam deloc…si nu s-au inmultit…doar vara trecuta cand a fost activa boala…pana cand am inceput tratamentul cu nbUVB.O sa evit pe cat posibil iesirile intre 11 si 17.Nu stiam ca lipsa somnului contribuie la agravarea bolii…nu pierd noptile,dar ma culc tarziu mereu…insa dorm si in timpul zilei…Sunt curios ce pareri au si ceilati membri?E posibil sa ne bronzam macar putin…sau chiar trebuie sa ne protejam mereu.

Asa procedam si eu in fazele cele mai active ale bolii. Ma culcam pe la 4 a.m…nu era sanatos deloc. Un somn sanatos permite corpului sa se refaca mai repede

Din pacate soarele e considerat de medici atat factor declansator, cat si agravant. E adevarat ca la unii face mai rau decat la altii, insa toti trebuie sa ne ferim de soare.
Eu am cunoscut persoane care, atunci cand au fost la mare, nu aveau vitiligo, si la intoarcere erau negre-negre, fara o pata alba pe corp. Dupa o luna s-a declansat boala, s-a uumplut de pete. Deci soarele le-a agravat boala.
Cam la fel a fost si la mine: aveam 2 pete mici pe maini, dar dupa ce am fost la mare mi-au aprut altele, si toate au inceput sa se extinda intr-o nebunie. Atunci pot sa spun ca s-a declansat boala la mine. Am stopat-o in catva luni cu medicamente, insa raman la parerea ca daca ma protejam mai bine la mare, azi as fi fost mai bine decat sunt acum.

Si Nedelcu recomanda protectie cu crema fata de razele soarelui, si toti mediciii pe care ii cunosc.

Numai ca soarele poate face si bine: o expunere la soare dimineata pe ultravilolete sau seara, inainte sa apuna soarele, bronzeaza f. bine. Numai ca expunerea trebuie facuta progresiv, si trebuie evitate perioadele intre ora 11-17. Soarele amelioreaza bolile autoimune, razele lui sunt o desfatare pt. corp, insa daca expunerea se face cu masura. Si mie mi s-au bronzat pete de la soare, eu sunt pt. soare: dar cu masura.

Sfatul meu e ca vara sa va dati cu crema pe zonele afectate de pete, ori de cate ori iesiti la soare sau prin soare. Unde nu aveti pete nu e neparata nevoie sa dati (cu exceptia cazului in care stati mult in soare), dar unde aveti pete e neparata nevoie de protectie.

Automat crema de protectie in cazul expunerii prelungite…factor mai mare de protectie pentru pete (chiar dublu decat cel pentru pielea neafectata as sugera). Asupra afirmatiei ca soarele ar declansa vitiligo nu stiu ce sa zic…Vitiligo nu este o boala de piele…ea tinde sa afecteze toate celulele pigmentare din corp. Daca vrei poti spune ca expunerea prelungita la soare a declansat o proasta functionare a tiroidei sau a sistemului imunitar care a rezultat in Vitiligo. Nu ma prea pricep ce-i drept. Nu sunt doctor. Pot doar atesta ca eu nu m-am depigmentat niciodata de la o expunere la soare dar depinde de fiecare. Cert e ca nu recomand folosirea saloanelor pentru bronzat. Acolo risti cel mai mult sa patesti ceva. Fiecare poate sau nu sa isi dea seama daca se depigmenteaza din cauza soarelui si atunci sa evite…daca e clar ca nu atunci nu trebuie sa evite decat la anumite ore ale zilei.
Succes!

Salut! Am vesti bune in ceea ce ma priveste si apropo soarele nu face rau de loc, cel putin in cazul meu nu a fost asa.
Am vitiligo de foarte mica de la 6 ani si niciodata nu m-am ferit de soare. Petele s-au extins in primele luni dupa care au stagnat. Cred ca de la 7 ani nu mi-a mai aparut nici o pata noua, si pot sa spun ca nu m-am ferit chiar de loc de soare.
Vestile bune sunt ca de vreo 5 luni am urmat un tratament despre care am mai scris eu pe net la titlul “Dati-mi o mana de ajutor” si imediat au aparut si rezultatetele dar de vreo 1 luna jumatate merg decat la solar. Am inceput treptat cate 5 minute vreo cateva saptamani, o data pe saptamana si acum am ajuns la 7 min. pe sapt. si pot spune ca se vad rezultate foarte bune petele se rosesc putin dupa solar si pe parcursul sapt. cat nu mai merg la solar se pigmenteaza.
Acum astept sa vina vara sa pot merge la soare nu la solar dar oricum eu va zic am stat la soare ore de foarte multi ani si nimic rau nici o pata nu mi-a aparut.
Cred ca totusi depinde de fiecare, boala e diferita la fiecare. In cazul meu pot spune ca sunt o norocoasa ca nu s-au mai extins si nu sunt in zone vizibile. Oricum nu s-au dus de tot dar pe piept nu se mai observa doar ca stiu eu ca au fost acolo si in celelalte zone s-au mai pigmentat si au palit. Am folosit si Vitix in paralel cu solarul dar am observat rezultate mai bune fara, si am mai luat B-caroten, cure de 6 saptamani.
Am sa va tin la curent cu evolutia bolii mele poate va ajuta cu ceva si pe voi… :wink:

Se pare ca…pana la urma nu e chiar asa rau :smiley: Avem voie dimineata pana la 11,si spre seara de la ora 17.Si la orele astea aveam voie fara crema de protectie pe zonele sanatoase?Deci daca avem grija,putem sa ne expunem putin,si implicit sa ne bronzam :smiley:.Si pana una alta…Paste fericit tuturor. :wink:

Alexandra K: tu ai fost o norocoasa, daca de la 5 ani nu s-au mai extins petele. Eu cunosc persoane care in 3 ani si-au pierdut 80% din pigment. Avand in vedere ca tu esti intr-o faza stabila a bolii, eu te sfatuiesc sa nu inerci sa iei medicamente care sa interfereze cu sistemul imun, chiar daca se presupune ca ar face bine. La unele persoane acestea fac bine, iar la altele rau, asa ca e posibil sa iti redeclanseze boala. Poti sa incerci cu geluri (Vitix), lampa nUVB, dar nu cu medicamente interne .

Pt. Moonwalk: asa credeam si eu la inceput, ca soarele nu ma afecteaza, dar pe propria piele am constatat ca nu e asa, am vazut ca mi-au aparut pete noi in aceiasi zi in care m-am expus.

Insa in perioasa aprilie-mai e f. indicat sa stai in soare, soarele nu e puternic, asa ca e tocmai bun. Eu am iesit de Paste din Buc… am stat la soare (cu protectie) si rezultatele pozitive s-au observat imediat: m-am bronzat si petele s-au atenuat. Dar ce te faci in iunie-aug, cand avem 35-40C afara??? atunci trebuie sa fugim de soare cu orice pret.

M-ai intrebat daca trebuie sa ne dam cu crema in afara orelor de varf (11-17). Da trebuie sa ne dam. Dupa ce trec cele 10-20 min in care ne-am expus deliberat, e necesar sa folosim o crema de protectie. Evantual una cu factor 25, (adica nu chiar 50), dar tot trebuie sa folosim crema. daca afara e innorat, nu mai e nevoie de crema.

Apropos de soare, stiati ca orasul San Francisco are bariera lui naturala de vapori de apa (de fapt nori) cate il protejeaza de soare?? Acolo toate dimionetile sunt innorate, nimeni nu are nevoie de ochelari de soare si creme de protectie. Savantii vor sa ia orasul ca model pt. gasirea unei solutii la incalzirea globala.

pana anul trecut, aveam doar cateva pete mici pe maini. de anul trecut insa (pe la inceputul verii), de cand conduc masina, stau la volan cu mainile expuse la soare multe ore pe zi. spre finalul verii au aparut pete noi pe maini - mici, dar destul de multe. acum folosesc crema de protectie solara Avene (cu factor de protectie 50+) nu doar pe zonele depigmentate, ci pe toata suprafata de piele expusa la soare.
credeti ca va avea vreun efect? e bine sa-mi dau cu crema zilnic?

Silviu, condusul masinii e o problema pt. toti cei afectati de vitiligo, mai ales pt maini si fata. Multiplele ore petrecute la volan prin soare maresc petele de vitiligo. E bine sa iti dai cu crema de protectie cu 15 min. inainte sa te sui in masina, si sa o improspatezi la fiecare 2 ore. O alta soultie e folosirea unor manusi, eu am unele de bicicleta, din textil si piele, f. fine, singura problema e ca imi lasa varfurile degetelor descoperite. Insa imi acopera restul palmei, si tot e ceva. M-am obisnuit asa de tare cu ele, ca acum ma simt ca pilotii de formula I cand le folosesc.

Crema de protectie nu te repigmenteaza, dar te protejeaza de soare, impiedicand extinderea petelor si aparitia unora noi. Trebuie neaparat sa o folosesti ori de cate ori iesi prin soare, chiar si pt. 5 minute. Intre orele 11-17 crema trebuie folosita neaprat, atunci e soarele cel mai puternic. Daca e innorat afara nu e neaprata nevoie de crema, la fel si in lunile oct-aprilie.
Succes!

merci pt. raspuns. in prezent nu am inceput inca niciun tratament. zilele trecute am sunat la dr. nedelcu pt. o programare si mi-a spus sa sun din nou pe data de 1 mai, intre 12:00-14:00, pt. ca atunci se fac programarile pt. luna iulie! am sunat, bineinteles, dar nu l-am mai prins; deci n-am nicio programare nicaieri. ma ingrozeste faptul ca pana atunci o sa stau aiurea prin soare fara sa stiu ce indicatii/contraindicatii am.

poate ca ai dreptate, dar pana nu ma vede un medic n-as incepe niciun tratament…

In cazul meu nu stiu exact ce a declansat boala. Oricum nu cred ca soarele. Totusi vara sunt extrem de nefericita caci pielea normala se coloreaza si contrastul e si mai evident.
De aceea cred in utilitatea cremelor cu SPF. Acum pentru maini si piept, zone expuse zilnic, folosesc una cu SPF 40. Nu pot spune ca pielea normala nu se coloreaza deloc, dar macar se intampla mai lent.

In ceea ce priveste expunerea voita la soare nu prea am ce sa zic. Evit asta deoarece face ca petele sa fie si mai evidente. La mare am tot evitat sa merg din cauza aspectului inestetic.
Totusi sunt constienta ca lipsa expunerii la soare duce la carente de Vitamina D, iar aceste carente duc la alte neplaceri.
Deci, cred ca cei care spuneau ca expunerea cu masura si intr-o anumita parte a zilei este benefica, au dreptate.

Mult succes.

Incearca sa te programezi la Medsana-Cotrceni, la dr. Catalin Popescu.

merci mult teo, mi-am facut programare. sunt foarte curios sa vad ce urmeaza. e prima vizita la medic pe tema asta.

Ok, si sa ne spui si noua cum merge tratamentul pe care ti-l va prescrie.

zilele trecute am fost la medicul catalin popescu. pentru prima data mi s-a pus diagnosticul de vitiligo, este prima data cand merg la medic. merci, teo, inca odata.
mi-a prescris crema Daivonex (pt. maini) si crema Elidel (pentru fata) si mi-a recomandat sa urmez tratamentul 2-3 luni. stiti ceva de medicamentele astea? le-a folosit cineva?

Dap si mie primul doctor la care am fost fix daivonex si elidel mi-a prescris…nu mai stiu ce doctor tare la un spital din bucuresti…oricum nu am observat nimic si ma dadeam cu amandoua cremele…plus ca ele sunt pentru altceva si mai au si efecte secundare interesante :stuck_out_tongue: