vitiligo si infertilitatea

stie cineva daca se poate ca vitiligo sa dea si infertilitate. Adica sa fie o legatura intre cele doua?..

nu este adevarat ma refer la cazul meu am vitiligo de la 3 ani si am 2 copii

Nu are nici o legatura, nu stiu cine a mai inventat-o si pe asta.
Statistic s-a observat ca unele femei bolnave de vitiligo nu pot avea copii, sau ii fac fff greu, dar asta e din cauza disfunctiilor glandei tiroide, nicidecum din cauza vitiligo.
O disfunctie tiroidiana produce si vitiligo, dar scade mult si fertilitatea feminina, deci scaderea fertilitatii e cauza disfunctiei tiroidiene, nu a vitiligo.

Nici eu nu cred ca poate exista o legatura. Cum spune si Teo decat daca exista si dereglari de alta natura.Eu aveam vitiligo de 15 ani cand m-am decis sa fac un copil si totul a decurs perfect.

Nu are nici o legatura, nu stiu cine a mai inventat-o si pe asta.
Statistic s-a observat ca unele femei bolnave de vitiligo nu pot avea copii, sau ii fac fff greu, dar asta e din cauza disfunctiilor glandei tiroide, nicidecum din cauza vitiligo.
O disfunctie tiroidiana produce si vitiligo, dar scade mult si fertilitatea feminina, deci scaderea fertilitatii e cauza disfunctiei tiroidiene, nu a vitiligo.
[/quote]

Nu a inventat-o nimeni, eu ma gandeam deoarece nu reuseac sa raman insarcinata. cunosc ogramada de femei cu v care au si copii, dar stiu un caz in care copilul s-a nascut cu probleme psihice, si ma gandeam sa intreb…
merci pt raspuns
mai am o intrebare , stie cineva ce analize trebuiesc facute pt tiroida?

Faptul ca nu ramai insarcinata nu are legatura cu vitiligo. Probabil ai o alta dereglare in organism, f posibil de la tiroida.

Pt tiroida se fac:
-fito T4
-fito T3
-ATPO (arata daca nu ai o boala autoimuna la tiroida)
-anticorpi antitireoglobulina (Ac)
-TSH

Daca ai ATPO>0 inseamna ca organismul produce anticorpi care distrug tiroida, si e de rau daca e asa. Mai devreme sau mai tarziu vei deveni dependenta de medicamente.
T4 si T3 sunt hormonii produsi de tiroida
Ac sunt si marker pt vitiligo
TSH-ul e produs de organism daca tiroida e pe butuci si nu mai produce hormoni, si astfel TSH inlocuieste hormonii.

Dar mergi la endocrinologie sa iti dea trimitere.