Solutii pentru camuflarea vitiligo

Salut la toti
Sunt nou venit pe aici si am mare nevoie de ajutor din parte voastra.
Am vitiligo de vreo 3 ani iar doctorul mi-a spus sec, nu exista tratament pentru aceasta boala,am aceptat cu greu ideea dar dupa o scurta perioada mi-am revenit si m-am obisnuit sa accept ca am vitiligo.
Intrebartea mea este daca exista ceva creme care acopera petele de pe miini si daca a folosit cineva asa ceva
Multumesc
[color=red]
Edit: Titlul initial, ‘Important’ nu era suficient de sugestiv. Titlul subiectelor trebuie sa reflecte pe cat posibil continutul.

viticolor , mi-am cumparat eu , aplici viticolor , dupa ce se usuca , dai cu fond de ten si nu se mai observa nimic , cu viticolor trebuie sa dai la cateva zile odata , iar cu fond de ten o data pe zi , la mine nu se mai vad deloc , acum depinde si de ten .

eu acum mi-am cumparat prima data viticolor gel (in jur de 70 lei de la sensiblu).

impresii:

  • e bun daca ai tenul inchis;
  • cred ca e util mai ales vara, cand se bronzeaza pielea si se vede diferenta dintre suprafetele pigmentate si cele depigmentate;
  • trebuie folosit cu multa grija, pentru a nu depasi conturul zonelor depigmentate si pentru a nu aplica un strat prea gros;
  • dureaza cateva zile (la mine 3-4), timp in care e rezistent si la apa;
  • dupa aceste cateva zile, cand incepe sa se decoloreze, capata o culoare galbena, cam neplacuta, care si asta mai dureaza, in functie de caz, aprox 1 zi;
  • dupa cateva utilizari, buretelul de pe aplicatorul care vine in cutie s-a dezlipit; inca il mai folosesc, dar poate fi inlocuit cu altceva (bete igienice etc.);
  • per total, efectul e ca zonele depigmentate nu mai atrag asa mult atentia celor din jur si se pot concentra asupa discutiei si nu asupra “studierii” pielii tale. :slight_smile:

Da,viticolor e bun. îl poţi folosi şi iarna într-un strat mai subţire aplicat. Iar beţişoarele igienice sunt într-adevăr soluţia pentru înlocuirea buretelului.

Crema de camuflare se numeste COVERDERM CLASSIC Waterproof Concealing Foundation.
Te poti uita pe : www.coverderm.com

Şi de unde pot procura această crema,coverderm? Există în România?

COVERDERM CLASSIC Waterproof Concealing Foundation, folosesc si eu dar uneori folosesc si DERMACOLOR. Amandoua sunt foarte bune, insa de la fiecare iti trebuie doua culori, una mai inchisa si cealalta mai deschisa in asa fel incit sa-ti iese culoarea pielii tale. Daca in Romania se gasesc aceste creme,nu stiu…nu am experienta…insa in strainatate (exemp.Olanda) se gasesc aproape la toate tutungeriile/farmaciile. Odata pe zi imi pun pe fata-apoi fixez cu fond de ten dar alb, altfel iasa mai inchis ( deci depinde si de tenul fiecaruia) , rezista si la apa si nu se vede nimica, nu trebuie nici sa ti cont de zone, iasa egal.
COVERDERM CLASSIC Waterproof Concealing Foundation exista chiar si pentru picioare, maini si brate.
Multa sanatate !!!

ce sunt aceste creme? sunt ceva gen fond de ten? la frecare rezista sau la transpiratie>? te rog mai da-mi detalii. mersi.

fratele meu face misto de mine si imi spune ca cel mai bun mod de camunflaj este cagula sau masca ca a lui zorro:D

georgeeu sa-i spui fratelui tau sa-si puna el cagula… :neutral_face: si apropo post-ul tau chiar nu-si avea rostul pe acest forum … mi se pare aiurea …

Salutare tuturor.Subscriu la parerea lui Claudiu.Parca n-ar fi de ajuns ca se uita toata lumea la noi ca la urs mai trebuie sa ne amaram si intre noi acuma.Well done Claudiu

Daca puneti la suflet tot ce se zice despre noi nu veti progresa cu niciun tratament, stati calmi si relaxati-va

Toate bune si frumoase draga Mihai,dar spune-mi si mie cum sa fac asa, practic vorbind,sa nu pun la suflet vorbele si privirile celor din jur,sa stau calm si sa ma relaxez.Spune-mi tu cum si imediat voi pune in practica.Nu stiu dar uneori am impresia ca unii dintre noi vin aici cu sfaturi atat de banale si abstracte in acelasi timp de parca ei ar fi undeva ca zeii greci in Olymp iar noi astia ceilalti,muritorii de rand,habar nu avem de rosturile Universului.Spune-mi Mihai tu cum faci,iti spui in minte de zece ori"sunt calm,sunt calm…"si Evrika dintr-o data esti calm si relaxat?Iarta-ma draga coleg de suferinta daca nu pot sa inghit balivernele astea.Asta e, unii dintre noi suntem mai de pe aici de pe pamant.Sanatate si repigmentare

Si daca ne suparam si credem ca degeaba mai existam pe pamant pentru ca avem petele astea, mai bine nu ne sinucidem? Inteleg ca nu putem sa fim nici fericiti cand toata lumea se uita la noi “altfel” ,dar nici sa facem un capat de lume iti zic eu ca nu e bine.

eu zic ca deja discutia e offtopic.

ii rog pe cei care au mai incercat si alte solutii (creme, geluri etc.) de camuflare sa ne spuna si noua denumirea produsului si pareri dupa utilizare; eu am folosit pana acum doar Viticolor - am scris mai sus parerile.

multumesc!

Imi cer scuze Mihai.Poate ca ai dreptate.Din pacate nu ma pot relaxa de nici un fel si banuiesc ca asta nu ajuta,nu-i asa?Si da Silviu,discutia era outside the question.Din pacate nu te pot ajuta cu ce ai intrebat pentru ca deocamdata nu mi-au aparut pete pe fata,dar mai mult ca sigur alti tovarasi de suferinta vor fi mai mult decat bucurosi sa o faca.Sanatate si repigmentare

Viticolor am incercat si eu pentru petele de pe fata, altceva nu am gasit in Romania. In timpul verii este foarte bun.

Salut. Am găsit o crema pt camuflaj buna pentru cei cu pielea mai deschisă numită drula. Puteţi comanda de pe site-ul drula.ro .

eu am luat un autobronzant de care sunt multumita, este indicat si pt fata, dar eu nu ma dau si pare destul de natural…???/
Uriage Brume Thermale Autobronzant - cautati pe net , este special pt vitiligo si altele , se gaseste la farmaciile sensy blue, costa cam 45 lei

te rog sa ne oferi si niste informatii in urma folosirii acestei creme. pe site-ul lor am gasit niste lucruri care nu suna prea bine:

[i]Cum se foloseste CREMA DE DEPIGMENTARE DRULA ?

  • CREMA DE DEPIGMENTARE DRULA se va aplica 1-2 ori pe zip e respectivele locuri cu varful degetelor[/i] (deci imi voi colora si varful degetelor; in plus, 1-2 pe zi e mult prea des!)
    - Important: dupa aplicarea CREMEI DE DEPIGMENTARE DRULA, degetele si mainile se vor spala foarte bine (implicit, odata cu varful degetelor, se vor curata si zonele pe tocmai le-am colorat de pe maini)

in plus, alta veste proasta, tot pe site-ul lor: Atentie la petele albe, care vin in contact cu hainele: crema autobronzanta poate colora hainele! nu suna prea bine!

later edit: in spania am cautat pe la farmacii solutii pt camuflare si tot ce am gasit acolo este Covermark (covermark.com/); crema se gasea in mai multe nuante si aveau pt diferite parti ale corpului (fata, maini, picioare etc); o farmacista mi-a spus ca in spania doar acest tip de crema se gaseste pt camuflarea vitiligo; o alta farmacista mi-a permis chiar sa testez crema: rezultatul, insa, nu a fost multumitor pt mine; aplicata pe piele, crema avea un aspect sidefat, nenatural; dar, cine stie, poate pe alte tipuri de piele se potriveste.