Solutii pentru camuflarea vitiligo

tratamentele pentru vitiligo si eficienta lor

Moderatori: teo, mircea

Reguli forum
reguli-t2.html

Puteți raporta probleme în funcționarea forumului la email mircea |@| vitiligo.ro
silviu

Re: Solutii pentru camuflarea vitiligo

Mesajde silviu » Lun Noi 08, 2010 11:53 pm

a folosit cineva vreunul din produsele de aici, in afara de viticolor? http://www.eurekasante.fr/parapharmacie ... teint.html

silviu

Mesajde silviu » Lun Dec 06, 2010 11:26 pm

am ramas uimit sa vad ca in franta nu prea exista viticolor in farmacii. am intrat in 15-20 de farmacii si n-am gasit decat intr-una singura! in alte cateva era disponibil doar pe comanda, cu livrare in 1-2 zile.

crisa

Mesajde crisa » Mie Mar 23, 2011 12:38 pm

salutare si bine v_am gasit!
am vitiligo de f multi ani, am renuntat la ideea ca voi reusi sa fac sa imi repigmentez pielea. noroc ca am pielea suficient de alba, incat nu se vede f tare. problema este ca vine vara si niciodata nu reusesc sa ma protejez atat de bine de soare incat sa nu imi iasa in evidenta petele; folosesc autobronzant ca sa estompez diferentele.
intrebarea mea de acum este daca a folosit cereva bronzarea cu dha; as vrea sa stiu daca exista contraindicatii in vitiligo si de asemenea care este efectul ei pe pitele de vitiligo.
va salut si va urez o primavara frumoasa!

crisa

Mesajde crisa » Mie Mar 23, 2011 12:53 pm

revin cu un articol gasit pe net

http://vitiligocover.com/dihydroxyaceto ... -vitiligo/

astept in continuare un raspuns de la voi. daca ati incercat bronzare cu DHA si ce rezultate a avut.

ultimato

Mesajde ultimato » Sâm Apr 16, 2011 3:24 pm

Am folosti acum 3 ani Viticolor.
Mam gandit ca il folosesc doar pe maini sa vad cum e pe fata nu mam dat :mrgreen:
A doua zi la school aveam mainele parca de lut sau mai rau de caca* :lol:
Nu puteam spala, parca era iod

ile

Mesajde ile » Dum Apr 17, 2011 8:39 am

buna, va dau o soluti foarte simpla pe care eu o folosesc cu succes...e inventata de mine. Am amestecat viticolor despre care toata lumea stie ca are o nuanta f inchisa si inestetica cu crema obisnuita pana am obtinut culoarea pielii mele. Am luat pur si simplu o crema obisnuita intr un borcanel si am pus putin cate putin viticolor in ea si am tot probat pana am obtinut culoarea perfecta. Culoarea o aplic cu o pensula de fardat seara la culcare exact pe pete si tine cam trei zile. Arata foarte natural iar petele nu se mai observa si nici nu mi s au extins pe zona mainilor. Mult succes!

iustin

Mesajde iustin » Mar Apr 19, 2011 8:02 am

am o intrebare celor care au mai folosit...viticolor e un autobronzant?...este ceva mai bun in romania?....cum va mai camuflati petele?

teo
Moderator

Mesajde teo » Mar Apr 19, 2011 1:03 pm

viticolor este un colorant al carui efect trece dupa 3-4 zile, si petele raman exact ca inainte.

iustin

Mesajde iustin » Lun Apr 25, 2011 5:40 pm

da, eu eram curios daca stie cineva ceva mai bun pentru ca am auzit ca nu ajunge la aceeasi culoare...si daca este un autobronzant...
as vrea sa pot sa imi camuflez petele si cand ma duc la apa...sa nu am grija s aimi ud fondul de ten...

Deny

Mesajde Deny » Sâm Mai 07, 2011 12:28 pm

iustin ai incercat sa te dai cu crema inainte de aplicarea viticolorului?(si aplici foarte putin viticolor :) )si apoi poti sa folosesti fond de ten peste..eu una folosesc Revlon colorstay..e si rezistent la transfer si exista pentru ten mixt / gras sau pentru ten normal / uscat

daredevil23

Mesajde daredevil23 » Sâm Iun 04, 2011 5:42 am

a folosit cineva crema Drula pentru pigmentare?am observat ca se sterge daca dau cu apa sau un servetel,chiar si dupa multe ore,parca e fond de ten mai mult.chiar trebuie dat de 2 ori pe zi cu ea?

badalin

Mesajde badalin » Lun Iun 27, 2011 1:12 pm

de unde pot face si eu rost de viticolor in maxim 2 saptamani?? in sud-estul tari nu am gasit la nicio farmacie sensiblu si nici la alte farmaci.

alte modalitati de a acoperi 2-3 pete de vitiligo stie cineva?

badalin

Mesajde badalin » Sâm Iul 02, 2011 7:53 pm

stie cineva o metoda eficienta de acoperire a unei pete de vit.in zona genitala? am incercat cu viticolor dar tot se vede pata..

cu ce as putea sa combin viticolorul pentru a nu se observa aceasta micutza pata

moonwalk

Mesajde moonwalk » Dum Iul 03, 2011 2:12 pm

Pai cu ceva foarte rezustent la contact probabil pentru ca daca e in zona genitala si tu te dai cu fond de ten atunci probabil ca lenjeria intima prin contact va decolora iar zona...nu prea m-am gandit niciodata sa imi camuflez petele din zona genitala pentru ca mi se pare putin cam redundant. Cel mai bun e un viticolor eventual vreo 2 aplicari una la 10 minute dupa prima daca pata se tot vede si apoi putin fond de ten dar ar trebui ca acesta sa fie rezistent.

badalin

Mesajde badalin » Dum Iul 03, 2011 8:56 pm

pentru mine este foarte important sa acopar acea pata de marimea unei boabe de fasole,ptr k dau admitere la Academia de Politie si nu trebui sa se vada nimic.

As dori sa stiu si eu dc in structurile MAI nu se accepta oameni cu vitiligo?

Înapoi la “Tratamente”