coenzima Q10

Buna Teo buna tuturor
Am revenit
Teo vroiam sa-ti spun referitor la coenzima Q10 , eu nu cred ca ti-au aparut pete noi din cauza asta. Iti spun din proprie experienta pentru ca eu nu am am luat si tot mi-au aparut in iarna asta 2 pete iar cea din vara s-a mai marit. Deocamdata eu nu fac nici un tratament am renuntat si la Vitix pentru ca medicul meu mi-a zis ca trebuie asociat cu expunerea la soare pentru a da rezultate. Spune-mi tu ce ai mai facut urmazi tratamentul recomandat de dr. Nedelcu intocmai ? Ai facut si raze PUVA? Eu i-am aratat medicului meu tratamentul dr. Nedelcu pe care l-ai pus tu pe forum. Mi-a zis ce de baza sunt razele PUVA si Vitix restul nu are nici o legatura. Iar crema Deuteria data pe tot corpul a zis ca este o tampenie. Sapunul Eucerin usuca f mult pielea, iar crema dermovate a zis ca nu este indicata pe fata. Eu oricum am tenul foarte uscat si mi-a recomndat pentru asta o crema tratament de la Uriage cu apa termala. Altceva ce sa-ti mai spun, astept sa vina primavara sa vad exact cate pete mi-au aparut si sunt hotarata la merg la dr. Nedelcu ptr. tratament cu raze puva. Nu-ti mai spun ca din cauza aparitiei de pete noi am facut o depresie nervoasa si am ajuns pe la psihiatru, iar acum fac tratament pentru depresie.

Era sa uit, pentru estomparea petelor mi-a recomandat Viticolor este un gel autobronzatnt care zice el, contine Vitixl.

V-am pupat am foarte mult de invatat, sunt in sesiune.

[color=red]am modificat titlul topicului in ceva mai sugestiv. Mircea

Buna Mary, buna tuturor,

Stai putin, eu am zis ca mi-au aparut pete de la coenzima Q10 in ulei de catina, nu de la coenzima Q10 simpla. Si cred ca uleiul de catina mi-a provocat petele noi, nu coenzima Q10. Acesta e un imunostimulator, creste imunitatea! E din aceiasi categorie cu echinaceea si vit. C, care sunt interzise in v. Daca ele sunt interzise, eu zic ca si uleiul de catina ar trebui interzis. Sunt substante care cresc imunitatea, si normal ca, in acest caz, celulele albe vor ataca si mai bine melanina. Nu are sens sa supraactivezi cu ulei de catina un sistem imunitar si asa suprareactiv!! Si asta nu e parerea mea, apare si pe site-uri in alte tari! Stiai ca in Canada pe ceaiurile cu echinaceea apare o atentionare: ,a nu se folosi in bolile autoimune’’.

Te plangi ca ti-au aparut 2 pete? Mie mi-au aparut 20 in 3 luni de coenzima Q10 in ulei de catina. Cum nu am mai luat, cum nu mi-au mai aparut pete noi (e adevarat ca iau si 3 pastile Vitix/zi).

Eu urmez strict tratamentul lui Dr. Nedelcu, si hai sa va spun la ce concluzii am ajuns:
-coenzima Q10 in ulei de catina mi-a provocat 20 pete noi, asa ca mai bine nu luati deloc, sau luati din cea de la firma Walmark, care contine numai coenzima Q10, fara ulei de catina; teoretic ar trebui sa fie buna, ca e antioxidant;
-magneziu forte mi-a provocat alergie, asa ca nu mai iau;
-Vitix-ul gel e f. bun, mai ales cand e soare afara. E bun si iarna, dar e mai putin eficient. La mine procesul de repigmentare a continuat si iarna, dar mai incet; atentie cum il dati, daca nu presti sa intre bine in pile VITIX PROVOACA VITILIGO;
-Vitix-ul pastile e bun, daca il suporta stomacul;
-crema Deuteria e buna, eu imi doar doar in zona in care am pete, adica pe maini;
-sapunul Eucerin e bun ca nu contine detergenti; daca va usuca mainile, dati cu Deuteria;
-regimul e bun, eu aveam niste pete rosii la baza nasului., de cand tin regim au disparut;

Insa cam toate cele de mai sus sunt adjuvante. In tratarea vitiligo, de baza sunt razele pUVA si mai nou nUVB. Chiar si Vitixul e adjuvant, dar un adjuvant bun!

Daca mai aveti intrebari, sunt deschis dialogului!

buna teo
de ce ai zis ca vitix-ul gel provoaca vitiligo daca nu intra bine in piele?..eu una n-am gasit nici o explicatie logica…
merci frumos

Asa e Alexa, e cum iti spun eu: Vitix gel poate provoca V. daca nu stii cum sa iti dai. Asa mi-a spus si dr. Nedelcu (mi-a atras atentia fara sa il intreb eu) si am observat pe pielea mea acest lucru. Mi-am dat pe petele mici, si, petele fiind f. mici, Vitix-ul mi-a alunecat si pe langa. In acele zone sun partial decolorat. Nu e o intindere a petelor, petele se delimiteaza clar. Este un pigment spalacit, spalacit de topt!

…"La mine procesul de repigmentare a continuat si iarna, dar mai incet; atentie cum il dati, daca nu presti sa intre bine in pile VITIX PROVOACA VITILIGO; " …

Nu inteleg !!!..
Teo … lamureste-ma ! Te rog.

Eu cred ca cel mai in masura sa ne lamureasca de acest lucru este cel care a inventat Vitixul gel. Nu stiu care e explicatia, probabil ca daca nu e presat bine pe piele, gelul nu se transforma in particule de substanta activa, si netransformandu-se poate afecta pielea. Eu stiu doar ca dr. Nedelcu mi-a atras clar atentia sa imi dau intai pe deget, apoi sa pun pe pata, si sa presez pana gelul se transforma in mici bobite de substanta activa, pe care sa le presez pana intra in piele. Daca nu fac asa, ma voi trezi cu extinderea leziunilor.

In privinta Coenzimei Q10, ea este antioxidant natural, dar sa nu faceti greseala sa o luati in ulei de catina. Uleiul de catina e un imunostimulator natural f. puternic, va duce rapid la aparitia de noi pete. Se gaseste si Coenzima Q10 simpla (la firma Walmark), din aceea ni se recomanda noua!

Fratilor voi stiti sigur vreun medicament natural imunomodulator? Am cautat pe net dar gasesc numai informatii contradictorii (chiar si despre catina am citit ca ar avea actiune imunomodulatoare, desi stiu si eu ca nu e chiar asa). Mi-a recomandat cineva pentru vitiligo sorel:
srd.ro/doc/2006_Sorel.pdf
cica ar fi cel mai nou produs de pe piata. Momentan nu stiu cat costa. O sa ma informez si o sa va spun.

… mai am o intrebare !
Unde gasesc Viticolor? … ieri mi-a adus doctora mea 3 pliculete de VIticolor. De unde le-as putea procura si eu ?

Viorel,

tu faci niste mici confuzii, ca multi altii dealtfel, in privinta imunomodulatoarelor…

Imunomodulatorul este o substnta care influenteaza sistemul imunitar, marindu-i sau micsorandu-i activitatea. Imunomodulatoarele sunt de 2 categorii: imunostimulatoarele (care maresc activitatea sistemului imunitar, o amlifica) si imunosupresivele (care scad activitatea sistemului imunitar, o diminueaza).

Ulieul de catina si echinaceea sunt imunostimulatoare. Ele nu se recomanda in vitiligo pt. ca vor face si mai activ si haotic un sistem imunitar care deja era prea-activ. In aceasta boala se recomanda imunosupresivele usoare, nu tari, pt. ca ne-ar lovi orice raceala.

Asa ca tu trebuie sa te interesezi de imunosupresive usoare, din acesteea sa iei, in nici un caz imunustimulatoare (gen Vit. C, catina, echinaceea).

In privinta Sorelului, inca nu am auzit de el!

Teo… lasa-mi si mie ceva ca sa pot sa te contactez

Merci Teo. Dar sa stii ca in privinta vitaminei C lucrurile nu stau chiar asa. Ia uite ce recomanda Dr. Grimes, o doctorita care mai participa pe la intalnirile anuale la care participa doctori si pacienti (cred ca doar in S.U.A. au loc aceste conferinte)
ZILNIC:
E 200-400 IU
folic acid 800mcg-1mg
C 1,000 mg
B-12 1,000mcg
CoQ10 50 mg
multivitamine
Si sa stii ca aceasta doctorita e foarte apreciata.

In privinta doctorei Grimes stiu ca ea recomanda acest tratament la toti bolnavii de v. ( este si o conferinta in SUA pe tema vitiligo in prezent, la care este invitata d-ra Grimes). Eu cred ca acest lucru e o greseala, pt. ca tratamentul v. trebuie individualizat in functie de pacient, ce face rau unora nu face rau altora. Poate vit. C face bine la unii, insa la multi imunomodulatoarele le fac rau, inclusiv vit. C. Este si cazul meu, si al multor altora, si dr. Nedelcu mi-a scris pe reteta sa nu iau vit. C. Daca tu observi ca nu iti face rau, poti sa iei, dar daca observi ca acel complex de vitamine iti face rau, sa fii sigur ca de la vitamina C ti se trage. In prezent sunt medici in Romania care recomanda imunostiumulatoare in V., acest lucru fiind o mare greseala. Vit. c e un imunostimulator, asa ca eu zic sa te feresti de ea. Poate luata impreuna cu tot complexul de vitamine are alt efect, insa separat poate sa faca rau. Nu uita ca mie mi-au aparut vreo 20 pete pe maini in per. oct-dec, de la coenzima Q10 in ulei de catina. Incepand cu 15 dec. am intrerupt tratamentul cu coenzima q10 in ulei de catina, si din 1 ian. nu mai am nici o pata noua.

pentru cine vrea sa ma contacteze, adresa mea este urmatoarea:

Hmmm, teo eu cred ca petele s-au extins tocmai din motivul ca ai apasat prea tare! Mi-a atras si mie dr. Nedelcu atentia cum aplic gelul Vitix, si mi-a spus sa am grija cum il aplic, mai bine sa ramana bilutele nesfaramate decat sa apas prea tare, deoarece leziunile atrag vitiligo. Iar gelul nu se transforma in bobite in timp ce presezi, ci acesta chiar contine microgranule care ajuta repigmentarea, care trebuiesc sfaramate. Inainte sa pui gelul pe deget e bine sa iti freci palmele, pentru a incalzi degete si a favoriza spargerea microgranulelor. Asadar, nu cred ca de la faptul ca nu ai frecat destul de tare, ci dimpotriva.

Nutz, nu am apasat asa de tare incat sa ma trezesc cu leziuni (rani) pe piele. Pur si simplu am apasat cu degetul.
O fi si de la Vitix gel, ca parca prea se slabeste pigmentul exact acolo unde imi dau eu cu gel. E posibil sa fie o legatura intre felul in care imi aplic eu gelul si extinderea leziunilor. Insa si NEdelcu si pe prospect scrie sa apasam suficient de puternic ca gelul sa penetreze pielea.

Tu cum procedezi?? Iti incalzesti mainile, apoi iti pui gel pe deget, si incepi sa aplici usor, usor? Sau mai impingi si gelul in piele cu degetul?

am 13 ani

[color=red]multi inainte, nu e nevoie sa trimiti un reply doar ca sa ne spui asta. Mircea

Copilul meu are 13 ani si are Vitiligo de la 5 ani. Suntem din Botosani.Doctorul a prescris Vitiligo si fond de ten +50 dar rezultatelew nu se vad iar petele se tot maresc. CE inseamna pUVA si nUVA?Si ce pret are o lampa sa vad daca pot sa o cumpar.Va rog frumos imi raspunde cineva? Suntem noi pe forum.Multumesc

Vitiligo e o boala, nu un tratament. Medicul nu avea cum sa iti dea vitiligo, eu cred ca ti-a dat Vitix. E bun, dar e si mai bun in combinatie cu o lampa nUVB sau pUVA.
nUVB=narrow ultraviolet band
pUVA=psoraleni+ ultraviolet band
psoraleni=substante care sensibilizeaza pielea inainte de expunerea la lampa UVA.
nUVB nu se gaseste in Rom, iar pUVA se face doar in marile centre dermatologice (Buc., IAsi, Cluj, etc).

Ce faci Maria? A inceput copilul tau un tratament? A obtinut rezultate?

Uleiul catina are proprietati imunomodulatoare.Este indicat si in lupus eritematos.Care se stie este o boala autoimuna.

Teo,imunomodulator inseamna ca moduleaza adica regleaza imunitatatea.

Viligo este o boala cu substrat nervos.Adica neuronii trimit semnale aberante catre periferie,adica catre organele genitale,unde si apare,si degete etc…

Neuronii sunt cei care controleaza toate functiile si metabolismul celulelor organismului.

Nu o sa va vindecati de aceasta boala decat daca umblati exact acolo de unde sunt trimise semnalele aberante,care modifica metabolismul melanocitelor,adica la nivelul gandirii si atitudinii fata de voi si de ceilalti.

Poate suna ciudat,dar cei afectati de vitiligo au o stare sufleteasca identica cu cei afectati de cancer.

Majoritatea sunt melancolici si le lipseste iubirea si respectul de sine.In schimb au o mare dorinta de a ajuta alti oameni.

O sa revin cu unele explicatii si un tablou mai general.