Tratament in Germania

buna tuturor bolnavilor de vitiligo…si eu ma numar printre ei…am vit de mai bine de zece ani si am facut mai toate tratamentele pe care le tot mentionati aici…daca nu chiar toate…melaoline a mers excelent la mine…restul slabut…dupa melaonine m am vindecat 90% mai avem pete decat pe degete si micute insa dupa o sarcina boala mi a reaparut in forta si a trebuit sa ma orientez spre un tratament sa nu i dau sansa sa evolueze si am ajuns la Munchen la un dr extraordinar care chiar isi da interesul in aceasta boala…si tratamentul este sigur pentru organism…si functioneaza…am deja 4 luni de tratament si 60% repigmentare…nu stiu daca am voie sa fac reclama insa toate detaliile le gasiti pe site ul doctorului…vitiligo-vitiligo.de/ mult succes!!

ne poti spune cam cat ai cheltuit pe tratament??si in ce consta tratamentul? ai cumva pete pe maini?acolo da rezultate tratamentul?

Deny, intra pe link-ul furnizat de ile. Vezi ca au si o varianta in engleza. Acolo ai toate detaliile despre tratament, si cost. Din cate am inteles eu, consultatia initiala costa aprox 100 EUR, apoi medicamentele ti le procuri tu. Consultatia de control (la fiecare 3 luni), costa mai putin.

Intr adevar site ul are si o varianta in engleza unde explica exact…costurile totale au fost de 120 euro consultatia care a durat cam doua ore si 180 euro medicamentele pentru primele doua luni de tratament apoi am comandat altele prin telefon si au ajuns intr o saptamana in tara nu a fost nevoie sa ma mai duc acolo…bineinteles m a mai costat si drumul insa sanatatea mea nu are pret…nu este primul doctor din strainatate la care ma duc…insa este primul caruia ii pasa in primul rand de sanatatea pacientilor si nu intoxifica organismul cu psoraleni si alte medicamente de genul asta care au efecte nocive pe termen lung…tratamentul lui este pe baza de antioxidanti vitamine minerale care in combinatie cu uva si uvb facute separat da rezultate uimitoare…eu vad pe pielea mea…am facut de asemenea tratament cu lampa uvb fara sa iau nimic altceva timp de 6 luni si nu am avut niciun rezultat…de asemenea mi a schimbat total pararea conform careia ar fi vitiligo o boala autoimuna caci tratamentul pe care dansul il prescrie are ca prim efect cresterea imunitatii astfel incat organismul sa lupte cu boala…iar niste medicamente pt cresterea imunitatii intr o boala autoimuna nu ar face decat ravagii in organism…si pe fondul asta boala ar trebui sa se extinda insa dimpotriva!!!

mersi Teo si Ile pentru explicatii :smiley: o sa ma uit pe site…poate la vara in vacanta o sa incerc si eu sa ajung in Germania…sa vedem …

am vazut tratamentul, practic nu vine cu nimic nou fata de alte tratamente. Ce face insa acest doctor?? Dozeaza cantitatea de vitamine si medicamente in functie de nevoia specifica a fiecarui bolnav, adica da fiecaruia atat cat ii trebuie.
Ai vazut, ca nici el nu vindeca predispozitia, dar face sa dispara simptomele clinice. Acesta e un lucru mare in vitiligo.
Succes cu tratamentul.

PS: am vazut ca se poate face prescriptia si prin telefon, dar trebuie sa trimiti in prealabil poze cu zonele afectate, si sa competezi un chestionar.

ile, multumesc pentru ca ne-ai povestit de acest doctor. pe mine ma bate gandul sa ma duc la el anul asta.
eu n-am mai incercat alte tratamente, sunt doar la a 4-a sedinta cu lampa dermalight. ce ma sfatuiti, sa mai astept sa vad ce efecte are lampa sau sa ma duc in munchen?

pai daca nu ne dai mai multe detalii despre tine, nu avem cum sa ne dam seama:
-varsta, de cat timp ai vitiligo, cat de mult e extins (pe maini, pe fata, pe picioare, pe corp…), si ce tratament urmezi in prezent.

păi am mai postat eu de cateva ori pe forum: 32 ani, mâini, faţă, mai nou şi pe picioare. s-a declanşat în urmă cu 4-5 ani.
n-am folosit până acum niciun tratament. am început de-abia acum să folosesc lampa dermalight (cum am spus, sunt la 4-a şedinţă) doar la două zone depigmentate de pe picior, ca zonă de test, să văd cum reacţionează.

eu as continua cu lampa. Pe fata ar trebui sa te repigmentezi 100% pe fata, dar pe maini si mai ales pe laba piciorului vei avea rezultate destul de slabe.
Daca ai pete mici pe maini si fata, cel mai bun tratament e lampa nUVB+vitix gel+vitix tablete.
Daca ai deja pete mari pe maini si fata, e mai bine cu soare+novitil+vitix tablete.
Tratementul din Germania e scump, eu zic intai sa astepti sa vezi ce rez ai cu metodele clasice.
daca vrei neaparat sa incerci trat din Germania, eu zic ca poti sa il faci in paralel cu lampa nUVB, din ce am citit pe site nu mi s-a parut ca se bat cap in cap.
Bafta.

merci mult, teo!

Buna tuturor,buna Ile !

Va rog sa reveniti cu detalii despre tratamentul din germania cum ar fi limba in care se comunica-exceptand germana-daca e obligatoriu sa mergi sau poti folosi e-mailul sa trimiti datele ,cum ajungi si - mai ales care e stadiul de pigmentare la care ati ajuns.

Va multumesc!

Intra pe site-ul afisat mai sus, la postul 11. Vei vedea ca au si o varianta in engleza.

Buna! Stie cineva ceva despre RE CELL?

Uite ce am gasit
vitiligocover.com/vitiligo-cure- … as-recell/
Pare promitator. Poate ziua pe care o asteptam cu totii de atata amar de vreme a venit :slight_smile:

LE:
Uite si un videoclip cu utilizarea
youtube.com/watch?v=laC2fQYXn_A

De fiecare data cand am auzit de cate un tratament ne-am bucurat si ne-am facut sperante si cred ca acum , cu aceasta terapie viata noastra se va schimba!
Sa ne rugam pentru ca cei care au mai multa putere decat noi ,sa faca in asa fel incat sa fie disponibil cat mai repede pentru toti cei care au avut ghinionul sa se pricopseasca cu tampenia asta de vitiligo!

referitor la tratametu asta…caruia i-ati postat si filmuletu respetiv, e aparut pe piata ? eu pot sa ma duc sa0l fac chiar si in afara tarii, de acolo d und e aparut el !! ma intereseaza doar cum tre s procedez si daca e garatata vindecare ? apropo, am deja vre=o 9 sedinte cu lampa nUVB , iau si pastile vitix 2 pe zi…dimineata si seara, plus zonele cu pete mai mici…folosesc si vitix gel, daca as sta sa ma dau peste tot as sta 3 ore dimineata 3 ore seara… dar rezultate nu s vad !! sincer s fiu am ajuns la o expunere de 1 min si 40 secunde…timp de expunere , o sa maresc cu 20 secunde…ptr ca oricum nu se vede nici un fel de nuanta roz dupa ce ma expun !! normal cand ar trebui sa se vada ? pastilele alea le iau nedeterminat ? sau am o perioada dupa care fac pauza ? astept un raspuns…cu privire la nelamuririle mele… mersi frumos !!

1)ReCell nu pare un tratament care vindeca. Un tratament care vindeca trebuie sa trateze cauza, adica o lipsa a unui cromozom din gena responsabila cu pigmentarea. Un tratament care vindeca ar trebui sa refaca acel cromozom, cumva. De aceea gasirea unui leac vindecator pt vitiligo este f dificila, pt ca si cauza este f complexa. ReCell este doar un tratement care trateaza efectul, (ia celeule din pielea sanatoasa si le pune pe petele albe).
2)@Cristi: trebuie sa maresti timpul de expunere, pana la momentul in care se inrosesc putin petele albe. timpul maxim de expunere la o pata este de 4min 40 sec.
Nu toate petele raspund bine la tratamentul nUVB. Cel mai bine raspund petele de pe fata, gat. Nu raspund aproape deloc petele de pe palme si picioare. O cura de nUVb dureaza max 6 luni, cu 1 luna pauza.
Tablete de Vitix poti sa iei si 11 luni. Eu am luat 1 an, apoi mi-am facut analizele la ficat si nu era nici o problema.

mersi frumos , fac tratamentu cu nUVB si petele sint roze …am ajuns la 2 min si 40 sec pe gat,pe corp… si la 3 min pe maini si frunte deoarece am obs ca acolo merge mai greu…si nuanta roz inka nu isi facuse aparitzia…!! tinem legatura…mersi

apropo…vara ce fac ? merg cu vitix pastile si lapma nUVB ? sau schimb tratamentu si trec de la lampa la expunere la soare ? am inteles eu bine…ca tre s ma feresc de soare vara ca e daunator !! de fapt…kiar eu am patito in vara trecuta…de la pete mici…am ajuns dupa cateva zile d stat la mare cu niste pete imense…!! deci, cum procedez la vara ?