tratament

Buna ziua.Am vitiligo de mai bine de 10 ani cam pe 30% din suprafata corpului, inclusiv pe fata si maini.Acum cateva luni am citit pe un forum un tratament bazat pe un unguent cu MOMETAZONA.Dupa ceva cautari pe net am gasit ceva similar la noi ELOCOM.E o crema care se aplica seara pe zonele afectate.Dupa cca 2 luni a reinceput pigmentarea pielii.Am unele zone in care aproape nici nu se mai vad.Am zis sa va
impartasesc si voua tratamentul, poate la unii da rezultate.Sanatate multa.

1 Like

Salut!Am vazut ca sunt mai multe feluri de Elocom,unguent,crema si solutie cevaā€¦tu ce ai folosit?

se foloseste crema, cu care se ung partile albe, fara a depasi insa conturul acestora inspre afara.
Pt fata se foloseste Advantan Milk , pentru ca Dermovate e prea puternic pt fata.
Dermovate-ul a fost creat pt eczeme ale pielii, dar s-a observat ca reactie secundara o oarecare repigmentare a pielii, si de aceea acum se foloseste si pt vitiligo.

Nu se poate folosi crema Elocom si pentru fata?

ba da, se poate folosie Elocom si pt fata. Dar nu Dermovate la fata.

am tot auzit chestia cu orice crema pt vitiligo sa nu dai pe partile sanatoase.Problema la mine pe fata petele nu sunt bine definite si nu prea se vede conturul.decat in alte zone se vad bine.e chiar asa grav daca dai cu elocom si pe partile sanatoase,ca pe fata cine stie ce pigment nu mai am din ce observ.sincer mi sa acrit de boala asta.am devenit si mai nervos de cand am boala asta.singurul tratament care lam urmat pana acu a fost cu antioxindant Oxylyc,recomandat de doctora de la endocrinologie,ca am si tiroidita autoimuna,de parca nu era de ajuns petele.Mi-a zis sa iau 10 pastile pe luna,dar eu iau acu in fiecare zi ca vad ca nu se opreste boala asta nenorocita.Am auzit ca antioxidantii te pot slabi,asta eā€¦meerg pe risc,macar sa dau coltul,ca deja mi sa luat sa traiesc cu petele astea.Poate merit boala asta,ca am facut cateva rele la viata mea,am furat,am amenintat,am injuurat,am zis ca nu cred in Dumnezeu,acu chiar nu mai cred.asta e,macar nu ma parasit prietena,nu stiu de ce mai sta langa unul ca mine,nu aveam boala asta cand neam intalnit,suntem de 4 ani impreuna si am boala asta de un an si ceva.Sincer numi vine sa bag banii in tratamente care nu fac nimik,dermatologul mia recomandat chestia aia cu lampa,atat,ma asteptam la ceva medicamente.Am observat totusi ceva,de cand cu boala asta nu mai racesc orice as face,gripa nu mai iau,avea pretena mea si nu am luat si ea a luat de la mama ei,ciudat,ca eu raceam f repede.Am auzit ca poti si sa orbesti de la boala asta,daca ar fi asa chiar ca mai bn prefer sa mor.asta eā€¦naspa boala si nu am decat 24 de ani.papa!

Daredavil, poate ar fi cazul sa vorbesti cu un psiholog. E normal sa fii suparat, dar nu atat de depresiv incat sa-ti doresti sa mori la 24 de ani.
Sunt oameni care lupta pentru a trai desi au leucemie, sida etc.

Incearca toate tratamentele, poate ceva va da roade la tine, dar n-ai cum sa castigi la loto daca nu cumperi bilet, nu? :wink:

Capul sus!

inca nu am luato razna incat sa ma duc la psiholog.oricum boala asta mi se pare ca un handicap,toti se uita la mine de parca as avea un picior lipsa sau o mana.Eu lucrez la o benzinarie de inainte sa-mi apara petele astea si se mai uita unii clienti la mine de parca as avea raie,de fapt era mai buna raia ca aia se vindeca :slight_smile:).Oricum trebuie sa tin de serviciul asta ca sunt sigur ca nu o sa mai am sanse sa ma angajez altundeva unde am contact cu clienti,se gandeste patronul ca ii sperii asa.Poate intr-o fabrica cevaā€¦acolo se mai poate.Chestia cu nervozitatea o fi valabila la toata lumea bolnava de vitiligo?Ca sincer prea ma enervez din orice nimic,si nu exteriorizez cateodata,fierb asa in mine.

Daredevil, daca te duci la psiholog nu inseamna ca ai luat-o razna de tot, asta e o mentalitate gresita deoarece psihologie e o ramura relativ noua in Romania. Faptul ca tu ai ganduri negre, ca lumea te descrimineaza etc. asta suna a depresie, iar o depresie mentinuta duce la lucruri grave in timp. Gandeste-te numai ca vitiligo apare pe fond nervos; pai daca tu ai mereu ganduri rele, te stresezi din cauza asta, cum sa nu evolueze si mai mult boala?

Crede-ma, un psiholog te ajuta foarte mult sa capeti incredere in tine. :wink:

Cred ca doar in Romania e problema ca te discrimineaza lumea din cauza unor pete si nu te mai angajeaza nimeni. Daca iti zice cineva ca nu te angajeaza pentru ca ai petele pe mana, pai il paste ditamai amenda! Tu esti protejat in campul muncii sa nu fi discriminat si trebuie luat atitudine.

Daca nu te tii de tratament, iti faci mereu ganduri negre, cum vrei sa ameliorezi situatia?

Elocom contine cortizon si este folosit in tratamentul dermatitelor, eczemelor, deci a bolilor cu caracter alergic. Si pt ca, contine mult cortizon nu e recomandat sa te dai foarte mult timp cu el caci apar reactii adverse. Si eu am folosit putin cortizon , dar nu m-a ajutat si nu cred ca asta este solutia ā€¦ar fi prea simpla , cremele astea exista pe piata de ani de zile si daca vindecau am fi stiut.
Singura diferenta intre crema si unguent este ca unguentul se absoarbe mai greu in piele si ar fi mai indicat decat crema, iar solutia se da pe scalp.

Cine stie daca dai cu Elocom crema si pe partile sanatoase patesti ceva?ca la mine pe fata e imposibil sa dau numai pe pete pentru ca sunt imprastiate si nu sunt bine definite marginile.

DIN CATE IMI ADUC AMINTE CU ELOCOM NU E VOIE PE FATA , PE FATA SE POATE FOLOSI LOCOID (TOT CREMA CU CORTIZON CEVA MAI SLABA) SI NEAPARAT CREMA ( CA ESTE SI UNGUENT SI SOLUTIE SI DIN ASTA), PT FATA NU SE DA CU UNGUENT CA POTI FACE COMEDOANE . DAR CEL MAI BINE VB CU MEDICUL CARE TI-A PRESCRIS ELOCOM.

tocmai aia e problemaā€¦eu nam apelat la un medic pentru tratamentul cu elocom.ca medicul care ma diagnosticat mia zis ceva de razeā€¦cu o lampa porcarii dastea,sedinte,deh sa vina banul la el.pana acum nam avut efecte adverse la elocom,nici pe fata,nici prin alte parti.poate doar zona inghinala mi se pare ca avut efect parca sa mai redus zona,sincer numi dau seama cand se maresc si cand scad sau cand apar pete noi.asta eā€¦ce o fi o fi.

Elocomul, Dermovate si alti corticoizi nu se folosesc mai mult de o luna. La fata se foloseste crema, iar la corp se foloseste unguentul. Apoi se facepauza o luna, si se reia tratamentul, si tot asa mai departe.
Aceste substante se dau strict pe pete. Nu dati si pe zonele sanatoase.
In schimb Vitix si Vitiless se dau si in jurul petelor, pt a le incetini evolutia.
Daredevil, sa stii ca cel mai eficient tratament este lampa nUVB. acum , fiind vara, poti sa folosesti vitiless+soare, dar la iarna neaparat lampa.

eu am dat si pe zonele sanatoaseā€¦asta eā€¦pana acu nu sa intamplat nimic,o sa incerc sa nu mai dau si pe zonele sanatoase,dar pe fata e cam greu.cat despre lamapa magica am auzit de ea si nui prea eficienta,dai o gramada de bani si se poate sa nu aiba efect sau are efect si dureaza putin,asa ca nu se merita.

ai auzit prost. Lampa nUVB este tratamentul de baza in aceasta afectiune, restul sunt adjuvante. Poate Novitilul sa mai fie tratament de baza.
Costa cam 300-350 EUR, depinde de unde o achizitionezi. Acum poti folosi soare, dar la iarna neaparat sa iti iei lampa.