Pentru Zona Inghinala

Salutare,

Nu prea am fregventat acest forum, desi am vitiligo de vreo 3 4 ani. Deocamdata am pete extinse doar in zona inghinala. Langa genunchi e o pata f mica si pe sold la fel (cat un varf de unghie). Au mai fost 2 tentative la ochi, in urma unor arsuri provocate de soare (una la mare si una la munte), dar care s-au repigmentat destul de repede cu vitix si iar soare (dar cu moderatie).

Din ce am observat eu la mine, o zgarietura + o arsura e o combinatie in care vitiligo are sanse mari sa se declanseze.

Acum vroiam sa va intreb, cum rezolv problema in zona inghinala, nu vreau solutii extreme gen raze, pentru ca nu sunt convins de ele si sincer nu merita riscul. Sa folosesc Vitix am inteles ca ar fi riscant fiind pielea mai sensibila, insa ma gandesc serios ca la vara sa aplic si sa bag niste sesiuni nud la plaja, cracit (ca mosii aia care vor sa se bronzeze intre buci :mrgreen: ), poate cine stie am noroc.

In rest starea mea psihica este buna, imi place sa cred ca as putea trece chiar si peste o inrautatire a bolii. Pana la urma nu se ia, iar ignorantii care nu inteleg asta, nu merita atentia mea.

Din ce stiu, o lampa cu ultraviolete de tip B este mai sigura decat expunerea la soare. Rezultatele sunt foarte bune in zona inghinala, in comparatie cu zone precum: mainile, coatele, genunchii

Vitix gel singur nu te ajuta cu mare lucru la zona inghinala. El trebuie combinat cu lampa nUVB, care e potrivita pt zona inghinala.
Daca iti place sa stai nud la soare, mai bine folosesti vitiless gel+soare .

Poti incerca unguent protopic 0,1%. Am inteles ca se pot obtine rezultate, mai ales in zonele cu piele mai subtire…

am facut rost de melaoline pastile de cateva zile…am inceput sa le iau 2 la 2 zile, combinate cu solar…problema este ca m-am bronzat foarte tare la fata in 3 sedinte de solar, iar petele de pe fata se vad foarte rau acum…s-au inrosit si ele destul de mmult…nu stiu ce sa fac…sa mai continui sa merg la solar sau sa ma opresc?

cam mult melaoline…el se ia de obicei cu 2 ore inainte de expunere…plus ca asa e si normal de la solar pentru ca tu efectiv te bronzezi si petele doar se inrosesc…cel mai bine ar fi o lampa uvb cu care sa te concentrezi numai pe pete (plus ca la cum faci tu probabil ca daca te mai arzi de la prea mult melaoline atunci risti sa apara si alte pete)

pai asa am luat…2 pastile cu 2 ore inainte de expunerea la solar…la solar am stat 2 minute prima data, 3 minute apoi si 4-5 minute la ultima sedinta…dar m-am bronzat foarte tare, iar petele de vitiligo s-au inrosit…sa continui sa merg la solar si sa dau cu o crema de protectie pe fata( in afara petelor)?

Cam asa ar trebui…tu ce crezi? Sau eventual sa iei numai o pastila de melaoline…te face sensibil la radiatia UV si te bronzezi mai repede

ok, mersi…o sa incerc cu o pastila si cu o crema cu factor mare de protectie pe zonele de pe fata neafectate…tu ai incercat tratamentul cu melaoline?

mi-am luat recent si mi-e cam frica…nu stiu cum sa incep…cred ca jumatate de pastila cu 2 ore inainte de expunere.
Tu ai observat ceva efecte secundare? Cum iei pastila simplu sau cu lapte/alimente ceva?

nu, nu am observat efecte secundare…ce-i drept am luat doar 8 pastile pana acum…da, le-am luat cu lapte iar apoi am mancat…dupa doua ore m-am dus la solar…petele s-au inrosit foarte mult…mai ales pe fata si in zona genitala…dar azi nu am mai luat pentru ca nu stiu ce sa fac…deja m-am bronzat foarte tare la fata si sunt foarte vizibile petele de pe fata…partea proasta e ca lucrez si intr-un domeniu unde fata conteaza

Autobronzant poate combinat cu un fond de ten sa acoperi petele…viticolor plus fond de ten e o solutie buna mai ales daca esti si bronzat (adica putin mai inchis la culoare decat de obicei) pentru ca are o nuanta mai maronie

o sa incerc si varianta asta…sa vad ce iese :slight_smile: am mai citit pe net despre un tratament cu laser care s-ar face in italia…ai idee despre ce este vorba?

mda tratament cu laser excimer…pare o solutie buna daca ai bani sa te duci acolo in mod regulat pentru sedinte…o data pe luna parca nu mai stiu. poate apare si la noi totusi

ai idee unde in italia se practica tratamentul asta cu laser? si daca sunt rezultate considerabile?

o cautare pe google releva mai multe…cam atat stiu si eu. Se gaseste o clinica am impresia si niste informatii despre sesiunile de laser.

Mersi pentru sfat !

Imi puteti recomanda un loc de unde pot cumpara o lampa?

as vrea sa va intreb pe toti care aveti petele in zona inghinala… unde le aveti?eu am numai ipe partea stanga, cateva pe piciorul stang si ceva mai multe pe sold dar tot pe stanga.ah si am un tratament nemaintalnit.cu 3 feluri de creme + vitix 4 cap pe zi si plus solar 3-4 sedinte pe sapt…cu cat citesc mai mult despre fiecare cu atat ma nelinistesc in privinta tratamentului ptr ca nu gasesc o asemanare intre voi…si mine… :frowning:

Ciudat de multe vitix. Sunt pastile sau capsule? Pt zona inghinala la mine lampa a rezolvat 90% din pete. Creme nu stiu pentru ca ar trebui folosite impreuna si cu expunere la soare…si mai greu decat poate pe plaja la nudisti :slight_smile:

pastile scuze. spune-mi le ai de mult petele? eu le am cam de 7 ani si sper sa nu fie cam tarziu.ce fel de tratament ai luat? nu mi-ai spus pe ce parte le-ai avut?