Tratament recomandat de Dr Marcu Ion

Buna tuturor… Nu am facut nici un tratament pana acum desi am pete de 7 ani. Am citit pe site despre fiecare in parte (recunosc nu f mult) dar nici unde nu am vazut tratament ca al meu.In urma cu o saptamana am fost in Bucuresti la o clinica privata tratamentul consta in vitix, 4 creme + lampa. si anume Vitix 4 pastile pe zi, crema protopic dimineata si seara, marti crema daivonex dimineata si seara, miercuri crema advantan dimineata si seara, joi o iau de la capat cu protopic, vineri daivonex, sambata advantan si duminica pauza.intre timp trebuie si 4 sedinte cu raze pe saptamana tratamentul fiind de 3 luni…va rog daca stiti ceva daca ati auzit despre tratamentul acesta sau poate cineva a mers la dr Marcu va rog din suflet sa imi spuneti si sa nu imi ocoliti mesajul…am nevoie de o incurajare :frowning: :frowning:

Si mie la inceput mi-au prescris niste dermatologi daivonex si elidel…cam slabe rezultatele dar daca spui ca o sa combini cu raze poate merge bine. Ai grija sa nu existe supraexpunere si totul va fi ok. Mult noroc !

acum nu ti nici un fel de tratament? ai incercat ceva diferit?

Acum vreau sa ma apuc iar de lampa plus sa incerc si melaoline…cred ca saptamana viitoare incep

ai mai folosit melaoline pana acum? adica merita sa il incercam? chiar da rezultate?

Pana acum n-am auzit de combinatiile acestea. Din ceea ce stiu, in general se recomanda un singur unguent in combinatie cu raze, pt a vedea daca raspunzi la un anumit tratament.
Stiu ca se mai iau pastile vitix in combinatie cu ungeunt vitix si raze UVB.
Mie mi-a mai fost recomandat de un dr. protopic in combinatie cu UVB, insa din pacate, nu l-am putut continua in forma aceasta deoarece am avut efecte adverse din cauza UVB. In prezent fac tratament doar cu protopic. Nu pot sa zic ca m-am repigmentat, doar ca nu se mai vede atat de alb si nu mi s-au extins petele pe care le tratez.
Te rog, daca ai rezultate cu noul tratament, sa ne scrii si noua. Numai bine!

cu siguranta ca am sa va spun pentru ca atunci cred voi tipa si in gura mare si voi fi fericita…dar pana atunci…nu pot decat sa ma inarmez cu rabdare…pentru ca de 2 zile ma uit incontinuu la corpul meu sa vad daca e vreun rezultat…desi sunt constienta ca nu are cum asa de repede…dar ce sa fac…asa sunt eu :smiley: numai bine!

succes atunci si nu iti pierde increderea

Daivonex-ul si Advantan-ul nu se folosesc in paralel cu lampa, pt ca sunt imunosupresive (scad imunitatea la nivelul pielii), iar lampa stimuleaza cresterea imunitatii (ca sa apara bronzul).
Nici un imunosupresiv nu se foloseste pe timpul curei cu lampa.
Lampa merge cu Vitix gel, novitil, vitiless, melaoline.

de unde stii treaba asta?spune-mi mai multe te rog ca mai nelinistit

pai te rog sa citesti prospectul de la Advantan Milk si Daivonex: scrie ca nu e bine sa te expui la soare?
Acesti corticoizi scad raspunsul imun al pielii, si odata cu scaderea imunitatii scade si auto-imunitatea (adica cauza vitiligo). Si asa au efect de reducere a petelor de vitiligo. Problema e ca soarele si lampa nUVB o cresc, deci tratamentele se bat cap in cap.
Nici la Melagenina si la Protopic nu trebuie sa te expui la soare (dar pe prospectele lor cred ca scrie acest lucru).
Eu stiu ca sau folosesti Melagenina, Protopic, corticoizi, si nu stai la soare, sau folosesti Vitix, novitil, melaoline si stai la soare.

pai si atunci? ce sa fac eu ?dupa ce ca am fost in bucuresti special pentru asta crezand ca sunt mai specializati in domeniul asta…si dupa ce ca am dat vreo 200 ron numai pe consultatie, plus tratmentul care e de 600 ron pe luna …si la urma ma las de bani…dar nu mai e increderea si vointa care am avut-o la inceput…ati auzit careva cumva de acest doctor Marcu Ion ? sau sunt eu singura oaie ratacita pe la cabinetul lui…

Citeste cu atentie acest forum. Vei gasii multe raspunsuri la intrebari la care dermatologii nu stiu sau iti dau un raspuns evaziv.
Suntem multi aici, pe forum ce am postat dupa multe experiente si tratamente personale, precum si dupa ce am citit mult pe alte situri in alte limbi. Fii rabdatoare, citeste tot, posteaza acolo unde trebuie si o sa gasesti tratamentul potrivit. Cu nervi, fuga la diversi medici si bani nu faci nimic. Michael Jackson , bolnav de vitiligo, a avut multi bani si sfatuitori inclusiv medici si nu a reusit nimic in aceasta afectiune. Renunta la tratamentele ce nu dau rezultate, la cele ce se bat cap in cap si la bani cheltuiti. Toate acestea duc la nervi iar nervii la extinderea petelor. Ce sa faci ? Nu stiu , tu vei afla sper cat mai repede.
Sanatate si rabdare!

nu, nu am auzit de dl Marcu Ion.
Mie mi se pare absurd sa te ungi si cu Daivonex, si cu Advantan. Eu stiam ca Advantanul se foloseste la fata, pt ca pielea e mai fina, si Daivonex la corp.
Ma rog, s-ar putea sa ai efect, dar din cauza celor 4 pastile de vitix si a lampiin UVB.
Daca vrei incerca tratamentul, dar sa stii ca nici un tratament cu Advantan si Daivonex nu se face mai mult d eo luna

de ani de zile intru din cand in cand pe forum si vad aceleasi tratamente fara rezultate… aceleasi intrebari… tare mi se pare ca va place sa va amagiti singuri… astea-s tratamente !? elidel !? protopc?! vitix si uvb !? is NIMICURI, is GUNOAIE… un tratament adevarat lipseste cu desavarsire.

unii au obtinut rezultate foarte bune cu aceste tratamente numite ,nimicuri’’ si ,gunoaie’’. Daca nu ar fi fost ele, eu azi eram ca Michal Jackson.

In sensul ca ai fi recurs la depigmentare chimica nu? Pentru ca asa a facut el (plus ca avea o forma care progresa foarte agresiv)

inca nu ma pot pronunta dar cred ca isi are efect tratamentul… desi nu am o luna … pe petele cele mai albe mi-au aparut unele maronii si sunt chiar vizibile…nu stiu ce sa zic…poate daca as vedea cum arata o repigmentare as stii…sanatate la toti!

pai da…acele puncte maronii sunt puncte de pigment :smiley: super :slight_smile:

Ti-ai vazut visul cu ochii: asa arata repigmentarea. :stuck_out_tongue:
Tratamentul urmat e chiar cel descris de tine? Cu Daivonex, Daivobet , 4 pastle Vitix si raze?