Lumigan

Lumigan 0,3 mg/ml asa se numeste solutia.
Cat despre tratament el merge. Am reinceput si sedintele de UVB. Acum sper sa mai repigmentez cateva pete pe timpul iernii.
Succes Teo!

Am inceput tratamentul de o saptamana.
deocamdata nu spun nimic.

Pentru Moonwalk.
Lumigan este o solutie pentru ochi cred. Cum o folosesti?

Normal ca este. Scrie mai sus despre un studiu si de acolo si ideea cu tratamentul. Se aplica picaturile pe pete de 2 ori pe zi respectiv dimineata si seara. Nu este nevoie de expunere la lampa (asta poti face in paralel pentru rezultate mai bune)

In prezent am aprox 2 luni de tratament cu Lumigan, si pot sa spun ca are efect. In prima luna mi-am dat de 2 ori/zi, acum numai odata/zi.
Efectul s-a vazut in cateva zile, si este puternic in comparatie cu al altor creme. In prezent m-am repigmentat in prop de 95% la o pata din coltul ochiului drept,pe care o tratasem fara rezultat in primavara cu lampa nUVB. Pielea sanatoasa se innegreste imediat de la aceasta solutie, iar cea bolnava prinde si ea culoare dupa 1 sapt.
Cele mai bune rezultate apar la fata si obraji, dar si pe coate. Pe palme nu am testat.
Singurul dezavantaj e ca aceasta solutie e cam scumpa, costa 65 RON/2 ml.

Ma bucur ca a dat rezultate si la tine Teo :slight_smile:
Singurul dezavantaj este pretul…mai ales tinand cont de numarul de aplicari pe care il ai cu un singur flacon. Pentru pete pe fata, sub brat si coate este cel mai recomandat. Daca petele sunt extinse atunci lampa este cea mai indicata.

Nu scrie nicaieri ca pigmentul este permanent, pt ca solutia este una pt tratamentul glaucomului la ochi, si care are ca efect secundar pigmentarea pielii. :confused:
Totusi, orice pigment este permanent daca il intretii regulat cu crema Vitix si sedinte de lampa nUVB.
Solutia costa cam 75 RON/3 ml, si la fata/ochi are un efect f bun.
O recomand !

Mersi, Teo.
Ai cumva poza inainte si dupa aplicarea solutiei? Cam cat tii dintr-o sticluta? Se da cu reteta sau merge si fara?
Pretul e ok avand in vedere ca vitiless sau vitix+o lampa achizitionata fac impreuna 1800 lei sau chiar mai mult…pt mine varianta cu solutie e chiar ok. :slight_smile:

am gasit Lumigan la farmaciile sensi-blue, cu 66 RON. Daca aveti card de reducere, il luati cu 60 RON.
Solutia are 3 ml, si ma tine cam 3 saptamani. Pt cine are zone intinse, tine si mai putin.

Intai de toate, la multi ani

As dori sa intreb cum aplicati solutia Lumigan? Cu degetele sau picurati direct pe pata si intindeti?

Si ce vechime aveau petele pe care ai aplicat si care au raspuns la tratament?

Deasemenea cat de mari sunt petele de zici ca te tine 3 saptamani solutia?

se picura direct din flacon, si mai intind cu degetele (dar cu atentie, sa nu imi ramana pe prea multa solutie pe degete).
Petele pe care le folosesc sunt mici, (doar pe fata si la coate imi dau), dar solutia are doar 3 ml, si de aceea ma tine putin.

cam cat de mici comparativ cu o moneda de 50 bani sa zicem? Sunt constient ca are 3ml insa 3 sapt e ok, dar depinde cam cum sunt petele.

Deasemenea se coloreaza cumva pielea dupa aplicarea solutiei, se inroseste, etc? Trebuie intinsa solutia pana intra de tot in piele ca la vitix (unde trebuie sa ai grija ca toate acele granule sa intre in piele) ?

Si cat de vechi erau petele?

pielea din jurul petelor se coloreaza repede, si apare bronzata in comparatie cu cele albe, dar nu e ceva deranjant.
nu ma inrosesc pe petele albe, decat poate fff putin (si asta e un avantaj fata de lampa UVB)
petele sunt mai mici decat o moneda de 50 bani, si sunt recente
pe coate am pete comparabile cu o moneda de 10 bani (stangul) si 50 bani (dreptul).
Fiind solutie, o lasi sa intre singura in piele.

In cat timp v-au aparut primele semne la acest tratament?

Sunt si eu un “dalmatian” cu vechime care a dat intamplator de acest forum si care vrea sa va multumeasca tuturor pentru ca am avut multe de invatat. Am constatat, ca daca citeam mai demult, nu faceam greselil care au dus la marirea si aparitia altor pete (de exemplu administrarea pastilelor de melaolin, statul la soare…). Am hotarat ca maine sa-mi cumpar lumigan. Mai fac o incercare… Nu stiu la voi, dar la mine pe cat de repede apar petele, pe atat de greu reusesc sa scap pe una, doua …si alea aparute recent. Va doresc sanatate si psihic tare!

asa se manifesta boala:patele apar deloc, dar dispar greu sau deloc.
Lumigan-ul este f bun pe pielea din jurul ochilor, si la coate. La fata da in general rezultate bune.
Mi se pare ca la Sensiblue este acceptabil ca pret, daca aveti card de reducere, il luati cam la 62 RON>

Singura mențiune pe care am găsit-o a folosirii Lumigan pentru vitiligo este în acest articol (studiu efectuat în India - în general sunt neîncrezător în privința studiilor care provin de acolo):
http://www.skinandallergynews.com/news/medical-dermatology/single-article/bimatoprost-repigments-vitiligo-patient-skin/67821edc35.html
Deși am mai întâlnit persoane pe forumuri/grupuri de discuții din străinătate care raportează succes cu acest tratament nu am găsit nici un studiu medical din vest care sa confirme rezultatele. In plus observ ca studiul clinic al autorilor articolului a fost retras:
http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01202513?term=Bimatoprost&rank=29

De ce nu apar articole medicale/teste despre acest tratament ?

Multumesc, Teo. O iau ca pe o incurajare. Pe mine, mai ales in privinta bolii, ma caracterizeaza pesimismul, dar acum chiar o sa incerc lumigan-ul cu toata inima. Te admir pentru cat esti de consecvent. Citind forumul, am constatat ca rabdarea si tenacitatea ta sunt imense. Multumesc inca o data. Sanatate si psihic tare.

mircea, tu ai incercat acest tratament?

@Aniri: Nu l-am încercat