vitiligo in urma unui soc emotional

In special pentru cei care s-au ales cu vitiligo in urma unui soc emotional, ati citit vreodata cartea doctorului Hamer ? atasez un link aici, sper sa nu dispara.
scribd.com/mistica65/d/53131 … SUL-IN-JOS
Pe mine m-a lovit cu cineva cu picioru in arcada cand eram mai mic, nu ma asteptam deloc, m-a surprins total nepregatit, si a 2-a zi am observat prima pata pe genunchi. Asta a fost cauza , stiu cu siguranta. Sunt sanse 200% ca atunci cand se vindeca socul emotional, boala sa dispara. Sanatate, si decat sa scrieti pareri negativiste mai bine tineti-le pentru voi. Sanatate
PS: Luati problemele si altfel, mai ales ca in cazul vitiligo, predomina AR FI (ereditara imunitara blabla, nimic nu e sigur, pana si cei care fac cercetari nu sunt siguri). Nu am mai vazut pe nimeni pe aici care sa se ocupe in special de socul emotional, in caz ca a suferit asa ceva.

MIRCEA 06-04-2012: Am modificat numele subiectului intr-unul mai sugestiv

Si mie mi s-a declansat boala tot in urma unor socuri emotionale: la 15 ani, cand nu faceam fata stresului generat de teza la matematica, si 26 ani cand a murit tata.
La 15 ani a debutat, (dar am ramas cu vitiligo localizat, absolut nederanjant) si la 26 ani a inceput sa se extinda pe maini, apoi pe fata. Legatura intre moartea tatalui si aparitia petelor pe maini nu a fost imediata, in sensul ca petele de pe maini au fost 2-3 de marimea unui varf de ac, precum si o usoara decolorare langa unghiile de la degete. Dar boala nu s-a oprit din evolutie, chiar daca stresul a trecut si m-am echilibrat psihic.
Dimpotriva, cand a inceput sa se extinda mai evident, trecusem de mult de orice sursa de stres.
Deci un factor emotional declanseaza boala, dar disparitia factorului declansator nu va stopa boala. Odata declansata, ea se duce la vale, cu sau fara stres.

iti garantez ca undeva e ascunsa bine emotia aceea. Nu e tot una sa vindeci cu a uita de ea .

Singura boala autoimuna in care dispar simptomele dupa incetarea factorului declansator, este boala celiaca.
Ea este declansata de consumul de gluten, si in momentul in care nu mai mananci paine sau produse ce contin gluten, dispar simptomele.
In rest, odata declansata boala, nu mai scapi de ea (tiroidita Hashimoto sau Basedow, lupus, spondilita anchilozanta, etc).

Teo are dreptate.

vindecarea sta in NOI, nu in altcineva sau altceva

Adriana, tu te-ai vindecat, din moment ce esti asa sigura ca vindecarea sta in noi?

Urmeaza :slight_smile: Chiar nu e nimeni pe aici care nu priveste problema asta decat asa cum o face calul( el saracu stie sa mearga doar in fata). Intelegeti aluzia ?

Normal ca progresul acestei boli depinde foarte mult si de psihicul fiecaruia. Totusi nu o sa reuseasca nimeni sa se vindece prin gandire pozitivca sa stii. Cel mai realist ar fi sa spui ca o gandire pozitiva poate influenta progresia bolii sau eventual o poate stopa…nimic nu e definitiv cand vine vorba de vitiligo sa stii.

Mie mi-a zis tatal meu caruia i s-a declansat vitiligo la 6 ani ca a cunoscut pe cineva care s-a pigmentat la fel de repede cum s-a depigmentat tot in urma unui soc. Cred ca o gandire pozitiva poate mereu ajuta + un tratament adecvat.

normal, nu exista nimic care sa nu aiba o rezolvare… e o lege a naturii, cred ca e offtopic deja dar na . Cei care sunt depigmentati mai mult sau cei care nu o suporta, de ce nu va faceti depigmentare totala, ce poate fi asa de rau, in afara faptului de a auzi " mai du-te si tu la plaja la bronzat :smiley: "

Daca as zice ca pata de pe genunchi s-a vindecat 90% m-ai crede ? poate ca da, dar m-ai mai crede daca ti-as zice ca in fiecare seara 5 minute imi imaginez pata respectiva, ca si cum o vopsesc, sau o acopar, si…merge !

Eu am pete care s-au pigmentat si 100%. Dar in fiecare seara, nu stau in pat sa ma gandesc cum ar arata pata respectiva pigmentata, ci pun mana pe lampa sau pe Lumigan sa tratez pata.
daca nu actionam, cred ca eram ca si Cornel Dinu acum.

ideea in sine era ca ai puterea de a te vindeca singur, fara nici un material auxiliar

Buna idee, nici un vindecat cu aceasta idee.