Laserul XTRAC

Buna, a mai incercat cineva laserul xtrac de la Biomedica? Eu am facut 2 luni tratament fara niciun rezultat. Ma gandesc ca poate nu a functionat la mine sau am folosit prea putin. Doctorul promite vindecare sigura, insa mie mi se pare in faza de testare. Si cum noi suntem cobai, sa il testeze pe noi…nu stiu sincer daca sa continui sau nu.!?

In primul rand unde este aceasta clinica? Cat au costat sedintele? Si ce se intampla cu zona tratata dupa fiecare sedinta? Ai observat vreo inrosire ceva? ce zone ai incercat sa tratezi? Am auzit ca ar fi un tratament cu rezultate destul de bune.
Mersi

vindecare sigura a acestei boli nu exista niciaieri in lume, cu atat mai putin la Biomedica Romania… doctorul a batut campii cand ti-a spus asa ceva.
Nu se cunosc cauzele bolii, de aceea nu se poate vorbie de vindecare.
Totusi, exista tratamente (ex lampa nUVB) care pot repigmenta mult petele, dar nu garanteaza nimeni repigmentare 100% sau ca petele nu vor reapare in aceleasi locuri.

Buna din nou.
Sedintele au costat 50 ron fiecare. Durata aproximativ 20 secunde pe fiecare pata.Am facut 2 luni de 3 ori pe saptamana. Rezultate slabe , doar cateva puncte de pigment. Doctorul mi-a recomandat sa continui insa din cauza aparatului mult prea nou si netestat mi-a fost teama. In Germania mi-a fost recomandat acelasi tratament acum 4 ani si nu am vrut sa il incerc. Am inteles ca la fata are rezultate f bune. Insa la mine nu fata e problema. Nici un UVB nu am avut cine stie ce rezultate, tot f f slabe, si am facut ani de zile cu pauze bineinteles. Cel mai bine a mers cu Melaoline si soare. Insa dupa cativa ani au reaparut. Momentan nu mai fac nimic pentru ca tratamentele multiple pentru vitiligo mi-au cauzat o afectiune a sangelui iar doctorii mi-au spus sa ma opresc. Va doresc sanatate multa!

Am uitat sa precizez, este vorba de Biomedica Floreasca. Gasiti detaliile pe net.

@ile - o “afectiunea a sangelui” ?
Despre ce e vorba ?

Buna,
Afectiunea se numeste neutropenie si reprezinta scaderea neutrofilelor circulante in singele periferic. Asta inseamna risc major de infectii .Neutrofilele sunt cele responsabile de sistemul de aparare al corpului. Cauze care duc la neutropenie sunt multiple insa primeaza medicamentatia excesiva si iradierea. Toti cei 3 hematologi pe care i-am consultat au concretizat ca terapia prin raze a fost cea care a condus la aceasta afectiune. Mentionez ca am analize de sange perfecte inainte sa incep terapia UVB si dupa. Neutropenia survine chiar ulterior terapiei iar altceva in afara de asta eu nu am facut, nici macar medicamente de durere de cap nu am luat. Neutropenia acuta este o afectiune grava. Nu e de gluma cu ea, asadar eu am decis sa intrerup orice fel de radiatie si orice fel de tratament pentru vitiligo. Sanatatea pe primul loc!

ciao. laserul xtrac , raze si lampe nu pot vindeca boala de piele vitiligo nu exista cura , laserele razele si lampe sunt doar remedi la petele albe adica la culoare pieli dar nu si vindecare boala vitiligo este in interiorul corpului nu exterioare , in exteriol sun conseguentele doar, si stati foarte atenti ca laserele razele si lampi pot avea danni collaterali nu va sfatuesc folosirea astfel de tratamente . avand in vedere ca exista o speranta cei de la chicago au descoperit primul tratament eficace prima cura la vitiligo se numeste proteina mutant HSP70i , su propus cura ministerului sanatii din america se asteapta aprobarea , mai multe detali puteti citi in forum la optiunea [size=150]Tratament de proteine modificate genetic HSP70i [/size]