si totusi exista minune...

da, exista minune si in vitiligo, si mi s-a intamplat chiar mie. Am reusit sa scap in proportie de 100% de petele de pe fata…rezultatele sunt asa de bune ca nu imi vine sa cred nici mie.
Minunea s-a produs simplu, dar cu perseverenta: am folosit lampa nUVB…nu o mai folosisem de vreo 10 luni, si in iulie am fost la mare,m-am bronzat putin si am facut poze cu camera foto digitala…petele se vedeau in jurul buzelor, si nu mi-a placut deloc. Am zis Teo baiatule, pune-te iar pe treaba ca nu mai tine.
Si pe 1 aug am reinceput tratamentul cu lampa nUVB…de 3 ori/saptamana. Am folosit intai lampa +Lumigan, apoi lampa+vitix.
In prima luna rezultatele au fost fenomenale…ma uitam in oglinda si ma inchinam…petele imi dispareau cate 1-2 pe saptamana…practic in sept cand am fost iar la mare mai aveam doar putin la coltul ochilor si 1 pata pe obrazul stang si una pe obrazul drept.
Am continuat tratamentul, rezultatele au continuat, in asa fel incat in 1 oct nu mai aveam deloc pete pe obraji. Singura pata era una mica la coltul ochilui stang, si o gamalie de ac pe obrazul drept (coltul buzei). Am continuat sa le atac si pe acestea cu perseverneta, si pana la revelion au disparut si ele…dar pot sa spun ca greu de tot. Practic am stat lunile oct, nov si dec doar ca sa tratez 2 pete mici.
Acum mi se pare asa de normal sa am tenul bronzat, ca aproape nu mai tin minte cum eram cand aveam vitiligo la fata… este fenoenal cat de repede se invata omul cu binele, si uita de cand i-a fost rau…am facut niste poze de Craciun, si dintre toti eru eram clar cel mai bronzat pe fata…mai ales pe obraji(de la lampa).
Acum mai fac doar ocazional sedinte de lampa ca sa pastrez pigmentul, si imi mai dau putin cu Vitix, unde au fost petele mai rebele, ca sa nu recureze.

Din pacate la cot nu am avut acelasi succes, adica succes a fost dar petele s-au si marit…deci tot se vad puncte albe. Acum fac pauza cateva luni, apoi iar incep cu lampa.

Felicitări Teo. Ştiu că eşti un om perseverent.
La mine este destul de stabil, de vreo doi ani, cu excepţia zonei genitale.
Aş relua tratamentul cu lampa. Am achiziţionat şi Lumigan.
Întrebare: Să lefolosesc în acelaşi timp? Lumigan dă rezultate mai bune ca Vitix?

Felicitari pentru perseverenta, Teo.
Eu am obtinut niste rezultate bune in ultima vreme la petele de pe coate folosing doar corticoizi (repigmentare >50%)

Acum nu mai am pete la fata, voi continua totusi tratamentul pana pe 31 ian, pt stabilizarea pigmentului.
La vara intentionez sa ma bronzez cu masura, si voi comunica in ce stare este pigmentul castigat. Din propria experienta pt spune ca este stabil, daca se evita soarele si se da cu crema vitix.

Legat de corticoizii topici, eu m-am lecuit de ei. Am obtinut oarecare rezultate la petele de sub brat, dar in cateva luni dupa oprirea tratamentului pigmentul s-a ,evaporat’’, si petele nu mai raspund la nici un tratament.
Ulterior am vazut pe site-uri straine ca sansele de repigmentare in zonele in care s-au folosit corticoizi topici scad simtitor…

@Ziper: Lumigan da la fata rezultate mai bune decat Vitix…dar e mult mai scump.

Am inceput si eu un tatament cu Lumigan, si la una din petele de la ochi mi-a aparut o oarecare pigmentare dupa a doua utilizare, ceea ce nu ma mira putin… adica nu stiu ce alte efecte are daca actioneaza asa de repede + ca pe prospect scrie sa nu se utilizeze altfel decat indica ei). Pata chiar a prins culoare, nu mi s-a innegrit pe langa, dar ramane de vazut. Probabil ca nu e definitiv pigmentul, dar fata de tot ce am incercat , e ok. Chiar daca nu coloreaza petele de pe corp, care nici nu ma deranjeaza atat de tare, mi-ar fi suficient sa se coloreze cele de pe fata (ochi si putin in coltul buzei). Voi ati avut efecte secundare de la Lumigan? Eu am mai citit ceva pe site-uri de-afara, cum ca nu se poate sustine teoria ca tratament pt vitiligo. Mie mi-ar fi sa nu-mi provoace ceva efecte la ochi, avand in vedere ca tratamentul este pt glaucom. Se poate sa apara efectele asa repede? Suna imbucurator, dar mi-e si frica sa ma bucur…adica nu stiu care ar fi pretul pt asta… : :astonished:

n-am previzualizat, deci am vrut sa spun “ceea ce ma mira putin”, fara NU :blush: :smiley:

ma buur pentru tine, si eu am si pe fata dar am incercat cu alte creme si nimic

Atata timp cat nu iti intra in ochi nu ar trebui sa ai probleme.

Din pacate, pigmentul castigat in ian 2013…si cu care m-am laudat atat de mult in posturile de mai sus, nu a rezistat.
o parte s-a pierdut, plus ca au mai aparut si pete noi. Pe obrazul drept mai ramasesera 2 pete cat un varf de ac, neglijabile ca aspect…acum s-au facut cat aproape 2 banuti de 5 bani…
pe obrazul stang nu aveam nici o pata…intr-o dimineata prin martie m-am trezit cu ditamai pata cat o moneda de 50 bani, apoi cu inca una la fel de mare la ceva timp. Bine ca pigmentul nu e pierdut total, este doar slabit…dar cum a venit primavara si am inceput sa ma bronzez putin, cum s-a vazut diferenta…asta e…trebuia sa iau totusi vitix tablete…sau coenzima Q10.
Petele nu sunt albe imaculate, mai am ceva pigment acolo, dar nu e ca cel de la pielea bronzata din jur.
mentionez ca mi-am dat cu vitix in timpul acesta, dar se pare ca degeaba.

Teo, imi pare rau pt vestile nu tocmai bune.
Nu vreau sa intru in nici o polemica dar am gasit multe pareri contra Vitix pe motiv ca substanta activa - catalaza nu penetreaza epiderma. Deci daca Vitix+ UVB= repigmentare se pare ca se datoreaza ultravioletelor si nu Vitixului.
Ai incercat Protopic? multi au avut rezultate foarte bune pe fata, insa are contraindicatii soarele si alcoolul.

In timpul tratamentului cu Protopic am observat ca atunci cand beam o cantitate mica de alcool (chiar si bomboane cu lichior sau Rum Kokos) mi se inroseau zonele pe care aplicasem unguent. Simptomele s-au manifestat si la o luna de la oprirea tratamentului.

In schimb anumite sortimente de vin alb nu declansau reactia. Noroc! :smiley:

Imi recomandati va rog un doctor din Bucuresti.

Am vitiligo de multi ani, insa acum mi=a aparut o pata pe fata.
Am fost si in China la un doctor, mi-a dat ca si tratament Elidel si Protopic, impreuna cu niste pastile si un ceai al caror nume nu-l pot traduce.
Costurile au fost foarte mici, deci nu cred ca a fost sarlatanie.
Multumesc anticipat,

Vitixul e bun, dar trebuie sa ai rabdare. Se da pe pielea perfect uscata, si se maseaza usor pana intra in piele. Pe petele mici e f bun…are rol mai ales in impiedicarea extinderii petelor. O pata mica tratata cu Vitix nu se mai extinde asa de usor…ci mult mai greu.
Legat de fata, am inceput iar cu lampa, si e mai bine, Sper sa rezolv iar pana la toamna…desi vara e greu pt ca am crema de protectie solara pe fata, si razele nUVB nu mai penetreaza asa de usor. Prefer sa fac sedintele dimineata, inainte sa imi dau cu crema de protectie solara.
@alex2013: poti sa incerci la celebrul dr Ioan Nedelcu…are cabinet pe str Veronica Micle, chiar langa Gara de Nord. Dar, daca cauti pe acest forum, vei gasi tratamentul prescris de dl doctor la rubrica ,Tratament recomandat de dl dr Nedelcu": vitix gel, pastile, coenzima q10 de 30 mg, dermovate pe petele de pe corp, Advantan milk pt fata, si sedinte de raze pUVA>

Merci mult Teo.
Am o progrmare luni la el…
la mine nu s-a extins nici o pata…au aparut unele noi in locuri in care nu aveam…si asta dupa cca 20 de ani in care nu s-a modificat nimic.

Scriu pt prima data. Va citesc de 6 ani de când m-am potcovit cu vitiligo. Din păcate sunt bruneta, din fericire am vitiligo asimetric care nu e agresiv:in 6 ani am căpătat doar pete mici dar multe. Dermatologi consultati o grămadă pana m-am obișnuit cu ideea ca nu voi mai scapa niciodată de vitiligo. De atunci mă chinuiesc sa țin petele in frau, dar nu îmi reuseste tot timpul. Din feb-mar incepe perioada de extindere, in fiecare an. Am tiroidita cronica autoimuna, operata, cu tratament, am folosit elidel, vitix gel, protopic, advantan, vara fac cura de vitamine a, e, coenzima q10, revidox, si altele de care nu îmi mai aduc aminte. Pe fata am o singura pata, si prima dobandita pe care am reușit sa o pigmentez total cu un tratament ffff dureros de 2 ori, dar se depigmenteaza pt a treia oară. Pigmentarea am reușit-o si pe alte pete mici, dar nu pe mâini. Folosesc o crema in cantitate ff mică, cred ca oxoralen, îmi da dermatologul meu in recipient mic, fără ambalaj, si urmează expunerea la soare sau una. Provoacă arsura cu descuamare si nu recomand decât pe pete mici. Dur tratamentul dar eficient. Si mai fac de 4 ani acupunctura, cate 2serii de câte 15 ședințe pe an. Am constatat ca după cura cu acupunctura mi se stopeaza intinderea si s-au pigmentat pete la 2 săptămânii o luna, pete pe care nu încercasem nimic. După 6 ani an vitiligo de cca 2% din suprafața si intind sa cred ca m-ajutat acupunctura. Nu va recomand acupunctura la oricine. La Pirsan e sarlatanie pe fata. Nu am avut un ton prea optimist azi, dar cred un singur lucru: ca trebuie sa ne acceptam boala(pe care eu nu reușesc mereu) si sa perseveram in încercări chiar dacă esuate, pentru a menține moralul si a încerca sa tineri boala sub control. Succes tuturor.

Multumim pentru contributie Dana. Continuam sa speram ca va aparea un tratament cu o eficacitate sporita in viitorul apropiat. Pana atunci succes cu metodele folosite de tine si fii puternica.

mediafax.ro/stiinta-sanatate … o-10656439

Si totusi mai exista o speranta si pentru noi

la tine boale cred ca e cauzata de tiroidita autoimuna…cum tii tiroidita sub control, vei tine si vitiligo.

Am vitiligo de 8 ani…Am incercat fel si fel de tratamente printre care si Vitix gel,Vitix pastile …tratamente naturiste…dar degeaba.La vitix gel parca mai rau imi apareau…Acum 2 ani am inceput tratamentul cu Melaoline(pastile) + lampa uvA(iarna) si soare(vara)…Pot spune ca am vazut rezultate foarte bune…Aveam pe picioare…pe ambele rotule si in jos pe tibii si am reusit sa ma pigmentez cam 70%,la fel si pe coate si pe burta,insa am intrerupt tratamentul pentru ca eram la scoala si nu mai puteam face fatza.Acum 1 luna l-am inceput din nou si pot spune ca incepu sa se vada rezultate!!!Vi-l recomand.E singurul tratament care a dat rezultate si chiar foarte bune !!!