Melaoline

Buna ziua!mai urmeaza cineva tratament cu Melaoline?as vrea sa cumpar cateva cutii si nu mai gasesc nicaieri. :frowning: Ma poate ajuta cineva? :frowning:

Buna. In principiu pe goldpharma.com nu mai e disponibil melaoline. De acolo mi-am luat eu acum 3 ani parca. Daca dai o cautare dupa ingredientul activ Methoxsalen vei gasi mai multe produse similare. (genericmedicine.com/uvadex/uvadex.html) si vad ca si expediaza in tara.
iti urez succes si inainte de a comanda iti sugerez sa te documentezi cu privire la efectele secundare pe care le poate avea methoxsalenul.

Salut,

Am Melaoline si nu stiu cum sa incep, am citit 1000 de variante, incep sa cred ca fiecare isi administreaza medicamentul dupa bunul plac, o administrare cu rezultate bune stie cineva ? Cel mai mult ma intereseaza cat sau cum se sta la soare, 5 min, 10, 1h pe zi etc ?

buna,
se sta la soare treptat. iei pastilele pe stomacul gol o zi da una nu cu lapte si dupa 2 ore te asezi la soare. la inceput cate 10-15 min pe fiecare parte si apoi cresti treptat pana ajungi la 1 ora pe fiecare parte. eu asa am facut si m-am pigmentat 90% din pete. prost este ca pigmentul nu este stabil. tot ceea ce acoperisem cu melaoline am pierdut in urmatorii 3-4 ani.sunt multe efecte adverse intr-adevar si ar trebui sa te documentezi cu privire la ele. eu personal nu as mai repeta acest tratament.

Mai am eu 2 cutii de Melaoline pe care as vrea sa le vand; 25 lei/cutie.

Sunt eu interesat de ele dar nu stiu cum sa iau legatura cu tine. Ti-am trimis pm dar nu mi-ai raspuns.

Melaoline e singurul tratament care mi-a dat rezultate…si m-am pigmentat cxam 75 %…sunt foarte bune pastilele…Se ia dimineat ape stomacul gol

Melaoline este cam agresiv la stomac, si are destule reactii adverse. A fost cineva la un medic care l-a recomandat cu un mod de administrare ? Eu zic ca inaite de a incepe un tratament este bine sa se consulte un medic si tot tratamentul sa fie sub indrumarea lui.

Buna dimineata.Va spuneam ca urmez tratamentul cu melaoline si vreau sa va impartasesc ce am observat de circa doua luni de cand am inceput sa le iau.In primul rand,nu s-a intamplat absolut nimic pana cand am inceput sa stau la soare.Eu cred ca sunt bune aceste medicamente, dar doar in prezenta soarelui.Dupa ce am inceput sa stau la soare, unele pete mici au inceput sa se inroseasca, fara sa ma usture, deci nu m-am ars,iar daca dupa ce se inrosesc se continua expunerea la soare ele se inchid din ce in ce mai tare.In acelasi timp,dupa prima expunere la soare mi s-au extins mult petele de pe maini, cele care observ ca nici nu dau vreu semn de pigmentare.Si in acelasi timp am vazut ca mi-au aparut multe pete mici,in special pe maini.Drept e ca nici nu am respectat intervalul corect de expune la soare, dar in acelasi timp am observat ca petele mici nu se inrosesc decat atunci cand simti efectiv ca soarele te arde.MA avertiza Aniri sa nu stau cate o ora in soare daca iau melaoline, ca e ca si cum mi-as da foc dupa ce am turnat benzina pe mine. :smiley: Nu m-am ars deloc, in nici o parte a corpului dar in 3 ore de expune la soare m-am innegrit direct, fara sa ma inrosesc in prealabil, ca si cum as fi fost vreo 2 saptamani la mare.Recunosc ca intotdeauna ma bronzam repede, dar acum se vede ca melaoline-ul imi stimulea bine de tot pigmentarea in zonele sanatoase :laughing: .Luni plecam la mare.Voi sta la soare doar dimineata devreme si seara inainte de apus.Sper sa nu am ceva surprize neplacute.Inca ceva:am observat aparitia unor pici punctulete de pigment pe cea mai mare pata, cea de la glezna, cea mai mare la mine si cea mai alba.Pata asta nu vrea sa se inroseasca nici in ruptul capului, chiar daca,datorita localizarii ei e zilnic expusa la soare.Voi scrie dupa ce vin de la mare, si va tin la curent.

Am revenit cu ceva vesti, de la mare.Vesti nu tocmai bune.Dupa doar 3 zile de stat la soare, cate putin, la orele recomandate si cu FP 50, am decis sa nu mai iau melaoline si sa ma feresc pe cat pot de soare.Primul motiv este ca ma bronzez mult prea repede datorita acestui medicament,sunt deja neagra,dar nu pe pete, deci contrastul este mult mai mare.E drept ca am observat eu ca unele pete mici devin roz si apoi se inchid treptat, chiar si unele puncte de pigment,dar,ce e mai grav este ca am remarcat ca de cand a aparut soarele mi-au aparut alte zeci de pete mici,in special pe maini.Eu nu am decat o pata mai mare,dar am zeci de pete mici si astea aparute in ultimele 2 luni,de cand am inceput sa ma expun la soare.E clar ca la mine boala asta e intr-o faza de extindere.Asa ca va rog, pe cei cu mai multa experienta sa ma ajutati cu un sfat.Cum sa o opresc?

1 Like

Eu nu cred ca zeci de pete mici aparute in asa scurt timp poate fi vitiligo. Nu poate fi o alergie sau altceva, poate chiar o reactie la soare? Sunt identice ca si textura, culoare, reactie la soare si tratament cu pata cea mare?

Buna tuturor!

Eu urmez in prezent tratament cu Melaoline! Mi l-a cumparat cineva din Grecia din farmacie ( cu 2 euro cutia), deci se fabrica in continuare, cutiile au termen de valabilitate 2016. Am avut vitiligo si in trecut, l-am vindecat si timp de cativa ani a ramas stabil. apoi in urma unui soc emotional foarte puternic a reaparut. Am inceput tratamentul de o luna si jumatate si deja rezultatele sunt foarte bune. 30% din pete s-au vindecat. Parerea mea ( dar nu sunt medic) este ca cei care nu au rezultate cu Melaoline este pentru ca nu stiu sa le foloseasca. Am sa va impartasesc din experienta mea in speranta ca voi putea sa ajut:

  • fac tratamentul cu Melaoline SEARA deoarece pastelele fotosensibilizeaza retina. Mai exact, pe la ora 4 mananc, la 6 iau pastilele ( deja stomacul aproape a digerat mancarea) cu un pahar cu lapte ( daca nu suportati gustul de lapte, asa ca mine, puneti in el miere si scortisoara, ii diminueaza gustul si ii mascheaza mirosul, facandu-l mult mai usor de ingerat). La 6.30 mananc. Este important sa mancati dupa aceea, altfel riscati sa aveti probleme cu stomacul. Este FOARTE important cate pastile luati. Eu am 55 kg si iau 3 pastile, deci 1/ 20 KG.

  • dupa doua ore, mai exact la ora 8 merg la solar si ma expun 7 minute ( daca stau mai mult se inrosesc foarte rau si ma ustura). Solarul la care merg eu este destul de performant si puternic si in plus cei de acolo schimba neoanele frecvent, altfel timpul de expunere trebuie sa fie mai mare.

  • pe drumul spre solar si inapoi acasa port ochelari de soare cu lentile negre. NU iesiti afara dupa ce ati luat Melaoline, nu va uitati la TV si nici la laptop/ calculator. Emit radiatii iar ochii sunt deja sensibili, altfel va veti alege cu o minunata durere de cap.

Cam aceasta este rutina mea de doua ori pe saptamana. Am rezultate foarte bune si foarte rapid deoarece am experienta anterioara si stiu ce si cum sa fac. sper ca am putut sa va fiu de folos.

Multa sanatate va doresc!

Pentru Vera

NU te speria, petele acelea mici erau deja acolo dar nu se vedeau pentru ca nu erai bronzata. Odata ce te-ai bronzat s-au evidentiat. La fel s-a intamplat si in cazul meu dar s-au vindecat foarte repede pentru ca suprafata este foarte mica. Parerea mea este sa mergi la solar, este mult mai usor sa controlezi timpul de expunere. Nu zic ca soarele nu este bun dar ba e soare ma e umbra si mai e si problema cu protejatul ochilor. Eu te sfatuiesc sa mergi in continuare cu tratamentul iar in perioada asta poti folosi un autobronzant pe care daca ai rabdare il poti aplica cu atentie doar pe pete si la va masca cat de cat. Faptul ca ele se evidentiaza cand te bronzazi este foarte neplacut, o traiesc si eu pe pielea mea dar alta solutie nu avem.

Multa sanatate!

Vreau sa incep tratamentul cu Melaoline dar nu sunt deacord cu solarul asa ca astept soarele. Ati avea idee cam din ce luna asi putea incepe expunerea la soare. Eu asi zice luna mai, voi ?

Buna,

Am si eu doua cutii de Melaoline, din Grecia sunt, pe care as vrea sa la vand.

Buna.Imi puteti spune si mie un tratament care a dat roade ? In caz de ati gasit si voi ,va rog.
Am incercat foarte multe tratamente dar niciunul nu a dat roade.

depinde de norocul fiecaruia, unele persoane raspund la tratamente, altele nu raspund deloc
Cel mai bun tratament este cel de expunere la lampa nUVB, (de 3 ori saptamana) care este tratamentul de baza. Ca adjuvant poti sa vii cu Vitix gel, dar e greu de gasit pt ca nu se mai importa in Romania.
Daca nu gasesti vitix gel, poti folosi Dermovate la petele de pe corp, si Advantane Milk pt cele de pe fata, DAR NU MAI MULT DE O LUNA. Lampa se foloseste max 6 luni, dar Dermovate si Advantane se folosesc 1 luna, apoi 1 luna pauza.

Foarte buna este si Coenzima Q10 pastile, 2pastilex30 mg/zi, dar una simpla, nu cu ulei de catina sau alti imunostimulatori (acestia activeaza boala).

Salutare,
Am intrat pe acest forum intamplator, neavand vitiligo, deoarece un prieten de-al meu mi-a cerut sa-i aduc din Grecia medicamentul Melaoline (necesar fratelui sau ce are vitiligo) si ramasesem surprins de faptul ca imi zisese ca nu-l poate comanda din Romania; mi se parea prea ciudat ca, in zilele in care traim, in Romania - tara cu poate cele mai multe farmacii pe m2 :smiley: si cu farmacisti obisnuiti sa-ti bage in fata, vrei nu vrei, cat mai multe medicamente care mai de care mai bengoase de care poate chiar nu ai nevoie - nu se gaseste si acest medicament… Ca doar grecii nu or fi facut vreo descoperire miraculoasa si o tin doar pentru ei! In sfarsit, tot cautand despre Melaoline pe net si cum se poate comanda direct din Ro, am dat si peste acest forum, astfel m-am si convins de faptul ca intr-adevar sunt multi oameni ce cauta acest tip de medicament si nu le este usor sa-l gaseasca.
La subiect acum:
Daca chiar credeti ca exista o cerere cat de cat marisoara pentru acest medicament de catre unii forumisti, dat fiind legaturile mele cu Grecia (am prieteni acolo deoarece am stat multi ani in Atena), am putea pune cumva la punct un “traseu” astfel incat sa aiba acces usor oricine de aici la acest medicament, absolut sigur, fara teama de a cumpara medicamente vechi, fara teama de a nu mai putea sa-l gaseasca la un moment dat.
-Costul precis al fiecarei cutii il voi vedea cat de curand (trebuie sa merg in Atena pana la sfarsitul lunii aprilie) caci oricum voi cumpara pt prietenul meu.
Pentru a pune la punct acel “traseu” viitor (in cazul in care exista cerere) ar mai fi costurile de transport:
-din Atena, se pot trimite (evident ca in cantitati relativ mici) prin firmele care fac transport auto calatori (tip pullman) catre locatia mea (Vaslui) pentru un cost foarte mic;
-problema apare insa la cum sa trimit eu din Vaslui catre oricine doreste, caci daca folosim firmele de curierat rapid in sistem ramburs, lejer pretul platit de doritor va depasi poate chiar pretul cutiei/cutiilor de Melaoline (dat fiind ca am auzit ca acestea sunt relativ ieftine).

Astept comentarii despre daca considerati necesar un asemenea “traseu” si daca intr-adevar exista o oarece cerere.

eu sunt doritor! nu stiu cum sa iau legatura cu tine.

Buna,
Sunt noua pe aici,dar lumea in lumea petelor albe sunt de multi ani :smiley: ideea este urmatoarea> intotdeauna am avut puterea sa ma lupt cu aceasta boala, tratamentul meu a fost expunere la lampa uvb de 3 ori pe saptamana timp de vreo luna si apoi pauza 3 luni, coenzima q 10, vitix gel pe fata si corp, advantan milk pentru fata si dermovate crema pentru corp, aceste creme cate o luna folosite si apoi pauza… in vreo zece ani am afectat aproape 20 % din corp si oricum se observa mai mult vara… ideea este ca acum sunt interesata sa imi procur si melaoline pastile, ma puteti ajuta cu o informatie, cum il procur din Romania? Multumesc si spor in tratarea bolii :smiley: