Melaoline

tratamentele pentru vitiligo si eficienta lor

Moderatori: teo, mircea

Reguli forum
reguli-t2.html

Puteți raporta probleme în funcționarea forumului la email mircea |@| vitiligo.ro
G.Maria

Re: Melaoline

Mesajde G.Maria » Dum Mar 16, 2014 3:49 pm

Buna.Imi puteti spune si mie un tratament care a dat roade ? In caz de ati gasit si voi ,va rog.
Am incercat foarte multe tratamente dar niciunul nu a dat roade.

teo
Moderator

Mesajde teo » Joi Mar 20, 2014 4:22 pm

depinde de norocul fiecaruia, unele persoane raspund la tratamente, altele nu raspund deloc
Cel mai bun tratament este cel de expunere la lampa nUVB, (de 3 ori saptamana) care este tratamentul de baza. Ca adjuvant poti sa vii cu Vitix gel, dar e greu de gasit pt ca nu se mai importa in Romania.
Daca nu gasesti vitix gel, poti folosi Dermovate la petele de pe corp, si Advantane Milk pt cele de pe fata, DAR NU MAI MULT DE O LUNA. Lampa se foloseste max 6 luni, dar Dermovate si Advantane se folosesc 1 luna, apoi 1 luna pauza.

Foarte buna este si Coenzima Q10 pastile, 2pastilex30 mg/zi, dar una simpla, nu cu ulei de catina sau alti imunostimulatori (acestia activeaza boala).

adi06

Mesajde adi06 » Mar Apr 01, 2014 2:02 pm

Salutare,
Am intrat pe acest forum intamplator, neavand vitiligo, deoarece un prieten de-al meu mi-a cerut sa-i aduc din Grecia medicamentul Melaoline (necesar fratelui sau ce are vitiligo) si ramasesem surprins de faptul ca imi zisese ca nu-l poate comanda din Romania; mi se parea prea ciudat ca, in zilele in care traim, in Romania - tara cu poate cele mai multe farmacii pe m2 :D si cu farmacisti obisnuiti sa-ti bage in fata, vrei nu vrei, cat mai multe medicamente care mai de care mai bengoase de care poate chiar nu ai nevoie - nu se gaseste si acest medicament... Ca doar grecii nu or fi facut vreo descoperire miraculoasa si o tin doar pentru ei! In sfarsit, tot cautand despre Melaoline pe net si cum se poate comanda direct din Ro, am dat si peste acest forum, astfel m-am si convins de faptul ca intr-adevar sunt multi oameni ce cauta acest tip de medicament si nu le este usor sa-l gaseasca.
La subiect acum:
Daca chiar credeti ca exista o cerere cat de cat marisoara pentru acest medicament de catre unii forumisti, dat fiind legaturile mele cu Grecia (am prieteni acolo deoarece am stat multi ani in Atena), am putea pune cumva la punct un "traseu" astfel incat sa aiba acces usor oricine de aici la acest medicament, absolut sigur, fara teama de a cumpara medicamente vechi, fara teama de a nu mai putea sa-l gaseasca la un moment dat.
-Costul precis al fiecarei cutii il voi vedea cat de curand (trebuie sa merg in Atena pana la sfarsitul lunii aprilie) caci oricum voi cumpara pt prietenul meu.
Pentru a pune la punct acel "traseu" viitor (in cazul in care exista cerere) ar mai fi costurile de transport:
-din Atena, se pot trimite (evident ca in cantitati relativ mici) prin firmele care fac transport auto calatori (tip pullman) catre locatia mea (Vaslui) pentru un cost foarte mic;
-problema apare insa la cum sa trimit eu din Vaslui catre oricine doreste, caci daca folosim firmele de curierat rapid in sistem ramburs, lejer pretul platit de doritor va depasi poate chiar pretul cutiei/cutiilor de Melaoline (dat fiind ca am auzit ca acestea sunt relativ ieftine).

Astept comentarii despre daca considerati necesar un asemenea "traseu" si daca intr-adevar exista o oarece cerere.

bangy

Mesajde bangy » Dum Apr 06, 2014 11:50 pm

eu sunt doritor! nu stiu cum sa iau legatura cu tine.

olga

Mesajde olga » Mie Apr 23, 2014 9:13 pm

Buna,
Sunt noua pe aici,dar lumea in lumea petelor albe sunt de multi ani :D ideea este urmatoarea> intotdeauna am avut puterea sa ma lupt cu aceasta boala, tratamentul meu a fost expunere la lampa uvb de 3 ori pe saptamana timp de vreo luna si apoi pauza 3 luni, coenzima q 10, vitix gel pe fata si corp, advantan milk pentru fata si dermovate crema pentru corp, aceste creme cate o luna folosite si apoi pauza.... in vreo zece ani am afectat aproape 20 % din corp si oricum se observa mai mult vara..... ideea este ca acum sunt interesata sa imi procur si melaoline pastile, ma puteti ajuta cu o informatie, cum il procur din Romania? Multumesc si spor in tratarea bolii :D

andreea

Mesajde andreea » Joi Apr 24, 2014 9:22 am

Buna ziua. Sunt noua pe aici...am vitiligo de cca 26-27 ani si am incercat o multime de tratamente. Melaoline a avut efect...numai ca mi a tradus cineva prospectul si mi a spus de efectele secundare...cancer de piele si rare cazuri de leucemie.. ce parere aveti? Va multumesc

olga

Mesajde olga » Joi Apr 24, 2014 11:33 am

Buna Andreea,
Poti sa imi spui si mie de unde ai reusit sa iei melaoline??? am auzit de grecia...dar n-am niciun contact acolo,
Multumesc,
P.S: cred ca oricum orice medicament are efecte secundare pana la urma... :(

teo
Moderator

Mesajde teo » Joi Apr 24, 2014 1:49 pm

eu am folosit Melaoline o perioada scurta de timp, (cred ca doar 2 pachete) impreuna cu lampa nUVB. Pot sa spun ca nu au avut nici un efect, plus ca nu puteam sa ies din casa fara ochleari de soare, asa de tare ma dureau ochii. Melaoline sensibilizeaza atat pieala, cat si ochii, la lumnina soarelui.
Ma rog, daca la voi are succes, puteti sa incercati, dar nu uitati masurile de precautie: dupa ce ati luat melaoline si ati stat in soare/v-ati expus la lampa, nu mai iesiti din casa fara ochelari de soare si fara sa va dati din abundenta cu o crema de protectie solara fp 50.
Asa se face cancerul de piele.

andreea

Mesajde andreea » Joi Apr 24, 2014 7:28 pm

Buna Olga,
Le am luat din Grecia. Daca esti din Bucuresti eu iti pot da o cutie. O seara frumoasa tuturor.

olga

Mesajde olga » Joi Apr 24, 2014 9:13 pm

Buna Andreea,
Sunt din Bucuresti, da-mi un de contact sau lasa-mi un contact pe adresa asta de e-mail si te caut, olga.barbulescu31@gmail.com,
Multumesc muult pentru raspuns,
Seara frumoasa!

ile

Mesajde ile » Mar Apr 29, 2014 12:46 pm

Buna ziua,
As vrea sa reincep si eu tratamentul cu Melaoline, din pacate e singurul care a dat rezultate la mine 90%; nu mai am rabdare nici de lampa UVB nici de naturiste nici de nimic,toate merg super greu, vreau sa iau din nou pastile si sa stau la soare, chiar daca stiu ca asta imi dauneaza pe alte parti, macar ma pigmenteaza repede. Ma poate ajuta cineva sa fac rost de 2 cutii de Melaoline? Vine vara curand si as vrea sa ma apuc..
Multumesc!

lavi

Mesajde lavi » Lun Iul 07, 2014 7:36 pm

Vreau eu sa le cumpar.cum pot lua legatura cu tine?

Buna,

Am si eu doua cutii de Melaoline, din Grecia sunt, pe care as vrea sa la vand.[/quote]

deviss

Mesajde deviss » Lun Iul 14, 2014 3:52 pm

Vad ca se poate gasi pe https://goldpharma.com insa atunci cand comanzi iti cer reteta http://prntscr.com/42k4qv

Mai aduce cineva de pe acest forum acest medicament in Romania?

deviss

Mesajde deviss » Mar Iul 15, 2014 11:23 am

Cateva intrebari daca nu e cu suparare:

La 80-90 kg se iau 3 pastile nu?
Si daca poate cineva sa mai enumere odata timpul de expunere (din cate am vazut se incepea cu 5 minute si se crestea cu inca 5 la fiecare expunere.

Ce ar da rezultate mai bune: solarul sau soarele? In lipsa soarelui vara, rezultatele mai bune ar cu solarul sau cu lampa in acest caz?

Deasemenea, in zilele ploioase, vara atunci cand nu este soare si se suprapun cu ziua tratamentului se renunta la tratament in acea zi pana apare soarele sau se iau oricum pastilele?

Si o ultima intrebare: tratamentul cu melaoline se opreste dupa un timp asa cum se intampla in cazul tratamentului cu lampa (pauza dupa 6 luni) sau se poate continua indefinit?

Multumesc

deviss

Mesajde deviss » Joi Iul 17, 2014 3:06 pm

Am uitat sa mai pun o intrebare si nu pot edita postul anterior.

Este vreo sansa ca melaoline sa agraveze cumva vitiligo, sa accelereze cumva depigmentarea?

Înapoi la “Tratamente”