Lampa UVB

Lampa se foloseste singura sau in combinatie cu alte pastile sau creme? Si zonele repigmentate raman asa sau o sa se depigmenteze dupa un timp anume?

Poti sa o folosesti si fara alte medicamente (nu necesita psoraleni), dar e bine sa o asociezi cu tratamentul tau: adica Vitix, etc. Eu stiu ca ea forteaza melancocitele sa produca pigment, asa ca nu se recomanda cu Protopic (pe timpul folosirii Protopic se interzice expunerea la soare). Eu stiu ca pigmentul e destul de stabil la majoritatea pacientilor (dar nu la toti) si dupa ce te repigmentezi complet se recomanda cateva sedinte de expunere pt. mentinerea pigmentului!
Expertul nostru in probleme de nUVB e Mircea, el iti poate da mai multe detalii!

Multumesc pt raspunsul tau rapid Mircea
Nu ma asteptam intre noi fie vorba

Spune-mi te rog atunci cand folosesti lampa uvb te bronzezi in zona respectiva? Ca e destul de urat sa ai o pata alba (care trece relativ neobservata) inconjurata de bronz nu? Si daca folosesti lampa uvb trebuie sa te feresti de soare in timpul asta? sa nu te expui si la soare si la tratamentul acesta?

Merci din nou

Luy,

Din pacate eu nu stiu asa de multe detalii despre aceasta lampa, pt. ca nu o folosesc. Expertul nostru pe probleme de nUVB e Mircea, el ne poate da toate detaliile.

Eu stiu insa ca dupa ce ai facut pUVA e interzis sa te expui la soare pt. ca ai luat psoraleni, si o noua expunere (mai ales la soare) te arde ca naiba, risti sa ajungi la spital cu arsuri de gr. III.

La nUVB nu e chiar asa, pt. ca nu iei psoraleni ca sa iti sensibilizeze pielea. Insa, ca principiu, in vitiligo nu e bine sa te expui deliberat la soare, asa ca eu zic ca, in ziua in care ai facut o sedinta de nUVB, sa nu iesi in soare decat cu protectie serioasa, de 50+. Si sa nu stai la plaja sub nici o forma in acea zi.

DA, nUVB te si bronzeaza, chiar si pe langa zonele care nu au vitiligo. Uneori te poti trezi si cu o hiperppigmentare a zonei vitiliginoase, dar care este trecatoare. In final pigmentul castigat revine la culoarea normala a pielii.

Succes la tratament!

Puteti sa mi ziceti si mie va rog frumos unde pot sa comand si eu lampa asta?

Sunt multe site-uri, trebuie sa cauti pe net pana gasesti unul la care lampa costa 300 EUR. Eu am datr cam mult pe ea 595 USD.

Hello…voiam sa va spun un pic de lampa UVB in ceea ce priveste cazul meu…am cumparat-o in octombrie (dermalight80) si o folosesc de atunci. La inceput am facut tratamentul Dr Nedelcu adica cu oxoralen cu UVB in loc de PUVA si dupa vreo luna am vazut ceva pigmentari in jurul ochilor si putin la coate dar nimic impresionant, dupa aceea am citit ca nu e nevoie de oxoralen pt uvb si de prin ianuarie o folosesc de trei ori pe saptamana cu Vitix si sincer nu s-a mai intamplat nimic…din pacate s-au dus si pigmentzii care aparusera cu oxoralen…asha ca la mine nu prea da rezultate. Si ca sa raspund la intrebarea cu bronzul da…te bronzezi in jurul petelor fiindca lama e mica si are raza de bataie destul de limitata, asha ca nu e precum PUVA cand te bronzai pe tot corpul…ma rog nu vreau sa va dezamagesc si poate nu a mers doar la mine, dar nu vreau sa credeti ca e o lampa magica care merge 100% din cazuri…oricum acum am inceput sa mananc mai sanatos poate reusesc ceva asha…si inca mai fac tratamentul cu UVB…adica inca mai sper…aaaa si aveti mare grija la arsuri cu lampa asta…ca eu m-am ars de cateva ori foarte rau…multa bafta la toti la repigmentare

Nu ai avut rezultate la fata??? Acolo lampa are cea mai mare eficienta, poate nu ai folosit-o tu cum trebuie. Eu stiu ca se pune la max. 5 cm. de pete, daca ai tinut-o mai departe poate ca din cauza asta nu a fost eficienta.
Arsurile pot apare si la pUVA, chiar mult mai grave decat la nUVB.
Sa stii ca bronzul cu Oxoralene se duce repede de cele mai multe ori, nu cred ca a fost din cauza lampii. Insa combinatia Vitix +lampa nUVb f. buna.

Da exact cum am spus nu am avut rezultate…iar de folosit…stiu si eu sa citesc instructiunile…in plus are un distantator de 5 cm, are itzi permite sa o sprijini pe piele efectiv…dar asta e,a mine nu a avut efect…asta nu inseamna ca la altii nu poate sa fie folositoare…doar nu vreau ca lumea sa creada, cum am mai spus, ca ai rezultate garantate cu aceasta lampa…este la fel ca orice tratament pt vitiligo, la unii merge la altzii nu…

Salutare
pacat ca nu am si eu lampa sa pot vb despre rezultatele mele…cand o sa putem cumpara si noi lampa asta ca asteptam cu “gurile cascate”? :stuck_out_tongue:

[color=darkblue]Buna,

De la ce magazin ati cumparat lampa?

Monica

mai am putzin si fac rost de toti banii necesari achizitionarii lampii. Intrebarea mea este daca aceasta este eficienta in zona genitala si la ochi.

este foarte eficienta in zona ochilor si eficienta la organele genitale! dar la ochi ai grija, ca radiatiile pot produce leziuni pe retina: sa iti pui ochelarii si sa tii ochii strans inchisi!

daca petele mele sunt vechi mai are rost sa combin lampa cu vitix sau pot folosi doar lampa?

Si pe mine ma intereseaza daca cineva care are boala de min. 10 ani a scapat de pete (macar partial) , prin ce metoda?
A incercat cineva Vitix tab. fara gel ? si daca da, are efect? :question:

Daca petele au 3-4 ani, atunci lampa sigur are efect. La pete de 10 ani…nu stiu, dar e posibil ca la fata si la gat sa reactioneze.

Vitixul tablete are efecte de incetinire a evolutiei bolii, previne aparitia de noi pete. Deci se pot lua Vitix tablete fara Vitix, gel, dar de ce sa nu le combinam?

am mai gasit intr-un loc mai ieftin cu 60 lei. dar pe site la ei ii zice pieptane uv. o fi acelasi lucru cu lampa nb uvb?

Salut
Cum mai actioneaza razele asupra petelor de la ochi daca iti pui ochelari? :confused:

cu atat mai mult trebuie sa le combini!

Am intrat pe un site care are doua lampi: una Dermalight 450 UVB/311nm narrowband si cea pe care o prezinta Mircea pe acest site Dermalight 80 UV-Phototherapy. Pe care sa o cumpar? Dermalight 450 este si mai scumpa si are si U-VA. As avea nevoie de sfatul celor care stiu despre lampile acestea. Multumesc si astept cu nerabdare un raspuns!