Ulei de canepa, ulei de borago si ceai verde

Sceptic in privinta eficientei tratamentelor naturiste in vitiligo am decis sa testez pe pielea mea un asemenea regim. Acest topic va juca rolul de a inregistra eventualele progrese aparute. Regimul ales nu este fix; pe masura ce aflu noi idei naturiste le voi include in dieta.

Asadar de cateva zile am inceput sa iau:

  • 2 pastile /zi “ulei de borago + vitamina E”
  • 2 pastile /zi “ulei de canepa”
  • 1 cana de ceai verde

Timpul de la inceperea tratamentului: cca 4 zile
Efecte: nici unul pana acum

voi reveni cu informatii despre ingredientele tratamentului si motivatia alegerii lor.

In prezent combin tratamentul alopat cu cel naturist.
Tratament naturist:

Ceai de trei ori pe zi, tratament luat de pe net: sunatoare, galbenele, sovarv, urzici, musetel, coada soricelului. Se pune apa la fiert si apoi se face infuzie. Folosesc 5-15 g., din fiecare planta de mai sus. Este un ceai puternic. Se consuma de 3 ori pe zi inainte de masa.
Uneori il aplic extern pe fata dar uscuca foarte tare dupa care folosesc ulei de masline.
Intern tinctura de telina 5-10 g. 1-2 ori pe zi.
Exern tinctura de telina si uneori usturoi.( usturoiul ustura foarte tare si cred ca poate arde tesuturile afectate) dar cred ca voi renunta la usturoi.
O dieta mai echilibrata cred ca este necesara.
Cred ca ceaiul de mai sus detoxifica organismul, ca si alte tratamente mai rapide de la diferite firme la moda de care foarte probabil ati auzit.
Multe retete universale sunt preluate din medicina chinezeasca, cea care spune ca fiece afectiune externa a pielii are o cauza( organ) intern afectat. In cazul bolii vitiligo se considera ca ar ,suferii" intestinul gros, de unde si retetele de detoxifiere.
Dar atentie se spune ca acest tratament functioneaza ca ,picatura chinezeasca"- cu multa multa rabdare.
In cazul in care vad rezultate va voi tine la curent.

Am observat ca multe din asa-zisele tratamente de pe internet sunt ‘100% naturale’ si mi-ar placea sa apara si in romania produse de acest gen. Sper ca pe viitor sa putem gasi si in farmaciile noastre acele produse minune cu care se lauda unele firme. Pana atunci…vitix ar fi singurul produs special pentru aceasta boala in Romania.

Tratament naturist - Vitiligo

  • Suc de telina cruda: 100 ml la pranz si 100 ml seara, cu 1/2 ora inainte de culcare.
  • La 1 litru de apa clocotita se pun la infuzat: 10 gr. sunatoare, 10 gr. musetel, 10 gr. patlagina, 10 gr. sovarv, 10 gr. galbenele, 10 gr. urzica. Se bea pe parcursul zilei. Tratamentul este de durata.
    Se tine regim lacto-vegetarian.
    Se consuma catina (uscata sau ulei de catina).

INCA nu l-am incercat ! M-i se pare cam pretentios … :exclamation:

mircea,cum a decurs experimentul tau??

Experimentul a fost un esec pentru ca nu am reusit sa ma tin de tratament (am renuntat dupa1 saptamana) Acum as fi tentat sa incerc un regim cu vitaminele recomandate de dr. Grimes:

E 200-400 IU
folic acid 800mcg-1mg
C 1,000 mg
B-12 1,000mcg
CoQ10 50 mg