diagnostic VITILOGO

Salutare tututor! Sunt nou pe aici dar asta este trebuie sa mergem inainte.Am 47ani si de doua zile am fost diagnosticat cu vitiligo.Sunt citeva pete pe mina stinga pe barbie si la org genitale pe srot. Dupa consult am inceput un tratamet prescris de doctor cu bepanthen sensiderm si dermovate amestecate intre ele si o data pe zi o capsula vitix.Dimineata cint ma trezesc petele nu se mai vad atit de profund dar cind ies afara incep sa se inroseasca si devin rozalii.Acolo unde am este o depigmentare partiala, sunt pete depigmentate printre pete pigmentate .Ce parere aveti si ce sfaturi imi puteti da.Sper sa reusesc te trec cu bine peste situatie.Va multumesc si multa sanatate.

Bine ai venit pe forum.
In primul rand trebuie sa te feresti de soare pentru ca acesta e principalul factor agravant (alaturi de socurile emotionale si stres). Iarna nu prea se pune problema, dar primavara si vara, intre orele 10-19 sa nu iesi din casa fara sa iti dai cu crema de protectie 50+ pe palme (sau unde ai pete). In cazul tau trebuie sa iti dai cu crema de protectie pe palme si pe toata fata (daca ai pete pe barbie, ai predispozitie sa faci pe toata fata).
Vitix pastile este bun, dar la vara ai nevoie de 2 pastile zi, chiar 3/zi daca petele se extind.
ma mir ca doctorul nu ti-a dat si Vitix gel, este un produs care opreste marirea petelor. Iti dai cu el dimineata, inainte sa iesi la soare; se sta cam 15 min sa te ia soarele, apoi intri in casa sau iti dai cu crema de protectie (adica vara iti dai cu crema de protectie, iarna nu are sens).
Poti sa alternezi dimineata cu Vitix gel si seara cu crema prescrisa de doctor.
Cam atat pentru inceput, sa iti faci si un control la tiroida, vitiligo de multe ori merge mana in mana cu afectiuni autoimune ale tiroidei.