Ginkgo Extract

Am citit despre un studiu pe internet din care reiese ca suplimentarea alimentatiei cu extract de Ginkgo ar opri evolutia bolii si mai mult, ar ajuta la repigmentare. Efectul s-ar baza pe proprietatile imuno-modulatorii ale extractului si pe efectul de distrugere al radicalilor liberi. Voi proceda si eu la fel ca Mircea si voi ‘experimenta’ pe propria persoana acest tratament. Sper sa pot reveni cu rezultate favorabile. :slight_smile:

Am inceput tratamentul de o saptamana timp in care am luat 80 mg extract Ginkgo Biloba in primele 3 zile si apoi 160 mg pe zi in 2 prize a cate 80. Pana acum nu pot spune ca am rezultate, fie ele pozitive sau negative dar sper ca intr-o luna sa am ce povesti. Pe prospect scrie clar ca minim o luna trebuie folosit pentru a avea rezultate.

A trecut o luna de la inceperea tratamentului. Am decis sa fac 3 luni de tratament pentru a putea face o evaluare buna. Acum in luna a doua am marit cantitatea de la 160 mg pe zi la 720 mg (pasatile care contin excipienti in compozitii diferite extract frunza/pulbere frunza Ginkgo) sper sa revin cu noutati.

A aparut vreun rezultat sau vreo ameliorare?

Acum m-am intors din vacantza. Folosesc de 2 luni aproximatix si sincer sa fiu am inceput sa ma repigmentez mai repede decat inainte. PLus ca unele pete care nu vroiau nicicum sa se repigmenteze au inceput incet sa prinda puncte de culoare. Eu nu pot trage o concluzie ferma dar din rezultatele acelui studiu despre care vorbeam in primul post ar reiesi ca acest Ginkgo Biloba ajuta la repigmentare. Oricum efect placebo mai greu pentru ca doar din dorinta de repigmentare nu prea te repigmentezi :stuck_out_tongue:
Eu zic ca merge incercat. Inceput o luna cu un dozaj mai mic si crescut a doua luna daca nu exista efecte secundare…gen intoleranta la aceasta planta (caz extrem de rar)

Doar Ginko ai luat? Nicio alta crema, tinctura, vitamine?

In prima luna doar Ginkgo iar a doua luna am luat si tablete cu extract de ulei de morcovi (contine beta caroten).

Nu cumva ai ameliorat cauzele care au dus la declansarea bolii?
Ma refer la eventuale probleme ale tiroidei, la regimuri alimentare specifice, la o stare excelenta (poate te-ai indragostit :wink: )…stii tu ce vreau sa spun.

Tehnic vorbind cauzele declansatoare s-au inrautatit in ultima vreme…si am resimtit asta in aceasta mini vacantza (care la mine a durat o saptamana si jumatate :stuck_out_tongue: ). Nu am mai luat pastilele si o pata mi s-a marit. Acum nu vreau sa par un obsedat care daca nu isi ia pastilele sufera rau :slight_smile: dar am cam exagerat cu unele mancaruri care apar si pe listele de alimente interzise…deh asa e in vacanta… Eu tind sa cred ca boala asta te prinde intr-un cerc vicios…cu cat ai mai multe pete…devii mai deprimat/rusinos…si din aceasta cauza apar altele noi. Asa a fost la mine si ma bucur ca am iesit din acel cerc vicios. Pentru ceilalti, care au alte cauze declansatoare nu stiu cum se poate stopa evolutia dar stiu ca am citit acel articol si am incercat extractul din planta asta si nu am patit nimic rau…ba mai mult m-am recolorat mai rapid decat inainte.
Nu sunt aici ca sa fac reclama…desi daca as descoperi ceva care sa functioneze garantat pentru toti fiti siguri ca as posta imediat aici…din nefericire acel moment este inca un vis foarte frumos…pana la realitate sa speram ca nu mai dureaza mult…doar este secolul 21 :smiley:

Practic, efectele sunt similare cu ale Q10?

Sunt mai multe feluri de Ginko, cu concentratie mai mare, de la firme mai de incredere, mai “originale” ?
Eu mi-aduc aminte numai niste capsule mari rosu.inchis, le-am luat odata de mult, sa tot fie vreo 10 ani.

ecolife.ro/content/view/64/1

Tot cautand am gasit articolul asta. Pare ca tincura e mai eficace decat clasicele medicamente de sinteza. Tu de care-ai luat?

Eu am luat dupa cum am spus…capsule cu 160 in total si acum pastile cu 720 sau asa ceva :stuck_out_tongue:. Nu stiu daca depinde de producator insa cred ca merita luat de la un producator cunoscut de medicamente…dar pe prospectul fiecarui medicament scrie compozitia si iti poti da seama de cantitatea de extract totala. Pretul nu e foarte mare zic eu.

Tinctura nu am vazut pana acum. Daca as gasi as aplica local…nu are cum sa dauneze :slight_smile:

salut.Mai ai ceva vesti? S-au mai pigmentat acele pete?

Salut! A trecut ceva timp de cand am postat aici prima oara si pot spune ca am incercat multe tratamente de atunci. Cel mai bun tratament care sa dea rezultate si rapide si vizibile este LAMPA UVB. In paralel se pot folosi tincturi, creme, regimuri dar rezultatele obtinute cu acestea se lasa asteptate mult timp.
O alta solutie, acum ca e vara, sunt pastilele melaoline (pe care am inceput sa le iau de 3 saptamani) combinate cu expunerea moderata la soare.
Un regim adecvat poate accelera procesul mai ales daca renunti la tigari, cafea, alcool in exces, bauturi carbogazoase dulci, mancaruri prea grase (sosuri, prajeli, carne de porc) si dulciuri gen ciocolata.

Salut moonwalk. imi poti spune unde ai gasit melaoline, la ce pret si cat timp te expui la soare dupa ce iei pastilele?

Desigur. Pe goldpharma.com ti le trimit ei prin posta. Completezi acolo ca ai vitiligo probabil ca teebuie ei sa se acopere cumva. Sunt multumit de promptitudinea lor deoare am primit pachetul la o saptamana de la comanda.

Merci. Imi poate spune exact cineva si cum se ia melaoline si cat timp se sta la soare, detaliat? Am inteles ca e bine sa-l iaucu lapte.

Am prospectul medicamentului tradus in limba romana. Daca il doresti da-mi un semn pe YM marlene_nicol. Numai bine!

Moonwalk, la ce pret ai luat pastilele? Pe site arata 28 lei, iar cand faci comanda, pretul total e de 90 lei :unamused:
Ai idee care-i baiul?

cheltuielile de transport sunt mai mari…daca iei mai multe cutii e ok deoarece transportul tot atat va fi.