La mine s-a ameliorat

Salut!
Acum exact un an in urma am fost diagnosticat cu Vitiligo.
Am consultat mai mulți medici și toți mi-au confirmat aceeași boala. Inițial mi-au apărut mici punctulețe pe mâini (dosul palmelor) dar nu am dat multă importantă. Mai târziu au apărut și pe fata, piept, umeri și labele picioarelor.
Nu am urmat temeinic niciunul din sfaturile medicilor (protopic, vitix, lampa) deoarece o prietena mi-a recomandat un tratament, urmat de o pacienta a ei, care a dat rezultate bune.
Am început acest tratament la 1 Septembrie 2016 pana la 1 Aprilie 2017.
Petele de pe fata au dispărut in proporție de 80-90%.
Cele de pe spate au dispărut complet.
Pe mâini nu s-a repigmentat mai mult de 5-10%.
Pe alte zone alte corpului am avut rezultate bune.

Eu sunt nou pe acest forum, nu am citit foarte multe dar presupun ca sunt mulți care urmează același tratament.
Este vorba de o schema care se bazează pe doua componente: secreția de melanina și fixarea pigmentului cu UV.
Cer scuze acelora care au cunoștințe de medicina mai avansate, poate ca explicațiile mele nu sunt cele mai potrivite.
Secreția de melanina de obține prin administrarea unor pastilute (naturale mi-a spus doamna doctor, mi-a dat și compoziția acestora). Ele se iau cu lapte sau iaurt iar la doua ore, când se presupune ca aceasta secreția este maxima, este necesară o expunere solară (soare sau solar).
Tratamentul se ia odată la doua zile.

Dacă credeți ca va poate ajuta/interesa va pot da mai multe informații dacă e necesar.

Multă sănătate !

As dori numele doamnei doctor si localitatea,spitalul unde o pot găsi. …

Am numărul asistentei: Daniela Ciobanu (0734) 750 276.
Este din Timișoara.
Ai încredere și răbdare.

Sănătate!

Nu cumva pastilele se numesc Melaoline? Sunt cumva niste pastilute mici, albe, impachetate in blistere de plastic? (sunt 30 pastile intr-o cutie cu 2 folii)
Astea se iau cu iaurt/lapte pentru ca sunt foarte toxice. Daca ti-a dat Melaoline, numai naturale nu sunt…ai grija ca ele de fapt sensibilizeaza pielea si o face mai receptiva la razele de soare (fortand producerea de Melanina). Dar, dupa ce stai in soare, poarta ochelari de soare si crema de protectie 50+ toata ziua, ptr ca altfel risti sa te arzi rau de tot.