Tratament UVB SPITALUL MILITAR- DR. Ionel Toropoc

Buna ziua,
As dori sa stiu daca a mai incercat cineva tratamentul cu raze UVB , la spitalul Militar Bucuresti, la dr. Ionel Toropoc.
Va multumesc anticipat.

Ce raze?? nUVB sau pUVA?

nUVB. Am inceput de curand acest tratament la sp. militar. Am facut si PUVA la sp. Coletina timp de aproape trei ani, dar , fara rezultate concrete.

nUVB e mai buna decat pUVA, asa ca merita sa faci.
Multi dintre noi si-au cumparat lampa acasa, dar ea e mica si acopera o supraf. de 3 cmX10 cm. Daca ai pete extinse e mai bine sa faci la un aparat mare, cume e cel de la spital, care acopera o supraf. mare de piele.

da, stiu ca nUVB sunt mai bune decat pUVA. Stiam de existenta lampii si chiar daca nu am pete foarte extinse, am preferat sa fac tratamentul sub supravegherea unui doctor.
Problema mea este ca incepand cu ultimele trei sedinte (acestea fiind cam nr. 11,12 si 13 dintr-un total de minim 21 de sedinte- asa mi-a spus D-l Dr.) am inceput sa ma inrosesc de-a dreptul. practic petele sunt un roz aprins, iar cele de pe pleoape ma ustura groaznic(dupa sedinta care am avut-o astazi de dim.).
In sedinta nr. 11 practic m-am inrosit pe tot corpul, era ca si cum as fi stat o zi inreaga la soare, fara nici un fel de protectie.
Sunt foarte ingrijorata si nu stiu ce sa fac in continuare.
Am incercat sa discut si cu D-l Dr. , insa nu prea este comunicativ… mi-a raspuns doar ca va trece…
Din ceea ce am mai citit si eu pe net, stiu ca aceste pete tb. sa capete o culoare mai roz, insa nu stiu daca este normal ceea ce mi se intampla mie.
Va multumesc foarte mult.

cat costa sedintele de tratament

deci ti s-a inrosit si pielea sanatoasa, nu numai cea alba???
Pielea afectata de v. e normal sa se inroseasca, pt. ca acolo nu mai e pigment. In cazul asta se recomanda sa se reduca durata de expunere cu 20 secunde: adica daca la sedinta la care te-ai inrosit te-ai expuns 2min.40 sec., la urmatoarele 2-3 sedinte trebuie sa te expui 2 minute.
Era bine daca iti dadeai cu o crema de protectie pe zonele expuse si neafectate de boala, mai ales pe frunte si urechi.
Asta e, te-ai ars, poti sa iti dai cu Dermazin crema pe zonele arse. Daca ustura rau, mai bine nu te mai expui la raze cat inca esti rosie.
Eu am o pata rosie pe mana de 4 luni de la nUVB, si parca tot nu da inapoi.

Nu vreau sa discut competenta doctorului respectiv insa iti pot spune din experienta proprie ca o arsura in timpul tratamentului poate da nastere unei ‘zone incapatanate’ in care vitiligo va fi FOARTE greu de tratat.

Daca urmaresti pozele mele din timpul tratamentului http://vitiligo.ro/index.php?pagina=repigmentare poti observa ca in saptamana 2 m-am ars din greseala pe barba, asta in conditiile in care masuram timpul de expunere LA SECUNDA. Vreau sa-ti spun ca nici acum nu mi s-a repigmentat pata respectiva desi toata zona a revenit la culoarea normala.

Ar fi pacat ca din cauza unui medic incompetent sau a unei comunicari deficitare sa iti faci mai mult rau decat bine.

Daa… chiar nu stiu ce sa mai fac in situatia asta. Ideea este ca am observat ca de la o zi la alta se mai atenueaza din roseata (in weekend am observat cel mai bine), insa cum ma expun iar la raze, dupa cateva ore, iar ma inrosesc rau, pe numite portiuni, pleoapele indeosebi.

Si eu m-am ars de cateva ori la fata.Dar acum folosesc crema de protectie si acopar zonele sanatoase.In rest nu m-am ars,cel mult m-am bronzat .

Putem vorbi pe messenger. Adresa mea este marlene_nicol.

d c nu poti spune pretul aici? :confused:

Pai nici nu ar trebui sa coste nimic ca doar face tratamentul la Spital , nu?
Eu am facut la Cluj Puva si nu m-a costat nimic.Am dus o adeverinta de la servici cum ca sunt angajata si gata.
Gabi

Imi cer scuze daca nu scriu acolo unde trebuie , ma refer la subiect ( eu sint , noua in ale calculatorului " ), m-ar interesa daca poate cineva sa-mi recomande un medic bun in tratamentul ptr. vitiligo care sa fie mai aproape de jud. Hunedoara ( deva).Pe aici medici ( cel putin cei doi la care am fost eu )sunt de ideea ca trebuie sa te obisnuesti cu boala si sa o accepti asa , nu mi-au recomandat nici o investigatie ci doar vitix si nici acest tratamentcu prea multa incredere .Din pacate petele mele de citeva saptamini au , explodat " ca sa zic asa , as vrea totusi sa incerc ceva .Pe forum am vazut ca ati scris despre multe ,tratamente "dar imi este greu sa hotarasc eu ce sa urmez . Lampa pe care o folosesc multi dintre voi , pentru mine e cam costisitoare …DECI scuze daca gresesc si MULTUMESC !

din pacate toate tratamentele sunt scumpe.
Nu stiu medici in hunedoara, dar puteti incerca cu Vitix tablete, gel vitiz si Dermovate.
-Vitixul tablete se ia o tableta in prima luna, 2 tablete in a doua luna, si se tine cura cam 4 luni/
-Vitix gel se aplica de 2 ori/zi. dim si seara
-Dermovate se aplica o data/zi, la pranz.
Dupa aplicarea cu vitix gel e bine sa va expuneti la soare, dupa aplicarea Dermovate stati in casa.

1-2 tablete de Coenzima q10/zi ajuta ff mult.

Succes!

Buna ziua! eu sunt noua pe aici,si cum spunea si cineva mai sus,imi cer scuze daca nu scriu unde trebuie. problema mea ar fi urmatoarea: in septembrie anul trecut mi-au aparut 2 pete ,una pe brat,alta pe antebratul stang(nu erau ff albe,dar fiind bronzata intrucat fusesem de vreo 4 ori la mare,ultima data in august,totusi era evident contrastul). primul lucru pe care l-am facut a fost sa dau un search pe google “pete albe pe corp” urmand sa aflu ca aceste pete sunt provocate de vitiligo(prima oara auzisem de vitiligo cu cateva luni inainte,in urma mediatizarii mortii lui Michael J.) dar si de pitiriazis visicolor(acromiat). M-am speriat cans am aflat in ce conta acesta boala,m-am consolat cu gandul ca nu mi se poate intampla mie(gandindu-ma ca sunt o persoana creola,care iubeste ff mult bronzul si care nu a avut niciodata probleme cu expunerea la soare),dar dupa 2-3 sapt am hotarat sa merg la medic(cu toate ca eram app sigura ca nu e vitiligo pt ca citisem cum ca petele sunt albe ca laptele la aceasta boala,iar ale mele nu erau asa). Si am inceput:prima oara am fost la dna Corina Zigu(o pers f optimista). aceasta cand a vaz petele a zis ca nu imi poate spuna ce este si ca trebuie sa merg la colentina pt un ex micologic. am intr daca ar putea fi si vitiligo si mi-a zis ca “da,ar putea fi”. am plans toata noaptea,nu-mi venea sa cred ca mi se intampla mie,dar totusi mai speram-“ar putea fi” nu mi-a zis “este”. am fost la colentina,am facut ex micologic si ex cu lampa wood(intre timp mi-au parut mici pete si deasupra genunchiului drept) si dna de acolo mi-a zis sa stau linistita,ca petele nu se vad la intuneric cu lampa wood si ca este pitiriazis versicolor. IN urma acestui ex,dna Zigu mi-a dat tratament cpt ciuperca(sa ma spal cu sampon selsun,sa ma ung pe pete cu travogen si inca o crema). am facut tratamentul timp de o sapt(nici un rezultat),timp in care citeam toate informatiile despre vit de pe forumuri. am aflat de dl Nedelcu si am zis sa merg si la el. la consult doar s-a uitat cu lupa la pete(cea de pe brat are forma unei harti de marimea unei nuci,iar cealalta este liniara) si mi-a scris pe reteta “vitiligo la debut in observatie”(mi-a prescris tratamentul pe care il stiti cu totii). Nu voiam sa cred,asa ca am mai mers la un alt medic(ELENA NAUMESCU(parca)-de la Bioderma) . acolo ammai facut o data ex micologic(culmea ,era acelasi biolog ca si la Colentina iar mie nu pre mi-a convenit asta gandindu ma ca imi da a doua oara un diagnostic gresit) si la fel:Pitiriazis acromiat. Am intrebat-o si pe ea si pe doctora daca este posibil sa fie vitiligo si mi-au spus ca nu. Am zis sa mai consult inca un medic pana sa ma apuc de tratament(ma gandeam sa-l incep pe cel de la dl nedelcu) si avand asig med la MEDICOVER,am fost si aici la ANCA TEODOR. Aceasta mi-a spus ,vazand petele si spunanadu-i ca unul mi-a zis ca e vit,altul ca nu,ca nu este vitiligo,ca petele la vitiligo sunt albe,albe si sa ma dau cu vitix gel iar dupa o luna sa merg la clinica sa fac ultraviolete. Nu am fost satisfacuta de ce mi-a zis si am zis sa mai consult un medic(despre care se spune ca e printre cei mai buni)-Dna. MIHAELA LEVENTER. Asta se intampla prin decembrie anul trecut,dar cum la Leventer trebuie sa iti faci programare cu 2 luni inainte,abia in febr anul acesta am ajuns. Aceasta a vz petele,mi-a facut ex cu lampa WOOD si mi-a zis ca sunt niste eczematide si se vor bronza vara ,la mare. In tot acest timp nu am fost la solar,nu am luat nici un tratament pana in prezent,contrastul nu mai este evident pt ca bronzul s-a luat(eu oricum sunt mai creola,nu sunt alba si ma bronzez usor) iar acum o sapt am facut o sedinta de 5 min la solar ,dar nu imi pot da seama daca e vreo schimbare). As vrea totusi sa stiu daca e sau nu vitiligo. Din 5 medici la care am fost unul a zis ca este,unul ca ar putea fi,iar ceilalti in urma ex micologic si lampa wood ca nu este. CE SA FAC???

Eu zic sa incepi unul dintre tratamente si sa vezi daca da rezultate…cel mai probabil tratamentul care nu e pentru vitiligo. Nu trebuie sa te stresezi degeaba deoarece este posibil sa nu fie vitiligo. La vara vei putea observa mai bine evolutia dupa o sedinta de bronzare. Ai avut cazuri de vitiligo in familie? Gen bunici sau strabunici?
Daca ai citit despre aceasta afectiune atunci stii ce efecte are stresul asupra evolutiei. Fii optimista si urmeaza tratamentul care nu e pt vitiligo :wink:

Iulia, mie dr. CATALIN POPESCU de la Medsana mi-a lasat o impresie buna. Cred ca n-ar strica daca ti-ai face un control si la dansul… Cel mai important este sa afli care este boala si de abia atunci sa incepi tratamentul corespunzator.

Multumesc pentru pareri. Este atat de bine cand poti discuta cu cineva care are cunostinte legate de subiect :slight_smile:. In pauza,la serviciu incercam sa mai vb cu colegii despre aceasta afectiune,dar multi nici nu au auzit iar unii imi spuneau ca din ce au vaz ei petele de vitiligo sunt f deschise la culoare si ca sunt paranoica si cheltui banii aiurea pe medici,incat nu primesc raspunsuri concrete. Daca voi aveam cum ,am sa incerc sa atasez o poza,sa aflu mai multe pareri. In prezent am cele 2 pete de pe brat,niste pete micute pe piciorul drept,deasupra genunchiului si cred ca mi-au mai aparut cateva pete micute pe brate(la inceput imi analizam in fiecare seara pielea sa vad daca am pete noi-seara mi se parea ca am o pata noua,dimineata nu o mai vedeam,cred ca devenise obsesie-dar fiind iarna si purtand maneca lunga,nu le-am mai dat importanta,incercam sa uit de ele(nici nu mai erau atat de proeminente pt ca se mai dusese bronzul) la sfatul unui prieten care mi-a spus ca este f importanta autosugestia ,iar daca eu vreau sa am vitiligo chiar voi avea :slight_smile:). Acum ca s-a incalzit am hotarat sa merg la solar,dar am facut doar 2 sedinte si mare lucru nu observ. voi astepta sa ma mai bronzez sa vad daca se intensifica contrastul dintre pete si pielea sanatoasa. Mentionez ca am facut poze in toamna si comaparandu-le cu petele de acum,acestea nu si-au modificat marimea,tind sa cred ca au acceasi dimensiune. Din ce stiu eu nu am avut bolnavi de vitiligo in familie,stiu doar ca am exgerat cu soarele(in concediu stateam si 5 zile consecutive la plaja de la ora 10 pana la 15-16dupa masa,fiind "disperata"sa ma bronzez) si ce mi s-a parut ciudat este ca asta-vara,la mare,unde am petrecut 7 zile(aproape zilnic la plaja,de dim pana seara),dupa vreo trei zile de stat la plaja mi-au aparut niste brobonitze(bubitze) mici pe toata pielea(vizibile mai mult pe maini si picioare),care nu aveau lichid,dar simteam ca ma ustura(mai bn zis “ma intepa pielea”) si in vreo 3 zile dupa ce m-am intors,mi-au disparut. Oare a fost arsura solara? asta mi s-amai intamplat si acum 2 ani,dupa 3 zile petrecute la mare. nu m-am cojit niciodata,doar ma ustura pielea un pic dupa expunerea la soare,apoi ma innegream. Motivul pt care cred ca ar putea fi vitiligo este expunerea prelungita la soare si declansarea bolii. dar stau si ma intreb:cei care lucreaza pe plaja si carora le admiram bronzul(salvamari,cei care mai vand diverse pe la mare,cei care se ocupa de sezlog) cum de nu fac vitiligo ca doar stau zilnic in soare???

As mai avea o intrebare:la voi petele sunt f albe?? din ce am vaz eu pe site-uri la imaginile cu vitiligo petele sunt f deschise la culoare,dar probabil ca asa este la persoanele mai inchise la culoare. La mine petele sunt sesizabile,dar “nu sar in ochi” cum se spune. Vi s-a intamplat sa nu vi se puna diagnosticul de vitiligo de la inceput? citeam pe forum ca teo ,parca, a fost la colentina la ex cu lampa wood si petele sale nu erau vizibile la lampa. nu am vrut sa ma indop cu medicamente daca nu eram sg ca e vitiligo,dar in acelasi timp ma gandeam ca poate este si daca nu actionez in faza de debut ,mai tarziu poate va fi prea tarziu. vazand ca nu a existat o schimabare majora(petele nu s-au marit si nici nu mi-au aparut altele-doar 2-3 f mici pe brate si putin vizibile,poate chiar erau si nu le mai tin minte) am tot asteptat sa vina sezonul de plaja sa vad ce se intampla. am mai citit ca pe portiunea afectata de vitiligo nu mai creste par sau cresc fire albe-mie deocamdata imi cresc fire de par normal(ma epilez si pe maini unde e pata mai mare).
Voi ce credeti:s-ar fi putut insela cei 3 medici la care am fost si doar dl Nedelcu sa-si dea seama ca este vitiligo(cu ochiul liber). am facut ex micologic de 2 ori(din pacate cu acelasi biolog) si lampa wood de 3 ori si in urma acestor ex ,ceilalti medici au zis ca nu este vitiligo. cei care ati fost la Dl . NEDELCU pe reteta,la dignostic ce v-a trecut? vitiligo si atat? dc la mine era "vitiligo la debut in observatie "?pt ca imi aparusera recent petele?