Ce mai recomanda domnul doctor Nedelcu Ioan?

Salut,
Am 24 de ani si am vitiligo de circa 10 ani. De-a lungul timpului am facut diverse tratamente unele cu rezultate semnificative, altele nu. In urma cu 2 ani de zile am renuntat total la a mai urma vre-un tratament fiind dezamagit de eforturile depuse in zadar in anii anteriori.

Luna urmatoare o sa am drum prin Bucuresti si ma gandeam sa trec pe la domnul Nedelcu, care dupa parerea mea este cel mai informat din Romania pe aceasta afectiune. Ce m-ar interesa sa stiu, daca merge pe acelasi sistem puva + oxoralen + o poala de medicamente acasa(nu ma incanta intoxicarea organismului cu medicamente) sau s-a mai descoperit ceva.

As dori sa raspunda decat cei care au fost recent la dansul la cabinet.
Multumesc,
Alin

Buna,
eu am fost in ianuarie si tratamentul este identic cu cel de acum cativa ani(din ce am citit pe site) si din ce spui tu.
Aceleasi medicamente, regim, persoane care reactioneaza mai mult decat altele. Eu l-am intrebat si de lampa uvb si a zis ca o pot folosi eliminand puva si oxoralenul(i-am spus din start ca nu am timp de puva si ca am auzit de lampa).
Nu stiu daca s-a mai schimbat ceva din ianuarie, daca au fost altii mai recent ne pot spune.
Eu nu mai fusesem pana atunci la el, dar din ce citisem pe site stiam exact ce prescrie si exact asta am primit.

pUVA+Oxoralene sunt deja depasite, erau bune acum 20 ani, dar acum…

Intoxica organismul si la multi produc marirea petelor, asa ca sfatul meu e sa va procurati o lampa nUVB.

Eu ultima oara am fost acum 2 luni …
Si tot insista cu PUVA si oxoralen
Si asa fac ca el stie mai bn …

Banuiesc ca faci pUVA tot la el la cabinet.
Statistic s-a observat o repigmentare mai mare la cei care folosesc nUVB fata de cei cu pUVA.
Ai observat vreo repigmentare cu pUVA?

Da , Am avut 4 pete Mari pe fata .
In jurul ochilor [ploapele inclusiv…]
Si in coltu gurii [ in amandoua parti ]
pete Marisoare …
Miau disparut
si pe corp da rezultate …

[Si nu fac puva la cabinet ] [ Eu sunt din CT , si Fac la Centrul LOWAMED de langa gara [pt cei care is din CT si nu stiu]]

si eu am vrut sa merg la dr nedelcu , dar nu am ajuns…am primit melaoline, si am zis sa incerc sa stau la soare. stie cineva daca melaoline face rau la ficat, am hepatita c. astept raspuns ionela_stancioiu@yahoo.com ,multumesc

@Florin STC: nUVB e mai eficienta decat pUVA, cred ca ai fiobtinut rezultate si mai bune cu nUVB
Ionela: Melaoline fac praf ficatul, sunt f toxice. Multi iau silmarina sau alte medicamente pt ficat in timpul curei cu melaoline. PLus ca se ia numai cu lapte.

Salut, sunt ,proaspat dalmatian’’, mi-au aparut in primavara anului trecut cateva pete pe maini in urma unor probleme extrem de stresante, iar anul acesta observ ca mi-au aparut trei pete destul de mari pe fata, iar pe maini s-au inmultit foarte mult (pe dosul mainilor) Am mers la cativa medici dermatologi si am fost foarte dezamagit de modul in care priveau aceasta boala. Am inteles de la dansii ca aceasta nu se poate trata dandu-mi exemple de oameni foarte bogati care ,au in custodie’’ vitiligo si nu pot scapa de aceasta problema. Deci am inteles de la dansii ca nu se moare de aceasta boala, drept urmare nu am de ce sa-mi fac probleme si inca nu exista ceva concret pt tratarea ei. Citind pe acest forum, speranta mea de vindecare a renascut si sunt dispus sa incerc metoda ce pare la indemana fiecaruia, lampa UVB. In afara de lampa trebuie sa mai utilizez si vreo solutie, unguent, sau doar prestez cu lampa? Multumesc