Bebelus cu vitiligo

Buna ziua!Am descoperit recent ,fiind internata in spital cu fetita mea in varsta de un an ,pentru o banala afectiune digestiva,ca are vitiligo.Sunt coplesita,a fost un soc.Cam pe la 4 luni i-a aparut pe fesa un semn micut care in timp s-a extins dar tot local,in aceeasi zona sub forma un monede ci margini geometrice.Eu il consideram chiar simpatic,crezand ca este un banal semn din nastere.Va rog din suflet sa imi recomandati un medic bun.Ce tratament se poate folosi la un copilas asa micut?Am voie sa dau cu Vitix pe zona afectata sau sa ma limitez doar la usturoi pisat si tinctura de telina?Poate face fototerapie de la o varsta asa mica?Sunt intrebari al caror raspuns ma depaseste.Va rog,banuiesc ca stiti mult mai multe despre aceasta boala si-mi puteti oferi daca nu solutii,macar sa ma indrumati spre un medic competent care sa ne ajute.Stiu ca nu e o boala letala dar e un stigmat,ma ingrozeste gandul ca va trebui sa treaca prin copilarie si adolescenta cu o astfel de povara.Din punct de vedere estetic va fi mutilata…Am inteles ca boala ar debuta dupa 10 ani,nici nu vreau sa ma gandesc daca a debutat asa repede cum va evolua…Dumnezeu sa ne ajute pe toti ,sa ne dea rabdare,credinta si incredere!Un lucru stiu sigur:nimeni in lumea asta nu poate prezice evolutia bolii.Astept raspunsurile voastre.Va multumesc!

Nu inteleg, vi s-a confirmat diagnosticul vitiligo de catre un dermatolog?
Nu orice pata alba este vitiligo. Cred ca ar fi bine sa mai consultati dermatologi. Vi-l recomand pe dr Catalin Popescu pe care il gasiti la sp. Colentina si la clinica Medsana.
Numai bine!

Va multumesc pt raspuns.Raspunsul nu a fost unul categoric.Doi medici au spus ca da,este vitiligo dar ca trebuie urmarita evolutia si un al treilea a zis ca e pitiriazis alb,numai ca nu este cu prurit,este pur si simplu o pata alba,fara asperitati

Buna tuturor.Sunt noua pe acest forum.am un bb de 5 luni si un pic.In prima luna de viata am observat ca are 3 pete mai albe pe glezna stg,am fost cu fetita la spitalul de copii Sf Maria Iasi si acolo mi s-a spus ca ar putea fi vitiligo,asta pt ca eu nu stiu sigur da ca aceste pete sunt din nastere sau au aparut dupa,asa ca ramanea de vazut cum evolueaza totul.mentionez ca eu am avut hipotiroidie in sarcina si fetita a avut TSH-ul la nastere 32(ffff mare).hormonal ne-am reglat amandoua . de luna trecuta am observat ca fetitei i-au mai aparut o pata alba pe coapsa si in dosul genunchilor i s-a albit pilea.SA FIE OARE VITILIGO?nimeni din fam noastra nu a avut aceasta baola.Pana ajung la un medic imi poate spune si mie cineva despre tratamemtul cu telina?sa cumpar tinctura sau sa o fac in casa?si cum ?
Apropo cele 3 pete nu sau marit.
SANATATE MULTA TUTUROR SI MAI ALES COPIILOR NOSTRI.ESTE GROAZNIC SA-TI VEZI COPILUL BOLNAV.

Draga Monik,sper sa ne raspunda cineva.Eu am hotarat sa mai astept.Asa m-a sfatuit o dr. dermatolog din Cluj.A spus sa fac poze petei si daca vad o modificare sa merg la ea sa vedem ce masuri trebuiesc luate.Sunt ingrozita,nu pot sa cred ca are asa ceva.Nici nu stiu ce terapii pot fi facute,ei fiind asa mici…

Buna dimineata! Si eu am o fetita de 1 an si jumatate careia la 4 luni i-a aparut o pata alba pe coapsa; in timp s-a extins, iar acum ocupa 1/3 din coapsa. A vazut-o un medic dermatolog de 2 ori pana acum si se pare ca este vitiligo. Nu este foarte mare diferenta de culoare, insa este vizibil. Doctorita care a vazut-o ne-a spus ca tratamentul pentru vitiligo se face dupa 2 ani si sa asteptam pana atunci. Vara trecuta am fost la mare cu ea, insa am protejat pielea cu crema de plaja si nu am stat dupa ora 10.30 la soare. Mananca sanatos, analizele pentru tiroida i s-au facut la cateva zile dupa nastere si nu au fost probleme (desi eu am hipotiroidism si am urmat tratament in timpul sarcinii). De curand am realizat ca este posibil sa fie ereditara deoarece eu am o pata mica alba pe spate. Am citit ca sunt contraindicate tratamentele pt imunitate - va fi greu, mai ales cand incepe gradinita. Oricum mi-e groza cand ma gandesc la faptul ca boala poate evolua. Asteptarea este un chin. Nu inteleg de ce apare la copilasi atat de mici.

@Monik: da, poate fi vitiligo, mai ales cand ai spus ca a avut hipotiroidism. (in momentul in care se trateaza hipotiroidismul vitiligo se opreste din evolutie, in sensul ca nu mai apar pete noi).
Spui ca i-a aparut inca o pata in dosul genunchilor (pozitie frecventa in vitiligo), deci da, poate fi vitiligo.
Dar sunt si alte boli asemanatoare: pitiriazis alb, sau pur si simplu o atrofiere din nastere a unui nerv, care provoaca un semn din nastere ff asemanator cu vitiligo.
In per urmatoare tu trebuie sa fii atenta la evolutia petelor, sa le fotografiezi si sa urmaresti daca se maresc: daca se maresc, incet dar sigur, cred ca e vitiligo.
Poate pui poze cu petele, sa vad despre ce e vorba
@Fluturash: daca s-a marit, si eu cred ca e vitiligo. Si pitiriazis alb se mareste, dar cam orice doctor dermatolog isi da seama daca e vorba de pitiriazis alb.
La copiii mici apare din cauza faptului ca au mostenit predispozitia genetica pt boli autoimune de la parinti. Orice administrare de imunostimulatoare ii exacerbeaza boala, la multi copii vitiligo s-a declansat din cauza imunostimulatoarelor.
Acum eu cred ca puteti folosi Vitix gel, si tu si Monik, este totusi un produs natural, nu face rau.

Buna ziua!as dori sa stiu ce ati mai facut cu bebelusii d-voastra.cum au evoluat petele?daca luati vreun tratament?intreb pt ca si bebele meu a fost diagnosticat cu asa ceva.prima pata am obs la 3 luni pe genunchi,a doua o luna mai tarziu pe celalalt picior in spate jos.toata lumea Zice sa asteptam pt ca e prea mic pt tratament.sunt disperata mi-e frica sa nu se umple.astept vesti de la cei care se confrunta cu aceasta problema la. Un bebe atat de mic

eu cred ca puteti sa dati cu Vitix gel, este un produs pe baza de pepene galben, nu e chimic, si nu face rau.
Nu incercati dermovate si alti corticozi topici, ii strica pielea degeaba.

Vitix gel nu se da pana la 2 sau 4 ani,asa mi-au zis toti doctorii la care am fost

buna ziua!

am si eu un bebe de 9 luni care ar putea avea vitiligo. insa la mine nu a fost inca confirmat, ba mai mult, un doctor a zis ca este, altul a contrazis acest fapt. imi ramane speranta ca nu este sau ca nu ne va afecta f mult. as vrea sa ii rog pe cei care au bebelusi cu astfel de probleme si au postat sa ne spuna ce s-a mai intamplat,si ce tratament au aplicat. multumesc! si multa sanatate tuturor!

Buna,

Si baiatul meu de 1 an a fost diagnosticat cu vitiligo, insa am vazut ca dr nu era convinsa … Mi-a dat deja tratament Advantant Milk (dim si seara) si Vitiskin (amiaza) timp de 6 luni. Am citit de Advantant ca trebuie administrat un timp cat mai scurt posibil, la nivel de cateva zile … atunci cum pot aplica eu la bebe 6 luni ??? Nu stiu ce sa mai fac, incotro sa apuc. Va trebui sa mai cer o parere, dar pe mine ma intereseaza tratamente naturiste. Vorbeati pe forum de tinctura de telina si usturoi pisat ?! Puteti sa-mi spuneti mai exact cum trebuie preparate? sau alte tratamente naturiste! Multumesc frumos! Sanatate la toti!