Propun: rezultate pozitive cu lampa nUVB ?

Am citit deja pe ici pe colo ca ar fi unele rezultate pozitive. Hai sa vedem cine este multumit si daca se merita sa o cumparam. Am stabilit deja ca se poate cumpara si din Romania cu 340 de euro (cine vrea sa stie de unde sa-mi de un mail), intrebarea este daca se merita. Din cate stiu da rezultate pe fata si pe corp, mai putin pe maini si picioare. Cine ne incurajeaza sa ne cumparam? Ca nu sunt de colo nici 12 milioane. :wink:

Eu va incurajez sa o luati, atat pt. fata cat si pt. maini. Este eficienta si la maini, dar rezultatele apar mai greu. Eu am inceput sa o folosesc, am cam 3 saptamani, si ma confrunt cu o bronzare fara precedent a mainilor. Poate ca bronzul e de la soare, pt. ca si pe fata sunt bronzat (si acolo nu folosesc lampa), insa cert e ca rezultatele sunt excelente.
Pe de alta parte, lampa nUVB are si efect de stabilizare a bolii: impiedica extinderea petelor deja noi si previne aparitia petelor noi. Un alt rol al acestei lampi este ca se foloseste pt. pastrarea pigmentului castigat: adica cine s-a repigmentat, trebuie sa mai faca din cand in cand sedinte nUVB sau pUVA pt. a impiedica reapartitia bolii.

Eu va sfatuiesc sa o cumparati!

Sigur o voi cumpara. Va voi tine la curent !!

Si poti sa-mi spui si mie cum mi-o pot procura? Nu de alta dar stii cum eram eu cand ne-am intalnit; acum sunt si mai rau si pe la ochiul stang a inceput sa se mai intinda :frowning:

Marius, imi pare rau sa aud ca esti mai rau decat in mai, cand ne-am intalnit. Eu sunt mult mai bine decat atunci. Pata aceea de pe gat era o iluzie a mea, de fapt nu am nimic. Personal nu te sfatuiesc sa iei lampa de unde am luat-o eu. pt. ca e f. scumpa (595 USD), mai bine ia legatura cu Elena, care stie de unde se poate procura din Romania cu 340 EUR.

Daca nu reusesti prin Elena, mai tinem legatura, o facem noi rost la un pret de 300 EUR.

Pe fata tu iti dai cu crema de protectie cand iesi in soare? Daca nu, asta ar putea fi o explicatie pt. extinderea petei de la ochi. Nu uita sa aplici crema pe pete si in jurul lor la fiecare 2 ore de stat in soare. Oricum, lampa e ideala pt. tine: te va reigmenta min. 99% la fata si la coate, nu stiu pe palme ce rez. va avea.

Vitixul e prea lent, pana da rezultate multumitoare mai trec cateva luni, intram in iarna si nu facem nimic, ca Vitix-ul iarna e aproape zero!

succes la procurarea lampii!

Pai atunci sa vedem cu fac sa cumpar lampa cat mai repede

Pana la urma nu conteaza cat dau pe ea, important e sa o procur cat mai repede

Cum luam legatura?

Tocmai am comandat lampa. M-a ajuns 12,78 milioane si voi posta rezultatele. Repet, cine vrea sa stie de unde o ia din Romania, sa-mi scrie pe hristeaelena@yahoo.com. Capul sus !!

@elena: ti-am trimis mail

la mine, dupa 7 saptamani de folosire a lampii, nu se mai vede ca am v. Pe mana stanga au disparut simptomele clinice, iar pe dreapta se mai vad 3-4 pete, dar estompate. O persoana, care si ea are v., s-a uitat la mainile mele si a zis ca nu se vede nimic rau pe mainile mele (asa ai zis G., stiu ca citesti ce scriu eu acum), deci nu pot decat sa va incurajez in folosirea lampii nUVB, combinata cu Vitix si regim.

@ teo: ma bucur sa aud vesti de genul asta. Tine-o tot asa

@ elena: ti-a sosit lampa>?

Merci de incurajari, Marius. Nu te lasa nici tu, continua cu Vitix gel, Vitix tablete si lampa nUVB si vei vedea ca Vitiligo poate fi batut. Greu, dar se poate!

teo nu ti-ai facut poze?..daca da posteza-le aici ca sa vedem si noi minunea…ms frumos

Nu mi-am facut poze, insa eu am observat vizual diferenta intre cum era inainte si cum e acum!

O astept, e pe drum din Germania, se mirau si cei de acolo, isi cereau scuze ca a venit mai greu. Am vazut ceva despre un regim. Imi puteti spune despre ce este vorba ? Multumesc!

regimul il gasesti la rubrica interdictii in Vitiligo. In mare, e acelasi ca pt. toate bolile de piele (stii ca toxinele se vad in piele). Nu avem voie carne graa si grasimi animale (inclusiv mici si carne de porc), fara condimente picante, fara chestii acre (acid citric, lamai, muraturi, otet), fara excitanti nervosi: cola, cafea, tigari, fara alcool, fara iaurt de fructe.
se evita mediile mucegaite si uscatoarele de maini si par.
Se recomanda zilnic: morcov, mar si iaurt slab din lapte!

Ma apropii si eu cat de cat de regim :slight_smile:

Buna, am si eu o curiozitate : cu ce poate afecta uscatorul de par pielea?, sper sa nu para o intrebare stupida, dar chiar nu vad nici o legatura…
Deodorantele antiperspirante avem voie sa le folosim, daca nu, exista o alta solutie sau nu avem voie nimic? :open_mouth:

uscatorul de par afecteaza pielea daca e uda, deci nu se recomanda folosirea uscatoarelor pe pielea uda a capului sau a mainilor. In ce fel interactioneaza cu pielea nu se stie precis, dar s-a observat statistic ca folosirea uscatoarelor de maini si par pe pielea umeda agraveaza vitiligo. La fel si mucegaiul si mediile umede.

Deodorantele parfumate iar nu fac bine. Eu am incepout sa folosesc de la Amway, care sunt mai naturale. Si nu au avut rezultate negative, deci e de bine.

Regimul trebuie tinut macar in perioada tratamentului, asa se face in bolile de piele, ca sa aiba medicamentele efect maxim!