Propun: rezultate pozitive cu lampa nUVB ?

discutii despre tratamentele cu UVA si nbUVB
Reguli forum
Inainte de a deschide un subiect nou, va rog sa cititi regulamentul: reguli-t2.html
klovis

Re: Propun: rezultate pozitive cu lampa nUVB ?

Mesajde klovis » Mie Mar 28, 2018 11:56 am

Momentan sunt dezamagit putin ... sunt la 1:40 secunde (pe fata) dupa 7 sedinte progresive si nu se inroseste deloc pielea. ba mai mult petele s-au inalbit mai tare si s-au extins desi le expun doar pe ele :(

A mai patit cineva asta ? Mentionez ca am vitiligo in jurul buzei superioare, parul parca imi cade unde apar leziuni de vitiligo ... sau se inalbeste ... si tot urca spre nas :(

Multumesc de ajutor,
Claudiu

klovis

Mesajde klovis » Mar Apr 03, 2018 4:17 pm

Am nevoie de ajutor :)

am ajuns la 2:40 pe fata si tot nu ma inrosesc ... doar se albeste mai tare. ce sa fac urc mai mult (pe 9 aprilie fac o luna de cand am inceput) ? mi-e putin frica sa depasesc 3.5 minute .

Orice sfat e bine venit, intre timp am sa consult si un doctor dermatolog.

Multumesc,
Claudiu

klovis

Mesajde klovis » Sâm Apr 14, 2018 3:12 pm

Din pacate la mine nu a avut efect pe fata ... am ajuns la 4 min si nici un semn de inrosire ... ba mai mult petele s-au albit mai tare si s-au dublat aproape :(

Am vazut ca la Mircea pielea s-a inrosit dupa prima saptamana, eu sunt la a 4 saptamana (cate 3 expuneri pe sap) si nimic.

Nu descurajez, am sa incerc un alt tratament.

Numai bine,
Claudiu

mircea
Administrator

Mesajde mircea » Dum Apr 15, 2018 7:51 pm

Pielea din jurul petelor de vitiligo s-a bronzat ? Poate e vorba de o lampa cu alte specficatii sau cu un tub UV cu foarte multe ore de folosire.

Spre exemplu acestea sunt marcajele de pe un tub UVB-311nm: https://www.vitiligozone.com/sites/default/files/images/stories/UVB_tube.jpg

klovis

Mesajde klovis » Lun Apr 16, 2018 9:36 am

Salut Mircea,

eu am expus doar pielea afectata de vitiligo din jurul buzei superioare, restul fetei fiind acoperita cu un material opac. Din pacate nu s-a inrosit de loc iar petele au deveni mai albe si s-au exstins mai mult. E diudat ca la mine pare sa cada parul din zonele afectate, sau se albeste. Am incercat cu pana la 4 minute.

Am desfacut lampa asta e tubul pe care il foloseste: http://prntscr.com/j5tl2k . lampa este sh dar persoana care mi-a vandut-o a zis ca nu a folosit-o mult.

Orice sfat e binevenit.

Multumesc,
Claudiu

Înapoi la “Terapia UV”