Propun: rezultate pozitive cu lampa nUVB ?

discutii despre tratamentele cu UVA si nbUVB
Reguli forum
Inainte de a deschide un subiect nou, va rog sa cititi regulamentul: reguli-t2.html
klovis

Re: Propun: rezultate pozitive cu lampa nUVB ?

Mesajde klovis » Mie Mar 28, 2018 11:56 am

Momentan sunt dezamagit putin ... sunt la 1:40 secunde (pe fata) dupa 7 sedinte progresive si nu se inroseste deloc pielea. ba mai mult petele s-au inalbit mai tare si s-au extins desi le expun doar pe ele :(

A mai patit cineva asta ? Mentionez ca am vitiligo in jurul buzei superioare, parul parca imi cade unde apar leziuni de vitiligo ... sau se inalbeste ... si tot urca spre nas :(

Multumesc de ajutor,
Claudiu

klovis

Mesajde klovis » Mar Apr 03, 2018 4:17 pm

Am nevoie de ajutor :)

am ajuns la 2:40 pe fata si tot nu ma inrosesc ... doar se albeste mai tare. ce sa fac urc mai mult (pe 9 aprilie fac o luna de cand am inceput) ? mi-e putin frica sa depasesc 3.5 minute .

Orice sfat e bine venit, intre timp am sa consult si un doctor dermatolog.

Multumesc,
Claudiu

klovis

Mesajde klovis » Sâm Apr 14, 2018 3:12 pm

Din pacate la mine nu a avut efect pe fata ... am ajuns la 4 min si nici un semn de inrosire ... ba mai mult petele s-au albit mai tare si s-au dublat aproape :(

Am vazut ca la Mircea pielea s-a inrosit dupa prima saptamana, eu sunt la a 4 saptamana (cate 3 expuneri pe sap) si nimic.

Nu descurajez, am sa incerc un alt tratament.

Numai bine,
Claudiu

mircea
Administrator

Mesajde mircea » Dum Apr 15, 2018 7:51 pm

Pielea din jurul petelor de vitiligo s-a bronzat ? Poate e vorba de o lampa cu alte specficatii sau cu un tub UV cu foarte multe ore de folosire.

Spre exemplu acestea sunt marcajele de pe un tub UVB-311nm: https://www.vitiligozone.com/sites/default/files/images/stories/UVB_tube.jpg

klovis

Mesajde klovis » Lun Apr 16, 2018 9:36 am

Salut Mircea,

eu am expus doar pielea afectata de vitiligo din jurul buzei superioare, restul fetei fiind acoperita cu un material opac. Din pacate nu s-a inrosit de loc iar petele au deveni mai albe si s-au exstins mai mult. E diudat ca la mine pare sa cada parul din zonele afectate, sau se albeste. Am incercat cu pana la 4 minute.

Am desfacut lampa asta e tubul pe care il foloseste: http://prntscr.com/j5tl2k . lampa este sh dar persoana care mi-a vandut-o a zis ca nu a folosit-o mult.

Orice sfat e binevenit.

Multumesc,
Claudiu

teo
Moderator

Mesajde teo » Mar Mai 08, 2018 3:14 pm

Parul nu cade de la vitiligo. Ai grija sa nu cumva sa ai alta afectiune, exemplu alopecie areata (situatie in care parul cade in smocuri pe mici portiuni, cam de marimea unei monede).
Pe de alta parte e adevarat: in zonele afectate de vitiligo, parul albeste (adica daca ai o pata alba, parul de pe ea va albi in timp, indiferent unde este localizata pata). Sunt oameni care au smocuri de par alb pe brate , daca au pete de vitiligo acolo.
Daca spui ca nu te rosesti pe fata de la lampa, tare cred eu ca bulbii lampii s-au dus. Ei se pot folosi 300 ore, apoi trebuie schimbati. Alta explicatie nu gasesc pentru faptul ca nu te rosesti la fata dupa 4 minute. IN mod normal, la fata te rosesti dupa 2 minute.
Din pacate exista si persoane care nu raspund la lampa, ba mai mult folosirea lampii le extinde vitiligo. Sunt f rare astfel de cazuri, dar sunt.
Daca cineva se incadreaza aici, va trebui sa intrerupa folosirea lampii.

Înapoi la “Terapia UV”