Rezultate pozitive cu lampa nbUVB

Buna!
Vreau sa va spun ca folosim lampa de 4 sapt si avem si ceva rezultate.
Problema e ca am respectat timpii din manualul de utilizare si am produs iritatii si chiar mici arsuri (va reamintesc - fetita mea are v).
Am insa o intrebare:s-a vindecat cineva complet de v cu lampa ?

Multumesc si va doresc tot binele din lume!

[color=red]edit: Titlul trebuie sa reflecte continutul subiectului. Referitor la lampa uvb, putem atinge in discutiile noastre mai multe subiecte: lampa uvb - timpi de expunere, lampa uvb - lipsa rezultate, lampa uvb - etc etc

Nu exista vindecare completa a acestei boli!!! Vitiligo nu e o raceala, sau amigdalita, sa iei antibiotice si sa te vindeci. Iti pot disparea simptomele clinice, dar predispozitia genetica ramane. Mie cu lampa mi-au disparut 95% din simptomele clinice, dar daca stau in soare sunt constient ca pot recidiva oricand.

Doresc sa vand lampa UVB-DERMALIGHIT 80, pe care am achizitionat-o in vara anului 2008 pt fiica mea, cu pretul de 1500 lei, deoarece fiica mea nu se tine de tratament si nu are sens sa o mai tinem fara sa o folosim.
Pretul actual de revanzare este de 1200 lei.
Daca sunt doritori ma pot contacta la tel 0766 22 11 04.
Multumesc.

Salut !! In urma cu 3 luni…citeam pe site-ul asta foarte bucuros si entuziasmat despre miraculoasele lampi DERMALIGHT 80…si de rezultatele ATAT DE POZITIVE…ale unora !! Nu confirm…si nici nu infirm…spusele voastre…insa acceasi lampa am achizitionato de la firma ELMED…si inpreuna cu pastiele VITIX de 3 luni ma kinui sa vad rezultatele mult asteptate…!! Si…surpriza !!! NICI UN REZULTAT !! Unde vedeti voi rezultate pozitive…? De 3 luni am procedat ca la carte…1 zi da 2 pauza…plus pastile Vitix…si NIMIC !! In afara de petele care sint ROZ…nimic altceva !! Pai daca eu am 3 luni de cand fac tratamentu asta…si nimik…nici un rezultat, mai am 3 luni si apoi pauza de 6 luni , cum sa mai sper eu ca in astea 3 luni ramase se va produce MINUNEA MINUNILOR…si voi avea parte de vindecarea miraculoaasa ? In 3 luni nici macar 1 cm de repigmentare a pielii nu s-a produs, cum sa mai sper eu la ceva bun in astea 3 luni care au mai ramas ? Bai fratilor…eu personal am facut si poze in inate de a incepe tratamentu special s vad rezultatele …dupa o anumita perioada de timp, rezultat care NU EXISTA…reamintesc asta !! VA SFATUIESC pe cei care inka nu a-ti cumparat LAMPA LU ALADIN…( DERMALIGHT 80 ) sa va mai ganditi de 2 ori inainte de a da bani pe ea,(DESI ALTE VARIANTE NU PREA AVETI DE ADOPTAT) mai ales ca poate unii dintre voi faceti mari sacrificii sa v-o akizitionati in speranta vindecarii…( bine ca la mine nu a fost cazu s mai fac si sacrificii ) …Oricum,daca e cineva care stie o metoda de tratament indiferent de cat de costisitoare ar fi ea si indiferent de lokatia unde se aplika acest tratament , rog sa-mi lase un msj pe adresa de email sil_crist@yahoo.com pentru ca eu sint dispu s incerc orice … Ka o ultima fraza de inkeiere…( desi nu stiu daca intereseaza pe cineva…) simt nevoia sa o spun…ca pe langa esecul tratamentului cu DERMALIGHT…tokmai am mai avut un rezultat negativ la un tratament platit din propriu buzunar , in valoare de 30.000 euro…Imaginati-va ce stare de SPIRIT am eu…ce chef de VIATA mai am …

Apropo…tratamentu mai sus mentionat la care rezultatele au fost nu tokami cele sperate, are legatura cu o alta boala cronica de care eu sufar…!! Salut !!

1)depinde pe ce zone ai avut petele. La petele de pe picioare, spre exemplu, lampa este ineficienta; si pe maini este ineficienta. Dar la pielea sensibila a fetei, are rezultate f bune.
Tratamentul se face 3-6 luni. Dar sub nici o forma nu se continua peste 6 luni, iar pauza dintre 2 cure e de min. 1 luna.
2)ce alte dereglari mai ai? La tiroida? In mod normal, daca ai trata cu succes dereglarea, vitiligo s-ar opri.
Poti sa spui de dereglari, nu e o rusine
3)daca iti plac tratamentele costisitoare, iti recomand unul la Marea Moarta, in Israel. Se face o cura de 3 saptamani, dar esti ca si in concediu, cu bai de mare si bai (limitate) de soare. Incearca-l pe asta.

Alte tratamente ar mai fi: Melagenina solutie (fara soare) , Vitiless crema+soare, dermovate, crema Elidel.

Salut ! Problema mea de sanatate e Virusul hepatic B , si banuiala mea e ca din cauza imunitatii scazute cauzate de aceste virus nenorocit de care efectiv nu mai stiu cum s scap, a survenit si aceasta noua…sau mai veche…problema…numita VITILIGO !! Acum sint pe cale sa finalizez tratamentu ptr hepatita B …numit INTERFERON !! Un tratament pe care iarasi, nu l-as recomanda la nimeni …daca fi ar sa judec dupa reactiile adverse…pe care le are, dar din pakate alta alternativa nu exista la nivel GLOBAL ptr acest tip de Virus B ! Ultima data cand am lasat un msg pe acest forum eram foarte indignat si intors pe dos deoarece nu reuseam sa vad nici un rezultat in urma tratamentului cu lampa DERMALIGHT 80, acum insa vin cu vesti oarecum inbucuratoare… Spun asta deoarece dintr-o data au inceput sa imi apara mici punctulete maro…mai exact aceeasi nuanta a pigmentului meu…sub forma unor alunite care apar mici la inceput si incet dar sigur devin tot mai pronuntate in nuanta si marimea lor…Sint multe…si mici…care acum incep sa apara.parca precum ciupercile dupa ploaie :slight_smile: Asta e fenomenul mult asteptat ? Asa tre sa apara ? Sa se manifete ?!.. Sint in a 4 luna de tratament…si mai am inka 2 pana fac 6 luni !! Care e perioada minima in kare pot face pauza…la 6 luni…minim 1 luna pauza…?! Sper ca am inteles bine, deoarece nu vreau sa stau prea mult pe o ureke si sa reincep cat mai repede tratamentu dupa aceaa pauza !!
…!! Ce e cu tratamentu ala din Israel…sau unde spuneai ca se face ? Ca nu am apukat s ma uit bine…la msg tau si am dat sa iti raspund…imediat ! Iti dau un nr de tel sau o adresa de email si as dori sa luam legatura sa imi explici si mie clar despre ce e vrb si in ce consta tratamentu cu pricina ptr ca eu ma duc…imediat cum pun capat tratamentului cu INTERFERON…adresa mea de email e sil_crist@yahoo.com . As aprecia daca aici sau in mail meu mi-au lasa un nr d tel sa te contactez sa imi dai mai multe detalii cu tratamentu resectiv, multumesc anticipat , ciao !!

Apropo, pastilele respective ,MELAOLINE…( sau cum dracu s numesc ele) nu le pot lua deoarece sint toxice ptr ficat si cum eu am deja o mare problema cu ficatu imagineazati ca iese din ecuatie acel tratament !! Am vrb si cu doctorita Nedelcu, am luat legatura cu Dansa si am vb despre acele pastile pe care ea mi le-a recomandat, IN POFIDA FAPTULUI CA I-AM EXPLIKAT CA AM PROBLEMA CU FICATU…( dar disperarea de a face bani nu are limite ). Din fericire insa, medicu meu cu care ma tratez de virus B …mi-a zis clar NU !!

1)tratamentul in Israel la Marea Moarta se face in cure de 3-4 saptamani. Daca ai vitiligo extins, iti trebuie reperarea curei in cativa ani ca sa te repigmentezi.
Un coleg de la birou avea psoriazis, si, spre marea mea surpindere, dupa o cura la Marea Moarta, nu mai avea acele semne urate caracteristice bolii.
ro.shemere.co.il/Dead-Sea-Treatments.html
2)Esti pe drumul cel bun cu lampa. Asa apar semnele: mici pistrui care apoi se maresc.
3)Nu cred ca slabirea imunitatii ti-a provocat vitiligo (scaderea usoara a imunitiatii chiar diminueaza boala). Mai degraba dereglarea ficatului ti-a cauzat.

Mersi frumos ptr detalii, insa o sa sun la clinica respectiva saptamana viitoare sa vad daca cumva e asa cum mi-a explicat mie Doctorita mea dermatolog, vizavi de pastiele care tre sa le iau inainte de expunerea la ultraviolete, iar daca nu e vrb de nici un fel de pastile ma voi duce sigur, daca totusi sint pus in situatia in care tre sa si iau pastile , atunci ma las la mana mea ca mai rau imi fac . Oricum , asa cum am specificat si in msg trecut, semne de inbunatatire a situatiei mele sint, mici puncte de pigment care in timp se definesc si mai mult prin marime si culoare. Tinem legatura si daca intre timp mai apare altceva , sint dispus sa incerc ! Numai bine tuturor , ciao !!

Tratamentul la Marea Moarta nu se bazeaza pe psoraleni (asa se numesc pastilele care sensibilezeaza pielea inainte de expunerea la soare sau lampa nUVB).
Tartamentul consta in bai marine in apa sarata a Marii Moarte, combinate cu discrete bai de soare. Numai ca nu iti trece dupa o singura cura, tr sa mergi si la anul. :laughing:
Daca oricum spun ca folosesc psoraleni, sa le spui ca ai probleme si ca preferi psoraleni unguent, si nu medicamente (adica in loc sa iei pastila, te unngi cu crema care sensibilizeaza pielea).
Succes!

Am inteles, mersi frumos ptr lamuriri ! Mie doktoritza imi spusese ca tratamentu se bazeaza si pe pastile in paralel cu expunerea la soare sau ultravioletele si lukru asta ma speriase un pik… acum avand in vedere ca s poate si cu crema…fara s folosesc pastile am mai multa convingere ca in vara asta voi merge acolo !! Banuiesc ca e un fel de vacanta…ceva, nu ?E o statiune unde ma si recreez …nu stau doar in tratamente cu creme , etc…!! Oricum am sa cer mai multe lamuriri cand am sa sun …!! Ms Frumos !!

Nu stiu daca tratamentul de la Marea Moarta se bazeaza pe psoraleni, nu am auzit. Oricum, tu la telefon sa le spui ca preferi psoraleni unguent (si nu pastile).
Statiunea este frumoasa, vin multi straini, evreii stiu sa isi vanda marfa. Practic esti in vacanta, nu la tratament. Nu seamana cu Sovata, Techirghiol sau Baile Felix, unde te duci bolnav si vii inapoi bolnav+socat.

Salut … Nu am mai intrat de ceva vreme pe forum, am deja 9 luni de cand am inceput sa fac tratamentu cu DERMALIGHT 80 SI VITIX PASTILE iar petele dupa frunte s-au dus…:slight_smile: Dar mai am inca de muncit la cele dupa corp… As avea totusi o intrebare, daca stie cineva un cabinet medical unde sa pot face 1 singura data o sedinta de 4,40 min pe tot corpu intr=un solar cu frecventa de 311 nbUVB,deoarece cu lampa imi ia 4 ore tratamentu din 2 in 2 zile… Exista vre-un cabinet ,si daca da, as dori mai multe amanunte… De preferat BRAILA SAU GALATI… k din zona asta sint eu , ms anticipat, ciao.

Apropo, am 1 an de cand iau vitix pastile … Cat timp il pot lua ? Tre sa fac vre-o pauza ? Deja am diecis sa iau o pauza de 1 luna…cel putin , apoi sa reiau tratamentu cu vitix pastile…Momentan merg in continuare cu lampna DERMALIGHT 80…311 nb

ajunge 1 an de Vitix. Se ia o pauza de 2-3 luni

Salut tuturor ! Incepand de ieri, ma alatur si eu voua. Mai exact, am fost diagnosticata cu vitiligo. Petele la mine au inceput sa apara si sa se extinda intr-un timp ff scurt, mai nou mi-a aparut in jurul ochiului stang (norocul meu ca sunt destul de alba si nu se vede fff bine, altfel as arata ca un mic panda :smiley: ). Voiam sa va intreb ce parere aveti despre expunerea totala la o lampa UVB. Medicul dermatolog mi-a dat bilet de trimitere la spitalul Elias din Bucuresti si mi-a zis ca voi putea incepe la ei tratamentul cu UVB si ca va fi acoperita de asigurarea de sanatate daca voi aduce o adeverinta ca sunt salariata. Ideea este ce anume va fi suportat de asigurare ? Doar expunerea la UVB ? Medicamentele mi le voi achizitiona eu si le voi lua inainte sa ma duc la ei pentru expunere ? Am inteles ca mi se va da psoralen + expunere la UVB si as vrea sa stiu cum se procedeaza, pentru ca nu voi reusi sa ajung prea curand la ei. De asemenea, pentru ca am pete pe maini, fata, solduri etc, medicul nu mi-a recomandat sa folosesc acasa o lampa ci neaparat sa fac aceste sedinte la spital, pentru ca ma vor baga intr-un fel de solar si vor “trata” o portiune mai mare deodata. Ideea este ca nu stiu exact ce sa fac. Mi-e teama sa nu imi afecteze aceasta expunere si pielea sanatoasa si de ce nu, sa nu aiba si alte efecte secundare pentru organism (vorbim totusi despre o iradiere). Voi ce parere aveti ?

Buna tuturor,
Eu una am vitiligo de la 11-12 ani (nu tin minte cu exactitate varsta, doar evenimentul care m-a traumatizat). A progresat lent, dar in ultima perioada au aparut si pete noi pe la coate si s-au extins altele. Asadar, a inceput sa ma streseze din nou problema pe care o mascam cu fond de ten sau indiferenta. Am citit despre tratamentele din Germania, Marea Moarta, despre ultimile creme/pastile si am ajuns la concluzia ca trebuie sa incerc si tratamepntul cu lampa, e singurul pe care medicii dermatologi il recomanda ca avand rezultate vizibile. Ca si supliment, am inceput sa iau Ginkgo Biloba, ajuta sistemul imunitar.
Am incercat sa comand lampa de la o firma “TotalMed”, dar au fost foarte neseriosi. Dupa ce am asteptat o luna comanda din varii pretexte, am primit o lampa de birou (da, veioza! :laughing: ). Asa ca as vrea sa-mi procur lama UVB 311nm (sper ca am nimerit modelul) din alta sursa. Daca aveti vreo sugestie de firma sau website, as aprecia. Prefer sa cumpar de la o firma care-mi ofera garantie, decat de la o persoana fizica care a utilizat deja lampa.
Va multumesc, va urez sanatate si atitudine cat mai ZEN! :wink:

Buna Irene,
Din cate stiu lampe se mai gaseau pe okazii.ro (acum probabil si pe alte site-uri de anunturi), la clinica elmed parca (au pe site) si bineinteles pe ebay/amazon (daca vrei sa o iei din strainatate - e posibil sa o gasesti destul de ieftina aici). Succes!