Pauza in timpul tratamentului cu nbUVB

Buna ziua tuturor!
Am o intrebare pentru Teo:dupa folosirea timp de 6 luni a lampii care este perioada de pauza recomandata dupa care se poate folosi din nou lampa?
Rezultatele pe care le-am obtinut sunt imbucuratoare dar mai sunt zone care nu au raspuns la tratament din zona fetei si a genunchilor.
Si inca ceva:daca in perioada asta de 6 luni nu am folosit lampa pe o anumita zona o pot folosi lasand celelalte zone (pe care am facut tratamentul 6 luni) in pauza?
Va multumesc pentru ajutorul pe care il dati celor care au aceasta boala!
Prin voi ne-am recapatat speranta!
[color=red]
edit: Titlul trebuie sa reflecte continutul subiectului. Referitor la lampa uvb, putem atinge in discutiile noastre mai multe subiecte: lampa uvb - timpi de expunere, lampa uvb - lipsa rezultate, lampa uvb - etc etc

eu zic ca poti folosi in alte zone fara problema…aici e parerea mea…bineinteles ca altii pot avea alte pareri :wink:

Multumesc de aprecieri Margareta!
Din pacate, dupa 6 luni de folosire a lampii, expunerea la raza trebuie intrerupta timp de alte 6 luni, chiar daca vrei sa o utilizezi pe zone pe care nu ai folosit-o in primele 6 luni.
Lampa emite niste radiatii periculoase, care pot produce cancer, de aceea se interzice folosirea ei mai mult de 6 luni. Daca te uiti, pe ea scrie: Caution, dangerous radiation.
Ma bucur ca ai rezultate bune, foloseste Vitix gel in cele 6 luni de pauza si rez se vor pastra.

Si eu sunt in pauza…mai am un pic si o sa incep din nou sa folosesc lampa…pentru a doua oara.Intrebarea este cat timp o putem folosi-cu pauzele de rigoare bineinteles.Ani in sir?Ma gandesc la situatia in care petele nu dispar dupa 2-3 ani.Ce facem o folosim toata viata sau pana dispar?

Cred ca merge ani in sir, cu conditia sa faci o cura de 6 luni, cu 6 luni pauza. NU stiu cati ani, dar sigur e virba de ani.

Probabil ca in cativa ani o sa aflam cat de sigura este sau mai bine zis a fost folosirea lampii.Dar asta e…in orice exista un risc. Eu una mi l-am asumat si nu imi pare deloc rau…acum.Si am de gand sa o folosesc pana imi trece.

In Occident lampa se folosete de multi ani, la noi in schimb a aparut de cativa ani. Stiu ca de teama proceselor, doctorii se feresc sa o foloseasca in clinici si o folosesc pacientii singuri acasa.

am o intrebare despre folosirea lampii, m-am gandit ca nu e cazul sa deschid un nou topic pt asta.

cum se foloseste, mai exact, lampa?
sa zicem ca sunt la sedinta cu 40 sec. timpul de expunere.
ce fac?
a) fac o singura expunere de 40 sec., la o singura suprafata a pielii, la acea sedinta?
b) sau, intr-o singura sedinta, fac o expunere de 40 sec la mana, alta expunere de 40 sec la picior samd pana acopar toate zonele depigmentate?

multumesc!

cam toate zonele ar trebui

as dori un raspuns mai precis (de la cei care au folosit lampa), ca sa fiu sigur ca nu gresesc. multumesc!

eu o folosesc pe toate zonele…iti dai seama ca daca stai in fiecare zi sa utilizezi doar pentru o pata/zona…nu prea ar da randament.

merci! intreb pt ca stiu ca este si riscanta lampa si vreau sa ma asigur ca o folosesc corect. a doua zi dupa folosire sunt vizibile zonele respective? am inteles ca se face roz suprafata aceea de piele.

da…este recomandat sa o utilizezi cat timp scrie in manualul de utilizare…pare putin la inceput 40 secunde…dar se va face roz pielea sa stii…cu timpul se obisnuieste si de aceea trebuie marita durata expunerii.
Succes.

Intr-o zi trebuie sa iti expui toate zonele afectate, astfel incat urmatoarele 2 zile sa nu te mai iradiezi din nou, folosind lampa. 3 iradieri pe saptamana sunt suficiente.
Timpul de expunere incepe cu 40 sec, si apoi continua progresiv din 20 in 20 sec.: 40 sec, 60, sec, 1min20sec…
Daca o zona nu mai raman roz dupa expunere, atunci maresti expunerea cu 20 sec., dar nu mari mai devreme de 3 expuneri.
Atentie ca unele zone se inrosesc mai repede, altele mai greu, deci poti folosi 40 sec la fata, si 1 min20 sec la maini, in aceiasi zi.

merci mult pt precizari. am luat lampa de mai mult timp, dar n-am folosit-o. recunosc cinstit ca de teama, auzisem ca poate fi cancerigen tratamentul cu ea…

later edit: inca 2 intrebari:

  1. inaintea sedintei cu lampa, e obligatoriu sa aplic crema de protectie solara (eu am cu factor 50) pe zonele neafectate?
  2. trebuie sa port ochelarii intotdeauna in timpul unei sedinte, sau doar cand lucrez la suprafetele de piele de pe fata?

sincer eu nu prea port ochelarii aia. daca folosesti pe fata atunci ar cam trebui…daca nu…e suficient sa nu te uiti la ea.lampa nu bronzeaza atat de tare deci la inceput poti sa nu folosesti crema pentru zonele neafectate…daca vezi ca te bronzezi usor in timp atunci poti folosi…dar la inceput nu vei observa nimic pe pielea normala.

merci mult. o sa incep in curand. wish me luck!

eu nu mi-am dat niciodata cu crema cand am folosit lampa.
ochelarii trebuie PURTATI PERMANENT, ATATA TIMP CAT LAMPA E APRINSA. Deci tu intai iti setezi timer-ul, apoi iti pui ochelarii, apoi dai drumul la lampa. Nu numai cancerul e problema, dar iti strica si ochii.

acum nu baga frica in om teo…e ca si cu tigarile…exista un risc pe care producatorul trebuie sa il mentioneze altfel riscand sa fie dat in judecata.

Din pacate riscul de afectiuni pe retina din cauza folosirii lampii exista, el e real, nu inchipuit. Radiatiile emise de lampa sunt f. daunatoare pt ochi, de aceea folosirea ochelarilor e absolut necesara.
Nu uitati ca in faza finala a bolii sunt afectati ochii. Vitiligo patrunde si acolo, ducand chiar la tulburari de vedere.
De aceea e necesara folosirea ochearilor de protectie cand ne expunem la lampa, si a ochelarilor de soare in lunile de vara.