Intrebare despre vitiligo in familie

Chiar de curand mi-am pus o intrebare la care inca nu m-am gandit pana acum.

Mie vitiligo mi-a aparut undeva pe la 13-14 ani, in urma unui soc emotional daca tin eu bine minte. Parintii nu au vitiligo, insa chiar nu am idee daca vreo ruda din partea mamei sau tatalui a avut vitiligo vreodata si nici ei nu tin minte sa fi avut cineva din familie asa ceva.

Intrebarea mea, ar fi putut fi ceva ereditar in acest caz si vitiligo sa apara atat de tarziu sau daca alt membru al familiei ar fi avut la randul lui vitiligo, mi-ar fi aparut petele mai devreme de varsta de 13-14 ani ?

Nici eu nu stiu ca cineva din familia mea sa fi avut vitiligo.Si mie mi-a aparut la 33 de ani, dupa un stres prelungit… 3 luni(mai exact in decembrie 2011 soacra mea a facut brusc dementa Alzheimer, a innebunit de-a binelea dintr-o data, ea fiind una din cele mai puternice, inteligente,cerebrale persoane pe care am cunoscut-o; a fost un mare soc…cu care nici bine nu ne-am obisnuit, ca dupa 3 luni am aflat ca are metastaze la ficat si peste inca o saptamana a murit.VInerea am aflat ca are cancer…si duminica dimineata aveam pe mana prima pata alba)