Propun: rezultate pozitive cu lampa nUVB ?

O astept, e pe drum din Germania, se mirau si cei de acolo, isi cereau scuze ca a venit mai greu. Am vazut ceva despre un regim. Imi puteti spune despre ce este vorba ? Multumesc!

regimul il gasesti la rubrica interdictii in Vitiligo. In mare, e acelasi ca pt. toate bolile de piele (stii ca toxinele se vad in piele). Nu avem voie carne graa si grasimi animale (inclusiv mici si carne de porc), fara condimente picante, fara chestii acre (acid citric, lamai, muraturi, otet), fara excitanti nervosi: cola, cafea, tigari, fara alcool, fara iaurt de fructe.
se evita mediile mucegaite si uscatoarele de maini si par.
Se recomanda zilnic: morcov, mar si iaurt slab din lapte!

Ma apropii si eu cat de cat de regim :slight_smile:

Buna, am si eu o curiozitate : cu ce poate afecta uscatorul de par pielea?, sper sa nu para o intrebare stupida, dar chiar nu vad nici o legatura…
Deodorantele antiperspirante avem voie sa le folosim, daca nu, exista o alta solutie sau nu avem voie nimic? :open_mouth:

uscatorul de par afecteaza pielea daca e uda, deci nu se recomanda folosirea uscatoarelor pe pielea uda a capului sau a mainilor. In ce fel interactioneaza cu pielea nu se stie precis, dar s-a observat statistic ca folosirea uscatoarelor de maini si par pe pielea umeda agraveaza vitiligo. La fel si mucegaiul si mediile umede.

Deodorantele parfumate iar nu fac bine. Eu am incepout sa folosesc de la Amway, care sunt mai naturale. Si nu au avut rezultate negative, deci e de bine.

Regimul trebuie tinut macar in perioada tratamentului, asa se face in bolile de piele, ca sa aiba medicamentele efect maxim!

stie cineva care este durata de viata a lampii?

Teo, te rog …vad ca esti mai activa…am mai intrebat eu ceva de un tratament in Cuba…am intrat pe "vitiligo en Cuba’, dar nu inteleg prea bine ce scrie de un medicament -melaginine plus- cu efect de tratare 100%, mi-a zis un medic dermato din Ucraina. A zis ca e cel mai nou si cu efect dublu decat Vitix. Eu la baiat folosesc vitix de aproape 1 an dar tot se extind petele…si incep sa-i placa fetele…si nu stiu ca mama ce as mai putea face. E drept ca lampa nu o am inca…sper sa apara odata medicamentul miraculos. VA ROG cine stie spaniola sa intre pe acel sait si sa ne dea si noua informatii.Ms.

1)durata de functionare a lampii este teoretic nelimitata, dat bulbul (lampa ca un neon din interior) trebuie schimbat la 200 ore.
2)Medicamentul acela se cheama melagenina, din cate stiu eu, sunt cateva informatii pe la inceputul site-ului. Se face din placenta umana si de asta se produce numai in Cuba, in tarile democratice e interzis de la productie. E mult mai bun decat Vitix-ul, dar ma indoiesc ca repigmenteaza chiar in proportie de 100 %.

[quote=“teo”]
1)durata de functionare a lampii este teoretic nelimitata, dat bulbul (lampa ca un neon din interior) trebuie schimbat la 200 ore.

si ai idee teo cat costa sa inlocuiesti neonul si daca se gaseste in Romania?

Cam 1 mil jumate costa bulbul si se gaseste acolo unde se gaseste si lampa. Dupa trei saptamani, in sfarsit a ajuns lampa in tara din Germania, cred ca au fost ceva probleme, acum astept la posta sa soseasca. Cat despre regim, acum 20 de ani cand am inceput sa am vitiligo, nu stia nici un doctor de nici un regim, si nu mi s-a extins nimic, totul e de la stres. N-as renunta oricum niciodata la cafeaua de dimineata sau la lamaia pe care as manca-o si cruda. Daca e sa-mi apara vreo pata, va spun eu ca tot apare. Sper ca lampa sa functioneze intr-adevar si va informez.

Regimul potenteaza si tratamentul. Fara regim tratamentul are efect mult mai mic. In tratamentul tuturor bolilor de piele se tine regim, deci si in Vitiligo. Plus ca s-a constatat statistic ca unele alimente agraveaza vitiligo, de aceea ele sunt si interzise in aceasta boala. Cafeaua si ciocolata sunt excitanti nervosi, de aceea nu se recomanda!

Mircea, si cei care folositi lampa nUVB, voi va dati cu crema de protectie solara pe zonele sanatoase atunci cand utilizati lampa? va intreb pt. ca in manulalul de utilizare dispinibil pe internet, asa scrie: se da cu crema de protectie pe zonele neafectate atunci cand ne expunem la lampa!!

Eu voi pleca 1 saptamana la mare, unde sunt ferm hotarat sa ma bronzez, o sa va tin la curent cu rezultatul cand ma intorc!

Eu acum am primit-o, la instructiuni scrie ca trebuie sa te dai cu crema doar pe urechi si frunte, in cazul in care o folosesti prea mult la fata. Ceea ce e logic. Si e buna si pentru riduri :slight_smile:), fetelor ! Astept sa vad rezultatele, va anunt!!

Si eu am primit lampa saptamana aceasta miercuri; ieri am facut cea de-a doua sedinta. Eu cred ca o sa reusesc pentru ca petele mele au dat inapoi datorita tratamentului cu telina pe care inca il continuu; nu stiu sa fie interdictii. Am pete care s-au micsorat, altele care au fost perfect albe sunt acum impanzite de punctulete maro. E adevarat ca boala e foarte veche ( 14 ani) dar petele mele nu se extind de ani buni si sper sa am rezultate bune si cu lampa. Succes tuturor si va tin la curent :slight_smile:

Ne spui si noua mai multe despre tratamentul cu telina?
De cand l-ai inceput? :question:

Eu am aflat de tratamentul cu telina in urma cu vreo 5 ani dintr-un articol intr-o revista de medicina naturista. O doamna povestea cum a scapat in totalitate de pete cu ajutorul unei retete pe baza de telina. Va scriu ce recomanda ea; eu am incercat o vreme dar imi solicita prea mult timp si am renuntat adaptand insa reteta.
Leacul propus de acea doamna consta in suc de telina cruda si o infuzie obtinuta astfel: la un litru de apa clocotita se pun 20g varfuri inflorite de sunatoare, 10g galbenele, 10 g sovarv,10g romanita, 10 g frunze de patlagina si 10 g frunze de urzica. Se lasa plantele la infuzat 10 minute, apoi se strecoara.
Dimineata si seara inainte de masa cu o jumatate de ora se bea 1/2 pahar infuzie; se tamponeaza zona afectata cu vata inmuiata in acest ceai. Cu o jumatate de ora inainte de pranz se beau 50 ml suc de telina proaspat si cu restul de suc se ung petele. Sucul trebuie sa fie proaspat stors. Pe parcursul tratamentului se adopta un regim strict lacto-vegetarian; este interzis alcoolul, cafeaua, muraturile, condimentele. Primele semne de vindecare au aparut dupa 2-3 luni , iar in 6 luni a fost complet vindecata.
Eu nu am tinut prea mult acest tratament deoarece nu am avut rabdarea necesara, dar rezultate apar. Eu folosesc de ceva ani( insa tot sporadic, nu reusesc sa respect intru totul tratamentul) tinctura de telina pe care mi-o prepar eu acasa. Telina data pe razatoare se pune la macerat in alcool ( eu folosesc tuica pentru ca stiu ca e naturala) intr-un vas inchis la culoare si se tine 2 saptamani la macerat amestecandu-se o data pe zi.Dupa 2 sapt se strecoara si se pastreaza in sticlute inchise la culoare. La 50g telina se foloseste 100ml alcool( eu prepar cantitati mari 1,5- 2l alcool o data).
Din tinctura se ia cate o lingura de trei ori pe zi si la fel cu aceeasi tinctura se ung petele de cate ori aveti ocazia( eu tot de 3 ori pe zi folosesc ). Cum am spus am folosit sporadic tratamentul si totusi am avut rezultate. Am pete care au disparut, altele pigmentate partial si ce este foarte important nu s-au extins. Mi s-a intamplat de vreo doua ori sa mi se para ca imi apare o pata pe gat sau pe abdomen si atunci am insistat cu tinctura pana au disparut( sau nu au mai aparut).
In ultima luna m-am apucat iar serios de tratament doar ca tot mai incalc cateodata regulile; de exemplu nu ung petele cu tinctura in fiecare dimineata pentru ca ies si eu in lume iar tinctura miroase.
Am grija ce mananc dar nu tin un regim strict desi ar trebui; mai beau cate un ceai din cele enumerate mai sus dar nu regulat . Eu zic ca merita incercat; daca aveti destula vointa se poate sa va vindecati. Eu sunt pe aproape desi nu am destula vointa.
Mult succes tuturor!

salut. mi-am facut comanda de lampa uvb. azi am fost la un medic dermatolog sa intreb ce parere are despre ea. mi-a zis ca lampa singura nu prea da rezultate, sa incerc sa-mi iau si meladinina. eu stiam ca lampa face treaba fara psoraleni nu? Oricum efortul sa cumpar lampa a fost mare, eu vroiam sa o combin cu vitix, dar petele mele sunt extinse si nu imi ajunge un tub de vitix pe luna. ce sa fac?

meladinina nu se mai fabrica iar cine spune ca oxoralenul e acelasi lucru se inseala. Le-am incercat pe amandoua si nu se compara. Doctorii habar nu au de lampa asta, mai ales ca nu se foloseste cu nimic altceva, scrie clar. Ei confunda UVA cu UVB care actioneaza in cu totul alt mod. Eu am o saptamana de tratament si voi continua. Sa nu va asteptati sa apara minuni din primele sedinte. Succes!!

mi-a sosit lampa ieri, destul de repede… doar 3 zile lucratoare. e ok daca iau si tinctura de telina intern si folosesc si lampa, avand in vedere ca telina e psoralen, sau sa folosesc doar lampa? eu oricum mai iau multivitamine si betacaroten. s-ar putea sa incep sa iau din nou si acid folic, vitamina b12 injectabil, ca astea din urma nu le-am mai luat de vreo 6 luni. cu regimul e cam greu la mine… nu prea ma pot tzine de el. asta e rau… cafea nu mai beau de vreo 3 saptamani, dar tigara si o bere in club nu lipsesc… va tin la curent cu rezultatele.
cand se foloseste lampa la ochi, ochii trebuie tzinutzi bine inchisi da?

trebuie sa iti pui ochelarii de protedtie pe toata durata folosirii lampii (din momentul in care o aprinzi pana o stingi, indiferent daca o folosesti la maini sau la fata), iar daca o folosesti la fata trebui sa inchizi si ochii in plus. Daca nu, e ca si cand te-ai uita in soare fara ochelari de protectie…