Propun: rezultate pozitive cu lampa nUVB ?

[quote=“teo”]
1)durata de functionare a lampii este teoretic nelimitata, dat bulbul (lampa ca un neon din interior) trebuie schimbat la 200 ore.

si ai idee teo cat costa sa inlocuiesti neonul si daca se gaseste in Romania?

Cam 1 mil jumate costa bulbul si se gaseste acolo unde se gaseste si lampa. Dupa trei saptamani, in sfarsit a ajuns lampa in tara din Germania, cred ca au fost ceva probleme, acum astept la posta sa soseasca. Cat despre regim, acum 20 de ani cand am inceput sa am vitiligo, nu stia nici un doctor de nici un regim, si nu mi s-a extins nimic, totul e de la stres. N-as renunta oricum niciodata la cafeaua de dimineata sau la lamaia pe care as manca-o si cruda. Daca e sa-mi apara vreo pata, va spun eu ca tot apare. Sper ca lampa sa functioneze intr-adevar si va informez.

Regimul potenteaza si tratamentul. Fara regim tratamentul are efect mult mai mic. In tratamentul tuturor bolilor de piele se tine regim, deci si in Vitiligo. Plus ca s-a constatat statistic ca unele alimente agraveaza vitiligo, de aceea ele sunt si interzise in aceasta boala. Cafeaua si ciocolata sunt excitanti nervosi, de aceea nu se recomanda!

Mircea, si cei care folositi lampa nUVB, voi va dati cu crema de protectie solara pe zonele sanatoase atunci cand utilizati lampa? va intreb pt. ca in manulalul de utilizare dispinibil pe internet, asa scrie: se da cu crema de protectie pe zonele neafectate atunci cand ne expunem la lampa!!

Eu voi pleca 1 saptamana la mare, unde sunt ferm hotarat sa ma bronzez, o sa va tin la curent cu rezultatul cand ma intorc!

Eu acum am primit-o, la instructiuni scrie ca trebuie sa te dai cu crema doar pe urechi si frunte, in cazul in care o folosesti prea mult la fata. Ceea ce e logic. Si e buna si pentru riduri :slight_smile:), fetelor ! Astept sa vad rezultatele, va anunt!!

Si eu am primit lampa saptamana aceasta miercuri; ieri am facut cea de-a doua sedinta. Eu cred ca o sa reusesc pentru ca petele mele au dat inapoi datorita tratamentului cu telina pe care inca il continuu; nu stiu sa fie interdictii. Am pete care s-au micsorat, altele care au fost perfect albe sunt acum impanzite de punctulete maro. E adevarat ca boala e foarte veche ( 14 ani) dar petele mele nu se extind de ani buni si sper sa am rezultate bune si cu lampa. Succes tuturor si va tin la curent :slight_smile:

Ne spui si noua mai multe despre tratamentul cu telina?
De cand l-ai inceput? :question:

Eu am aflat de tratamentul cu telina in urma cu vreo 5 ani dintr-un articol intr-o revista de medicina naturista. O doamna povestea cum a scapat in totalitate de pete cu ajutorul unei retete pe baza de telina. Va scriu ce recomanda ea; eu am incercat o vreme dar imi solicita prea mult timp si am renuntat adaptand insa reteta.
Leacul propus de acea doamna consta in suc de telina cruda si o infuzie obtinuta astfel: la un litru de apa clocotita se pun 20g varfuri inflorite de sunatoare, 10g galbenele, 10 g sovarv,10g romanita, 10 g frunze de patlagina si 10 g frunze de urzica. Se lasa plantele la infuzat 10 minute, apoi se strecoara.
Dimineata si seara inainte de masa cu o jumatate de ora se bea 1/2 pahar infuzie; se tamponeaza zona afectata cu vata inmuiata in acest ceai. Cu o jumatate de ora inainte de pranz se beau 50 ml suc de telina proaspat si cu restul de suc se ung petele. Sucul trebuie sa fie proaspat stors. Pe parcursul tratamentului se adopta un regim strict lacto-vegetarian; este interzis alcoolul, cafeaua, muraturile, condimentele. Primele semne de vindecare au aparut dupa 2-3 luni , iar in 6 luni a fost complet vindecata.
Eu nu am tinut prea mult acest tratament deoarece nu am avut rabdarea necesara, dar rezultate apar. Eu folosesc de ceva ani( insa tot sporadic, nu reusesc sa respect intru totul tratamentul) tinctura de telina pe care mi-o prepar eu acasa. Telina data pe razatoare se pune la macerat in alcool ( eu folosesc tuica pentru ca stiu ca e naturala) intr-un vas inchis la culoare si se tine 2 saptamani la macerat amestecandu-se o data pe zi.Dupa 2 sapt se strecoara si se pastreaza in sticlute inchise la culoare. La 50g telina se foloseste 100ml alcool( eu prepar cantitati mari 1,5- 2l alcool o data).
Din tinctura se ia cate o lingura de trei ori pe zi si la fel cu aceeasi tinctura se ung petele de cate ori aveti ocazia( eu tot de 3 ori pe zi folosesc ). Cum am spus am folosit sporadic tratamentul si totusi am avut rezultate. Am pete care au disparut, altele pigmentate partial si ce este foarte important nu s-au extins. Mi s-a intamplat de vreo doua ori sa mi se para ca imi apare o pata pe gat sau pe abdomen si atunci am insistat cu tinctura pana au disparut( sau nu au mai aparut).
In ultima luna m-am apucat iar serios de tratament doar ca tot mai incalc cateodata regulile; de exemplu nu ung petele cu tinctura in fiecare dimineata pentru ca ies si eu in lume iar tinctura miroase.
Am grija ce mananc dar nu tin un regim strict desi ar trebui; mai beau cate un ceai din cele enumerate mai sus dar nu regulat . Eu zic ca merita incercat; daca aveti destula vointa se poate sa va vindecati. Eu sunt pe aproape desi nu am destula vointa.
Mult succes tuturor!

salut. mi-am facut comanda de lampa uvb. azi am fost la un medic dermatolog sa intreb ce parere are despre ea. mi-a zis ca lampa singura nu prea da rezultate, sa incerc sa-mi iau si meladinina. eu stiam ca lampa face treaba fara psoraleni nu? Oricum efortul sa cumpar lampa a fost mare, eu vroiam sa o combin cu vitix, dar petele mele sunt extinse si nu imi ajunge un tub de vitix pe luna. ce sa fac?

meladinina nu se mai fabrica iar cine spune ca oxoralenul e acelasi lucru se inseala. Le-am incercat pe amandoua si nu se compara. Doctorii habar nu au de lampa asta, mai ales ca nu se foloseste cu nimic altceva, scrie clar. Ei confunda UVA cu UVB care actioneaza in cu totul alt mod. Eu am o saptamana de tratament si voi continua. Sa nu va asteptati sa apara minuni din primele sedinte. Succes!!

mi-a sosit lampa ieri, destul de repede… doar 3 zile lucratoare. e ok daca iau si tinctura de telina intern si folosesc si lampa, avand in vedere ca telina e psoralen, sau sa folosesc doar lampa? eu oricum mai iau multivitamine si betacaroten. s-ar putea sa incep sa iau din nou si acid folic, vitamina b12 injectabil, ca astea din urma nu le-am mai luat de vreo 6 luni. cu regimul e cam greu la mine… nu prea ma pot tzine de el. asta e rau… cafea nu mai beau de vreo 3 saptamani, dar tigara si o bere in club nu lipsesc… va tin la curent cu rezultatele.
cand se foloseste lampa la ochi, ochii trebuie tzinutzi bine inchisi da?

trebuie sa iti pui ochelarii de protedtie pe toata durata folosirii lampii (din momentul in care o aprinzi pana o stingi, indiferent daca o folosesti la maini sau la fata), iar daca o folosesti la fata trebui sa inchizi si ochii in plus. Daca nu, e ca si cand te-ai uita in soare fara ochelari de protectie…

teo, am vazut mesajele incurajatoare in legatura cu rezultatele lampii. sper sa o pot procura si eu cat mai curand…
ce model ai tu…
cum a fost la mare, ai avut rezultate pozitive sau negative…
am fost si eu in august si am incercat melaoline 1/zi si stat la soare dar dupa bronzare am observat mai multe pete mici noi, care nu stiu daca erau sau au aparut ca urmare a expunerii la soare…

sper sa-mi pot procura lampa cat mai curand ca e singura speranta…

tu continui si tratamentul cu vitix tablete si gel sau folosesti doar lampa si regimul?

apropo de regim, ce tot mananci ca tare multe sunt interzise…
ce carne avem voie ca eu nu pot sa gatesc decat cu carne…

1)folosesc lampa +gel+tablete.

2)se interzice carnea grasa in general, cea de porc in special. Se recomanda carne alba si slaba (peste, curcan, eventual pui), preparata la gratar sau tava, exclus prajita.

3)La mare am prins vreme urata, nu prea a fost soare. Totusi m-am bronzat putin, inclusiv pe maini, deci pot sa spun ca am avut rezultate usor pozitive, dar nu f. mult.

Sa stii ca expunerea la soare provoaca pete noi, deci e posibil ca cele 2-3 pete sa fie cauzate de soare. Pe de alta parte odata bronzata, petele vechi se vad mai bine, si tu crezi ca atunci au aparut. Sa nu te mai expui la soare fara crema de protectie aplicata pe toate zonele expuse, pt. ca te poti trezi cu surprize.

Cele mai periculoase zone din tara sunt muntele si marea. Acolo radiatiile solare sunt maxime, totul e inselator. Crezi ca e innorat si nu iti mai dai cu crema, si a doua zi te trezesti cu pete noi. Cine merge la munte sau mare, il sfatuiesc sa isi dea cu crema in mod serios, chiar daca afara este innorat, pt. ca radiatiile sunt la valori inalte.

In Buc. e mai bine, poluarea si smogul actioneaza ca un ecran solar, oprind o buna parte din radiatiile UVA si UVB. Insa unde aerul e curat, radiatiile sunt puternice, asa ca nu ignorati crema de protectie cand iesiti in afara orasului.

salutare.
cum se foloseste lampa la laba piciorului, daca petele sunt si pe o parte si pe cealalta? se pune doar o data? sau la palme? astept repede un raspuns daca se poate ca diseara incep sa o folosesc.

Ce ochelari de protectie folosesti? Si cam cat timp iti expui petele la lampa?

in pachetul cu lampa nUVB sunt inclusi si ochelarii de protectie.
Timpul de expunere incepe de la 40 sec. si creste progresiv cu 20 sec. pana la 4min. si 40 sec., timp care nu poate fi depasit. Se fac maxim 6 luni, apoi pauza de 3 luni.

De unde stii de pauza de 6 luni, in prospect nu scrie nimic ?

cand am comandat lampa in Australia, asa scria pe instructiunile de folosire de pe site-ul respectiv.

Daca petele sunt prezente pe laba piciorului si pe dosul labei piciorului este nevoie sa expui la UV ambele zone.

Daca te referi la faptul ca intreaga zona afectata nu poate fi cuprinsa intr-o singura expunere atunci ideal ar fi sa folosesti o lampa UV de dimensiuni mai mari. Cel mai adesea acest lucru nu e posibil asa ca poti incerca sa tratezi pata de vitiligo in doua zile consecutive, avand grija sa suprapui cat mai putin cele doua expuneri.