Melagenina Plus

Nu e scump 50 EUR/sticla de 235 ml, avand in vedere ca se da cu o cantitate mica. Pt cei care nu au pete multe, o sticla va tine luni de zile.
Oricum, eu am mai mare incredere sa cumpar dintr-o farmacie decat de pe e-bay.
Succes la tratament.

Cammy, ti s-a repigmentat cumva vreo pata in intregemie de la melagenina?

Si eu vreau melagenia… :cry:

Cum imi poti lasa adresa din Serbia?

id-ul meu e:julius_trax

Mersi.Sa fi iubit/a. :unamused:

Merci Lia…

Sanatate si Iubire… :slight_smile:

Si tie Mircea…

Sanatate…Si sa auzim odata ca incepem sa ne repigmentam cu adevarat…nu doar tratamente in vant…

Buna tuturor !
In curand voi primi melagenina si va rog sa-mi spuneti cum se aplica si cat timp si daca are legatura cu tratamentul cu lampa (pe care il vom termina in aprilie).
Camy nu ai mai scris de mult timp cum merge tratamentul.Poate ai ceva noutati ? Ne-ar fi de mare ajutor sa ne impartasesti din experienta ta fiind prima care a inceput tratamentul cu melagenina.

Va multumesc tuturor!Doamne-ajuta!

dat fiind faptul ca este un produs pentru repigmentare, ar trebui sa gasesti in prospectul aferent instructiunile. Eu sincer doar pot sa sper ca voi putea procura melagenina intr-o buna zi…cat despre utilizare nu stiu nimic. Probabil se aplica pe piele ca orice crema/lichid. Acum ar trebui sa cauti detalii pe situl producatorului sa vezi daca se poate asocia cu expunerea la soare/lampa sau alte produse.
Sper sa ne tii la curent cu rezultatele obtinute.
Succes :wink:

Nici eu nu cunosc detalii pentru ca este un produs nou si pentru mine. Dar, teoretic, fiind un produs care stimuleaza repigmentarea, poate fi folosit in combinaiet cu lampa nUVB. Doar cremele imunosupresive (care scad imunitatea la nivelul pielii) nu se folosesc in combinatie cu soare sau lampa nUVB.
Trebuie sa citesti prospectul sa vezi ce scrie la rubrica Interdictii!

Teo, parcă Mircea folosea Protopic, ce este cred un imunosupresiv , în combinaţie cu lampa.

Gandeste: o crema imunosupresiva scade imunitatea la nivelul pielii, astfel incat activitatea autoanticorpilor sa fie cat mai mica.
Lampa actioneaza pe principiul invers: stimuleaza activitatea melanocitelor, fortandu-le sa produca pigment.
Deci se bat cap in cap.

Buna tuturor!
Am primit melagenina dar fara prospect iar pe net am gasit putine informatii despre acest produs.
Aveam impresia ca e uleios si am fost surprinsa sa constat ca e alcoolic.
Va rog sa-mi spuneti si mie daca aveti amanunte care nu apar in prezentarea de pe net(care e in lb. engleza).
Va multumesc si Doamne-ajuta!

Margareta,

Ar fi util sa iti faci periodic fotografii ale zonelor pe care le tratezi. In felul acesta poti sa monitorizezi progresul sau eficienta tratamentului.

salutare! va rog frumos sa-mi spuneti daca a comandat careva dintre voi melagenina dupa acest site: http://melageninaplus.beepworld.it/ ca vreau sa iau si eu si nu vreau sa ma tzepuiesc.rog moderatorii sa ma scuze daca am facut reclama.Multumesc!

Buna ziua la toti,imi cer scuza ca nu am mai aparut pe aici,dar cateodata necazurile te lovesc si tre sa treci intr-un fel peste ele…de cateva luni am intrerupt tratamentul dar l-am reluat acum vreo doua spat si am inceput cu lampa si melagenina si se pare ca rezultatele deja se vad,cred ca melagenina e buna,e un stimulator foarte bun…e incredibil,am pe piept o pata care ma enerva pt ca era prea mare si cu tratamentul am micsorat-o…acum pot spune ca e prima care a inceput sa se inchida.La fel si pe gat,era destul de mare acum deja tre sa ma uit atenta la ea in oglinda …hi hi…nu e rau… :smiley: sper sa tina si sa se repigmenteze domnisoarele pete…bafta la toti va astept si pe voi cu noutati…
P.S.-mai nou am auzit ca au scos pe piata Oxsoralen Ultra care pare sa fie destul de eficient dupa testele lor in clinica…dc stie cineva ceva :wink:

Oxsoralen ultra e recomandat numai pentru terapia Puva din cate vad. Probabil ca e benefic atunci cand pielea se obisnuieste cu lampa nuvb deoarece mareste sensibilitatea. Si deci melagenina merita. Am sa incerc sa imi procur si eu atunci. Mersi de informatie si bine ai revenit pe acest forum camy :slight_smile:

am citit despre oxsoralen ultra si pare ca poate fi la indemana oricui,se ia cate o pastile cu vreo ora inainte de expunere la soare sau inaintea folosirii lampi si este indicat sa se protejeze pielea sanatoasa cu crema protectoare 50

Oxoralene e un psoralen, se foloseste in combinatie cu terapia pUVA. Dar exista si Oxoralene solutie, acesta poate fi folosit in combinatie cu soarele, parerea mea. Adica te dai cu solutia pe pete, astepti 2 ore sa se sensibilizeze pielea, si apoi te expui la soare.

nu am auzit de solutie,doar ca oxsoralenul ultra,pastilele se pot folosi si de alta forma la cei ce nu suporta tratamentul pe cale orala:se pun trei pastile in cada plina cu apa iar persoana respectiva tre sa stea vreo 15 min apoi,dupa putin sa se expuna la soare…am intrebat pe la farmacii dar nu il au,la doua mi s-a spus ca il aveau pe cel vechi dar nu-l mai au si oricum imi trebuie reteta medicala;nu stiu de unde sa-l cumpar.Oricum,cred ca este indicat sfatul doctorului mai intai avand in vedere continutul oxsoralenului

In trecut exista si Oxoralene solutie. Te ungeai cu solutia pe pete, si dupa un timp te expuneai la soare. Se folosea de cei care nu aveau pete pe suprafete intinse, fiind mai economica si practica doar ungerea petelor cu solutie.
Era bine daca s-ar produce din nou Oxoralene solutie.

Cat priveste medicii, am fost eu la dr. Nedelcu si mi-a prescris Oxoralene+pUVA (sa iau 2 pastile cu 2 ore inaite de expunere si sa folosesc ochelari de soare tot restul zilei). Asta a fost tot, nu a mi-a spus nimic de efecte begative sau contraindicatii.

In trecut exista si Oxoralene solutie. Te ungeai cu solutia pe pete, si dupa un timp te expuneai la soare. Se folosea de cei care nu aveau pete pe suprafete intinse, fiind mai economica si practica doar ungerea petelor cu solutie.
Era bine daca s-ar produce din nou Oxoralene solutie.

Cat priveste medicii, am fost eu la dr. Nedelcu si mi-a prescris Oxoralene+pUVA (sa iau 2 pastile cu 2 ore inaite de expunere si sa folosesc ochelari de soare tot restul zilei). Asta a fost tot, nu a mi-a spus nimic de efecte negative sau contraindicatii.

cum am mai spus inainte ca melagenina+lampa da rezultate dar ca sa nu se obisnuieasca organismul la acest tratament as vrea sa il combin cu oxoralen ultra dar nu stiu de unde sa-l gasesc,tu ai vazut pe undeva sau poate ca la noi in rom.nu a aparut inca.Am citit ca e pus in categoria medicamentelor cu droguri,deci e puternic si e nevoie de reteta medicului.Sper sa.l avem si noi in curand.Mie mi-au mai ramas foarte putine pete care si aste s-aun inchis,cea mai mare are forma unei mazline iar cea mai mica unei boabe mici de piper negru,a meritat orice efort,nu mi-a venit sa cred cand tratamentul a dat rezultate iar unele pete sau inchis.O sa incerc sa fac poze si sa postez dupa ce am rezultatul vizibil.pup