Melaoline

1)doza este de 0.6mg per kg corp. Deci, la 90kg, ar trebui sa iei 54 mg/melaoline. Asta inseamna cam 5 tablete. daca ai 80kg, ia 4 tablete
2)Cu 24 ore inainte de expunere la soare cu melaoline, nu se sta la soare/solar
3)Medicamentul este activ cam 6 ore, deci dupa ce iei medicamentul, in max 6 ore se sta la soare (pielea se sensibilezeaza dupa 30 min de cand ai luat medicamentul)
4)timpul de expunere incepe cu 15 min la persoanele blonde, si cu 20 min la cele brunete. Apoi se creste din 5 in 5 min/zi, dar nu mai mult de 30-35 min.
Adica asa:
-prima zi: 20 min
-ziua 2: 25 min
-ziua 3. 30 min
-ziua 4: 35 min
Persoanele cu ten f inchis pot sta 40 min.
5)Medicamentul se ia numai cu lapte, pt ca e toxic
6)dupa ce iei medicamentul, toata ziua sa stai cu ochelari de soare pe ochi, de fitlru 3 sau 4, pt ca PROVOACA CATARACTA (daca intra soarele in ochii neprotejati). Nu uita ca acest medicament sensibilizeaza la soare tot corpul, inclusiv ochii, si abia a doua zi se duce efectul in intregime
7)Medicamentul se ia doar in zilele in care faci plaja, si asta se face de 3 ori/saptamana, in nici un caz zilnic. Deci trebuie sa ai interval de min 48 ore, intre 2 doze de melaoline
8)Fiind toxic, tratamentul nu se face pe termen nedefinit. Eu recomand doar in lunile de vara, din mai pana in aaugust. Dar nu uita ca expunerea se face sau dim pana in ora 9, sau seara dupa ora 18. In rest soarele e prea puternic.
9)Melaoline poate agrava vitiligo, dar cazurile au fost ff rare.

Multumesc de raspunsuri Teo.

Am vazut multe raspunsuri pe acest forum unde timpul maxim de stat la soare este 60 de minute.
Cat despre durata tratamentului asa m-am gandit si eu sa fie doar pe perioada verii insa sunt multi care merg si la solar in timpul anului. Cat timp fac cei care merg la solar acest tratament? Tot undeva la 3-4 luni ?

Numai bine

As vrea sa stiu daca merge combinatia cu vitix + melaoline (mi-au sosit azi pastilele)

Si deasemenea se poate face tratamentul cu lampa + vitix in paralel cu melaoline?(adica lampa in ziua in care nu iau melaoline insa cred ca nu e prea bine sa fac asta) Am deja cam 2 luni cu lampa si daca tot este soare acuma as vrea sa profit si de melaoline asadar daca nu merg in paralel probabil am sa renunt la lampa pana cand dispare soarele.

1)timpul de 60 min este prea mare. Ce ti-am scris eu mai sus este luat de pe prosepctul de la Melaoline, asa ca ia-o de buna! Se sta max 40 min, daca ai ten inchis, si 30 min, daca esti blondut cu pielea alba.
2)Vitix+melaoline+soare este OK. Dar, sa mai bagi si lampa la mijloc, deja e prea mult.
Lampa lucreaza la scaderea raspunsului imun al pielii, se combina f bine cu elidel sau protopic.
Soarele si Melaoline sensibilizeaza piele, actioneaza invers. Asa ca cele 2 tratamente se bat cap in cap. Nu baga soarele si Melaoline in combinatie cu lampa. Lampa e mai buna pt la iarna.

Notat si bagat la cap. Mi-am facut si niste analize si nu am probleme cu tiroida (am facut si Anti-TG), toate rezultatele iesind normale.
Mersi inca odata de raspunsuri Teo.

Toate bune.

Salutare tututor , numele meu este Cristi , am descoperit ca am vitiligo acum 3 ani , de atunci am fost pe la tot felul de medici cunoscuti si nu numai .
Am facut mai multe tratament mai exact : protopic , vitix fel , daivobet , insa fara nicun efect , ba mai mult petele sau extins si mai tare .
Petele sunt peste tot , maini , palme , picoare , gat , subrat , si genital . Eu de 6 luni locuiesc in Danemarca si fiind o tara nordica soarele nu prea apare pe aici .
Si acum va intreb eu pe voi ce mi-ati recomanda sa iau pt inceput , macar sa am si eu efecte destul de mici , ca pana acum am avut numai efecte secundare .

Va multumesc , si astept parerii si sugesti din partea voastra .

Vreau sa cumpar urgent melaoline nr. telefon 0747055311 Satu Mare.

Hei, am si eu 4 cutii de melaoline, le-am cumparat prin primvara de la cineva de prin Timisoara cu 100 ron cutia(cam mult din cate am inteles pe forum ca ar fi prin grecia cativa euro).Cine este interesat sa imi lasa un mesaj pe privat,nu le dau cu 100 ron dar macar 70-80 ron sa imi scot investitia:))

Buna ziua. Urmeaza cineva tratament cu Oxsoralen. As vrea sa cumpar 2 cutii, daca are cineva. Multumesc.

Melaoline tablete din Grecia sunt foarte bune pentru pigmentarea acestor pete. Din pacate si eu sufar de aceasta afectiune. Am cateva cutii acasa daca va intereseaza cu drag. Pe o cutie am platit 70 lei prin comanda. Multa sanatate! E mail: marya.ayram1990@gmail.com

As dorii daca ma poate ajuta cineva sa pot procura medicamentul melaoline.Nr de contact 0762672261

Buna ziua! M ar interesa sa cumpăr si eu 2 cutii de Melaoline. Mă poate ajuta cineva?

Buna mai ai cutiile?

Buna , iti pot da eu 2 cutii de melaoline. Sa mi trimiti , te rog , adresa . Nu vreau nici un ban pe ele … doar transportul il platesti tu ! :slight_smile: sanatate !

Imi lasi un nr de tel sa putem vb?

Salut , dacă mai ai nevoie de melaoline pot sa ajut , scrie-mi in whatsap , viber și răspund am aduse din Grecia +447858627452

Salut , cine are nevoie de melaoline îmi scrieți in viber , whatsap pot sa va ajut +447858627452

Salut dorești pastile melaoline ? Dacă da atunci scrie și răspund

Salut. Sunt si eu interesat in acest medicament pentru a incepe tratamentul, ma poti ajuta cu cateva cutii contcacost te rog?