Ouch, PUVA


soare vitiligoIntr-un studiu recent, cercetatorii Departamentului de Dermatologie al Universitatii din Ulsan, Korea au evidentiat efectele adverse ale fotochemoterapiei (PUVA) folosita accidental in exces pentru tratarea bolilor de piele. In afara efectelor predictibile precum eritemul si mancarimea uneori au fost observate arsuri severe. Dintre cei inclusi in acest studiu unii erau victime ale nepriceperii personalului medical, unii facusera chiar ei greseli in administrarea fototerapiei la domiciliu iar altii erau victime ale expunerii excesive la soare.

Doza accidentala de ultraviolete era de 3-10 ori mai mare decat doza empiric normala. Cinci dintre subiectii studiului trebuiau sa urmeze un tratament cu PUVA topic dar au fost iradiati la doza de PUVA oral; alti trei pacienti au facut plaja la scurt timp dupa sedinta de ultraviolete. In toate cazurile au fost semnalate eritemul si arsurile de gradul 2 pe 5-25% din suprafata corpului. Din 12 pacienti, 3 au fost internati si 9 au primit tratament la domiciliu. Toti pacientii si-au revenit dupa 1-3 saptamani fara sa fie necesara grefarea de piele si fara sechele majore altele decat hiperpigmentarea.


Publicat de admin | 16 August 2008, 14:47

Comentarii

imaginea utilizatorului Diaanaa

Buna!!! de unde pot face si eu rost de razele PUVA? ;-) :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

imaginea utilizatorului rusu andrada

mai stie cineva si alt tratament pt vitilligo?

imaginea utilizatorului samara

buna, daca dupa expunerea la soare petele s-au inrosit puternic si au aparut mancarimi ,se mai poate continua tramentul sau trebuie oprit? am inteles ca roseata poate fi un semn de randament al tratamentului sau un semn de arsura, nu stiu ce sa mai fac, va rog frumos sa-mi raspundeti daca puteti! va multumesc!

Adaugă comentariu nou